Піраміди примарних мільйонів

Піраміди примарних мільйонів

Нацфінпослуг виявила в Україні нову піраміду під назвою Business the man.
Як наголошується в повідомленні прес-служби Комісії, перший внесок для участі в цій "бізнес-програмі" становить 25 грн. Сума сплачується "куратору" - особі, яка подала лист із запрошенням вступити в програму і вже є її учасником.
Після цього учасник повинен сам знайти клієнтів, відправляючи електронні листи. На отримані кошти учасник купує "другу частину" програми за 50 грн. і продовжує шукати "клієнтів".
Програмою Business the man передбачено "десять частин", ціна покупки кожної наступної частини програми більше попередньої вдвічі. При цьому участь у програмі, згідно з анонсованими умовами, в цілому повинна принести її учаснику близько 750 млн грн. прибутку.
Нацфінпослуг попереджає, що участь у цій піраміді може загрожувати втратою грошей і закликає ігнорувати листи про Business the man.
Постраждалих немає, поки...
Скарг населення на Business the man поки не надходило.
- Про потерпілих від цієї схеми нам поки нічого не відомо. Але наше завдання працювати на випередження і заздалегідь попереджати громадян, щоб скарг і не було. Тому, як тільки стало відомо про масові факти заманювання українців у чергову МММ, ми відразу ж попередили громадян про потенційну небезпеку, - кажуть у Нацфінпослуг.
Поки ж Нацфінпослуг може тільки попереджати українців.
- У першу чергу людина повинна поставити запитання: чи є у організації визначені законодавством дозвільні документи на здійснення фінансової діяльності, чи є ліцензія від якогось із регуляторів, чим організація гарантує повернення коштів? Привабливі пропозиції, які сьогодні існують на ринку і пропонують людям моментальне збагачення, потрібно дуже тверезо і чітко аналізувати, - заявив голова Нацфінпослуг Борис Візирів.
За його словами, явною ознакою того, що організація є пірамідою, може служити пропозицію отримати доходи, які в рази перевищують звичайну прибутковість банківських депозитів (зараз це від 16% до 25% річних за гривневими вкладеннями).
Російський слід
Програма Business the man створена на основі програми RMI (Richness Magic by Internet) і адаптована до сучасних умов. Учасники RMI працювали за схожою схемою, правда, там для того, щоб взяти участь, потрібно було купувати не комп\'ютерну програму, а книгу - "Шлях на вершину світу": це сповідь людини, що перебуває під впливом наркотиків, її автором вважається російський громадянин Руднєв, який наразі у розшуку.
До України програму Business the man обкатували в Росії: перші розсилки електронних листів там почалися ще у 2005 році і тривають досі.
 

В очікуванні закону
Ухвалення закону про боротьбу з фінансовими пірамідами має покласти край шахрайству на фінансовому ринку, яке стало масовим явищем через низький рівень фінансової грамотності населення та відсутності ефективного законодавства для притягнення до відповідальності і покарання шахраїв. Законопроект запровадить комплексну систему боротьби зі створенням фінансових пірамід.
Про це свого часу казав перший віце-прем\'єр Сергій Арбузов, коментуючи ухвалення Верховною Радою в першому читанні поданого Урядом проекту закону "Про заборону фінансових пірамід в Україні".
- Поява фінансових пірамід стала останнім часом серйозною проблемою. Через законодавчі прогалини до сьогодні з шахраями не могли ефективно боротися ні фінансові регулятори, ні правоохоронні органи. А норми закону "Про захист прав споживачів", які також забороняють створення фінансових пірамід, виявилися недосконалими: вони регулюють лише відносини між споживачем та підприємством - продавцем товарів чи послуг або фізособою-підприємцем, але піраміди створюються без будь-якої реєстрації, тому до їх організаторів неможливо застосувати норми чинного законодавства. Найчастіше через прогалини в законодавстві шахраям вдається взагалі уникнути будь-якої відповідальності. Тому знадобився спеціальний закон про заборону фінансових пірамід, який розроблений за дорученням Президента Віктора Януковича Урядом та Національною комісією з регулювання ринків фінансових послуг. Ми розраховували, що цей документ знайде підтримку депутатів, оскільки ми відгородимо звичайних людей від шахраїв, - казав С.Арбузов.
Він пояснив, що запропонований законопроект упровадить комплексну систему боротьби зі створенням фінансових пірамід. Зокрема, передбачається не тільки дати законодавче визначення цієї шахрайської схеми, але також встановити заборону на рекламу фінансових послуг, які мають ознаки пірамідальності. Крім того, закон введе кримінальну відповідальність не тільки за організацію фінансових пірамід, а й за сприяння їх діяльності.
- Активна боротьба з фінансовими пірамідами дозволить не тільки захистити наших громадян від шахраїв, які користуються низькою фінансовою грамотністю людей, але і дозволить підвищити довіру до всіх фінансових інститутів, які офіційно працюють з коштами населення на підставі ліцензій, виданих відповідними регулюючими органами: Національним банком України, Національною комісією з регулювання ринків фінансових послуг, Національною комісією з цінних паперів і фондового ринку, - розповідав перший віце-прем\'єр.
Він зазначив, що із затвердженням цього законопроекту правоохоронні органи і суди отримають ефективний інструмент для припинення діяльності і ліквідації шахрайських фінансових схем.
Арбузов також висловив сподівання, що депутати спільно з Урядом і зацікавленими органами влади оперативно доопрацюють законопроект до другого читання.

 

 

 

З історії українських афер

Історія фінансових махінацій в нашій країні почалася не вчора.
Кілька їх організаторів уже перебувають за гратами,
хоча слідство у їх справах ще не завершено.
Люб\'язний американець
Згадаймо хоча б про Роберта Флетчера. Цей вгодований американський авантюрист остаточно переніс свою діяльність на територію пострадянського простору після того, як у середині 2000-х фінансові регулятори США зацікавилися діяльністю його компаній. Особливо Флетчер зачастив в Україну. Тут він заснував компанію "Глобальні системи тренінгів", одружився на українці. У нашій країні масово рекламувалися його тренінги та семінари як панацея для бажаючих швидко заробити і стати мільйонером. Американець невтомно їздив по Україні, Росії, Казахстану і навіть Киргизстану, де вербував учасників своєї піраміди.
У листопаді 2008 року затриманий на україно-російському кордоні міліцією і поміщений під варту за звинуваченням у шахрайстві в особливо великих розмірах. За даними правоохоронних органів, збиток від діяльності Флетчера склав більше 64 млн. гривень. Причому, мова йде тільки про задокументовані факти, в реальності ж улов афериста може становити до 80 млн. доларів. Американець досі перебуває в Лук\'янівському СІЗО в очікуванні суду.
Друга найбільша фінансова афера 2000-х - компанія Kings Capital. Вона розвалилася в 2008 році, тоді ж були арештовані її засновники Олександр Бандурченко і Олександр Сафонов (пізніше вони були звільнені під підписку про невиїзд). Збитки від діяльності компанії, задокументовані на підставі поданих потерпілими позовів, - більше 52 млн. гривень.

Піраміди, церква і політика
Потрібно підкреслити, що і "Глобальні системи тренінгів" Флетчера, і Kings Capital, і ряд дрібніших фінансових афер (ПП "Грант", "Леоне-банк") об\'єднує той факт, що потерпілими виступали парафіяни релігійної організації "Посольство Боже" пастора Сандея Аделаджі. Більш того, Бандурченко прямо звинуватив Аделаджу в контролі над засобами Kings Capital, а ряд колишніх адептів "Посольства Божого" розповіли, що пастор закликав послідовників збагачуватися і вступати у фінансові організації. Незважаючи на це, а також на те, що керівники вищезгаданих пірамід (крім Флетчера) були прихожанами, а іноді і пасторами "Посольства Божого", Аделаджа перебуває на волі, під підпискою про невиїзд. Його релігійна організація (яку в православній церкві називають тоталітарною сектою) продовжує свою роботу.
Можливо, пастора прикривають високі покровителі, яких він, проповідуючи в Україні з 1994 року, не міг не придбати. Надбанням громадськості стали його близькі контакти з одіозним екс-мером Києва Леонідом Черновецьким. Про інші ниточки, які ведуть нехай і не в космос, але в напрямку владного Олімпу, громадськість може просто не знати.
Ще одна гучна афера 2000-х, що завершилася арештом її організатора - це "Еліта -Центр". В умовах будівельного буму в середині минулого десятиліття в Києві сфера нерухомості була ідеальним майданчиком для шахрайства, чим і скористався уродженець Кемерово Олександр Шахов, який працював у Києві під аристократичним псевдонімом Волконський. Його компанія "Еліта -Центр" проводила в столиці масову рекламну кампанію і пропонувала житло в споруджуваних будинках за найнижчими в Києві цінами. У підсумку понад півтори тисячі людей, у тому числі і деякі можновладці, повірили в дешевий сир від Волконського. Але життя підтвердило, що такий сир буває тільки в мишоловці.
Насправді будівництво квартир не велося, шахраї по кілька разів продавали квартири у неіснуючих будинках. За оцінками правоохоронних органів, приватні інвестори вклали в "Еліту -Центр" понад 380 млн. гривень у докризових цінах. У 2006 році афера розкрита, а Волконський втік, як багато хто думав - назавжди. Однак спритник заарештований в 2008 році в Швейцарії і потім екстрадований в Україну. Зараз Шахов - Волконський очікує за гратами закінчення розслідування у справі "Еліти-Центру", а багато жертв афери досі мріють про власне житло.
Вочевидь постраждалі мають право задати державі резонне питання - чому не понесли відповідальності чиновники, які видавали "Еліта-Центру" необхідні дозволи і надалі шахраям можливість кілька років легально "працювати" на столичному ринку нерухомості?

Безкарність торжествує
Хоча більшість "героїв нашого часу" заарештовані ще у 2008 році, до обвинувального вироку жодну зі справ слідство поки ще не довело. І це по гучних, аферах, які відомі всій країні!.. А за скількома регіональним "Еліта-Центрам" і Kings Capital\'ам справи пущені на самоплив, скільком аферистам дозволили безслідно зникнути - цього, мабуть, не дізнається ніхто.
 

 

 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи готові ви ризикнути грошима заради великих, але сумнівних прибутків?
Наприклад, у фінансових пірамідах?"
Ігор, безробітний:
- Ні, я б не ризикнув. Краще мати мало грошей, але своїх, аніж ризикувати ними заради прибутку. Шанс отримати прибуток надзвичайно малий, тому я б не ризикнув, навіть якщо б зайві гроші в мене і були.
Юля, торговий представник:
- Однозначно, ні. Думаю, що потрібно чітко знати, що якщо прибуток гарантований, треба вкладати гроші. Неправильно думати - можливо, мені пощастить, а можливо, й ні.
Людмила Михайлівна, керівник ансамблю "Берегиня":
- Для того, щоб гроші кудись вкласти, спочатку десь потрібно їх взяти, щоб вони були. А в мене їх немає де взяти, тобто змоги кудись їх вкласти немає. Навіть якби й мала, я би не ризикнула втратити їх.
Зінаїда, пенсіонерка:
- Я не можу так ризикувати, тому що Господь сказав, щоб ми не гралися такими іграми. А я людина віруюча, постійно відвідую церкву, тому йти проти волі Божої я не буду.
Тетяна, працівник call-центру:
- Я дуже не люблю ризикувати, рідко коли йду на якийсь ризик. Тому не розумію людей, які ризикуєть грошима заради мізерної можливості отримати певний прибуток. Якщо в тебе є гроші, то навіщо їх викидати, якщо ж просто можна їх потратити на те, що тобі дійсно потрібно.
Анатолій, пенсіонер:
- Я б не ризикував, тому що в мене їх немає. Я звичайний пенсіонер, у якого більша частина пенсії йде на ліки, вже не кажу про харчі, квартиру і таке інше. А ще й тому не вкладав би, що зовсім не люблю ризикувати.
Світлана, домогосподарка:
- Ні, не вкладала б у піраміди гроші, бо я їх не заробляю. Я дружина, всі гроші у родині заробляє чоловік. Сиджу вдома, виховую дітей, пораюсь на кухні. І до цього всього я людина не ризикова, та й чоловік навряд чи підтримав би мене в такій справі. Тому, ні.
Михайло, студент:
- Так, я б ризикнув. Бо це, порівняно з роботою, непоганий шанс отримати прибуток, аніж працювати. Але щоб я зважився на це, потрібні вагомі причини та надійні гарантії. А просто так, не знаючи що й куди, то, мабуть, ні.
Григорій, викладач:
- Ні, навіть якби мені хтось ці гроші дав, я б всеодно не ризикнув. Це все надто ненадійно, і потрапити в якусь аферу дуже просто. У нас така держава. В ній дуже важко діяти. Хоча в інших умовах та при наявності якоїсь нагальної проблеми, я б подумав над цим. Якщо не буде нагальної потреби, не ризикуватиму.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

212

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

188

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

181

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

178

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

170

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...