Відома і невідома Вінниччина

Хто пам\'ятає такий вислів з радянського минулого: "Люби і знай свій край"? І хоч нині його частенько вживають жартома, щоб полюбити свій край і зацікавити ним інших, його потрібно спершу пізнати самому. Вивчити його історію, знати історичні об\'єкти, дізнатися про людей, які колись тут жили і будували палаци, будинки, інші споруди. Словом, жили і тим самим творили історію. А може, і повірити у легенди, якими оповиті історичні місця. А Вінниччина справді багата на так звані туристичні принади. Деякі з них відомі, а деякі - хоч і унікальні, але і досі не входять до мапи головних туристичних маршрутів.
Український Білий дім
У 1840 році цей палац називали восьмим чудом світу. Він був незрівнянної краси: його прикрашала розкішна зала із дорогими картинами та кришталевими люстрами. А навколо будинку були квіткові лабіринти. Але зі всіх цих розкошів найбільш дивував каретний двір. На той час - кращий у Європі.
Палац у селі Чорномин Піщанського району у 1810-1820 роках будували для графа Миколая Чорноминського. Ця будівля дуже схожа на Білий дім у Вашингтоні. До слова, подільський Білий дім будували майже одночасно із вашингтонським. Зводили їх різні архітектори. Керував будівельними роботами нашого палацу Франческо Боффо. Архітектор Білого дому у Вашингтоні - Джеймс Хобан. Вони навіть не були знайомі, але якимось дивом у різних кінцях світу зросли майже однакові споруди.
- З одного боку це колонада, з другого боку тут круглий ризаліт, - розповідає про чорнорноминський палац директор тамтешньої школи Ярослав Броль. - Але суть у тому, що тут є не тільки схожість стилю, а чомусь і архітектура кімнат співпадає в деякій мірі. І синя кімната, і зелена кімната, і біла кімната в принципі мають те саме планування, що в Білому домі.
Білий дім у Чорномині - колишній маєток графів Чорноминських - наприкінці ХХ століття переобладнали під школу. З часом будівля почала втрачати свою красу та велич - руйнувалися колони та стеля. На реставрацію палацу держава виділяла копійки. Тому школярі вирішили рятувати його самотужки. Вже тричі писали листи до Джорджа Буша і Барака Обами.
- Звичайно, діти просили президентів США, щоб вони надали якусь фінансову допомогу. Адже нам держава не надає цього, - розповідає президент Чорноминської школи Ірина Копієвська.
Грошей від американських президентів чорноминські діти так і не дочекались. Адже їхня школа - пам\'ятка архітектури. Тож опікуватись нею має держава. Влада пообіцяла виділити десять мільйонів гривень на збереження українського Білого дому. Однак наразі розробили лише кошторис ремонтних робіт.
Палац у Митках
У селі Митки Барського району палац теж переобладнали у школу. Цей розкішний маєток наприкінці 19-го століття побудував для доньки адмірал російського флоту Микола Чихачов. Але Софії будівля у неоготичному стилі не сподобалась. І панянка сюди більше ніколи не приїздила
З одного боку палац нагадує костел, з іншого - фортецю. Аби звести замок, Микола Чихачов звозив сюди будівельні матеріали з усього світу. Не шкодував ані часу, ані грошей. Розкішні мозаїчні вікна, мармурові сходи та вражаючі дубові двері збереглись донині.
- Цеглу він завіз сюди для будівництва із Англії. От такого кольору, як наша будівля, цеглу тільки тут можна побачити, - розповідає директор Митківської школи Ніна Гадасюк. - У той час це була дуже велика дивина, але він хотів, щоб все тут вражало.
Величний маєток Микола Чихачов будував не випадково, розповідають історики. За легендою, донька адмірала Софія не вражала своє красою. Тому привабити женихів мала сама будівля й унікальний парк. Дерева, завезені із Франції, висаджували за особливою технологією.
- Іменем дочки Софії були висаджені липи, - пояснює викладач історії Інна Килячос. - На жаль, за сто років цього парку ми знаходили лише букву С, але є доказ того, що таке було.
У п\'ятдесяті роки минулого століття із палацу Чихачова зробили школу. Адже понад півстоліття будівля стояла порожня і почала руйнуватись. Спальні, їдальню і навіть театральну сцену перетворили на класи. А діти, які тепер тут навчаються, гордяться і хваляться своєю школою.
- Я дійсно в захваті від такої школи, що тут навчаюся, і кому я тільки не розповім, всі також шоковані, що є в Митках така незвичайно прекрасна школа, - не стримує емоцій учениця Катерина.
Утім, незважаючи на свою велич, палац все ж таки може зникнути. Грибок руйнує стіни, а дах вчителі латають самотужки. Аби зберегти унікальну пам\'ятку архітектури, потрібні мільйони гривень. Але на капітальний ремонт палацу держава виділила двісті тисяч.
Олександрівський парк
У Томашпільському районі Вінниччини є унікальний парк, про який майже ніхто не знає. Тут ростуть їстівні каштани, біла ялина, канадський фундук, снігова ягода, червоний і болотний дуби. Більшості цих дерев та кущів вже за сотню років.
Олександрівський парк заснувала наприкінці 18-го сторіччя французька графиня Ганна Бенет. Біля величезного палацу розходились розкішні алеї, були встановлені мармурові скульптури. Тут влаштовували пишні бали та прийоми для українських вельмож і навіть іноземних аристократів. Під час революції усі будівлі були зруйновані. Залишились лише графська криниця й унікальні дерева, які сюди привозили зі всього світу.
- Мало знаних у нас в Україні, допустимо, отой самий каштан їстівний, який тут росте. І модрина, і дуби різних порід, і липи є, - розповідає про паркові дерева сільський голова Олександрівки Василь Чурпенюк.
Близько сотні екзотичних дерев та кущів прижились тут не дарма, кажуть лісівники. Олександрівський парк вони називають містичним.
- У нас таке унікальне місце, коли от в сусідньому селі Олександрівці -40, то в нас вже 80. На 4-5 градусів тепліше. В нас не вимерзають грецький горіх, черешня, вишня. Навіть персики родять непогано, - розповідає майстер-розсадник Томашпільського райагролісу Олег Луньов.
Колишній графський маєток займав понад 13 гектарів. Сьогодні він має статус пам\'ятки місцевого значення. Сюди часто приїжджають на екскурсії іноземні делегації. Для них частково відновили одне із трьох каскадних озер, побудували альтанки, створили міні-зоопарк. Там живуть страуси й дикі кабани. Лісівники сподіваються, що саме за рахунок туристів хоча б частково зможуть утримувати парк. Грошей, які виділяє держава, не достатньо.
- Порядка 80-100 тисяч кожного року на утримання парку, це є відповідно і мала сума, тому що тут, як ви самі бачите, є над чим попрацювати. І утримати цей парк потрібно для того, щоб наші покоління бачили, що колись було, - зазначає лісничий Томашпільського райагролісу Геннадій Штефурко.
Фахівці кажуть, якщо відродити Олександрійський парк, він зможе конкурувати навіть із Софіївкою. А ще може стати значним туристичним місцем України.

 

Довідка "Міста"
Серед творінь архітектора Францеско Боффо, який зводив Чорноминський палац, - палац графа Воронцова в Одесі.
Палац у Чорномині ще називають "Палац з двадцятидоларової банкноти" та "Вінець розбитого кохання". Остання назва закріпилася за будівлею через зв\'язок першого власника - графа Чорноминського і Софії Полоцької, у якої він служив скарбником і з якою у нього були інтимні стосунки. Софія Потоцька дізналась, що скарбник її обкрадає. Одразу звільнила його з посади, але без конфіскації. На ці привласнені гроші і зводився палац.
Як пояснюють історики, схожість палаців - це результат наслідування тогочасної архітектурної моди.


Олексій КЕРМАНКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

770

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

575

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

354

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

330

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

329

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...