Скільки разів бив копитом у Вінниці дванадцять років тому рік Коня

У 2013 році край вінницькій епопеї з ламанням списів і обговоренням встановлення у місті пам\'ятника Тарасові Шевченку поклали у міській раді - вирішивши, що пам\'ятнику Кобзарю бути. І встановити скульптуру Шевченка мають уже цього, 2014 року, на площі Музейній, яка тепер носитиме ім\'я Тараса Шевченка.
12 років тому у Вінниці теж відкрили монумент - Василю Стусу, на площі біля "Книжки". Це був 2002 рік, який як і цей, 2014-тий, також був роком Коня (за східним календарем). А ще того року у Вінниці на площу Стуса переносили міську ялинку… Не прижилося.
Що ще відбувалося у Вінниці
у 2002-му, спробувало згадати "Місто".
Депутатів облРади
стало більше
У 2002 році в обласній Раді стало більше на шість депутатів. Рішення про це на сесії ухвалили взимку у зв\'язку з тим, що Козятин і Ладижин стали містами обласного значення.
"Скільки ж депутатів обиратиме кожна районна та територіальна громада? - ставить риторичне питання кореспондент газети "Подолія" (до слова, цієї газети уже немає, видання офіційно ліквідували у 2008 році. - Ред.). - На сесії прозвучало дві пропозиції: перша - три депутати, як це було раніше; друга - по чотири, зважаючи на те, що для великих міст (таких, приміром, як Вінниця) депутатський корпус повинен бути більшим. Щодо останньої пропозиції, то на це резонно зауважили: у Вінниці є і міська, і районні ради - доволі, мовляв, депутатів, які мають турбуватися проблемами міста. Отож, аби не "роздувати" кількісний склад до 132 чоловік, зупинились на цифрі 99. Тобто до нинішніх 93-ох депутатів додасться ще по три депутати з Ладижина та Козятина".
Карти для президента
Вінницька державна картографічна фабрика у січні 2002 року отримала відповідальне замовлення - виготовити географічні карти для президентського апарату.
"Це мають бути шмати пласткарту, на які нанесуть і рельєфність гір, - читаємо у тій же "Подолії". - Розмір "президентських" мап - 145х180 мм, вони мають масштаб 1:800. коштує одна така карта не менше двох тисяч гривень".
До речі, кабінет самого тодішнього Президента України Леоніда Кучми теж прикрашала карта вінницького гатунку. А от чи перейшли наші мапи у спадок Віктору Ющенку і Віктору Януковичу, історія замовчує.
У Вінниці з\'явились
перші євро
На початку 2002 року до продажу готівки тоді ще нових європейських грошей вперше приступили обмінні каси валюти комерційних банків Вінниці.
За інформацією ЗМІ, першими євро отримали у Вінницькій філії "Приватбанку". Цей банк почав продаж і купівлю європейської валюти вже третього січня.
"Обсяги закупленої готівки не розголошуються, але у "Приватбанку" стверджують, що її достатньо для усіх операцій, - інформували читачів газети. - "Приватбанк" купує "євро" по 4,65, а продає по 4,90 грн. Фізичним особам, які мали валютні вклади у марках, зроблено перерахунки і всі вони зможуть знімати "нову" готівку".
Протягом одного дня кожен вінничанин міг тоді обміняти на євро суму, яка не перевищувала еквівалент 2500 євро.
Вінниця залишилась
без тепла
Унаслідок критичного зниження тиску газу в газоводах у лютому 2002 року понад 84000 вінничан залишились без тепла. В обласному управлінні із надзвичайних ситуацій тоді повідомляли, що споживачі перевищили ліміти споживання газу, а рівень проплат істотно знизився. Тому регіональне управління газових магістралей у Бердичеві вирішило знизити тиск газу в газоводах.
"Від газопостачання було відключено шість котелень обласного центру: котельні №1 і 2 по вулиці Матроса Кошки, які забезпечують теплом 66 житлових будинків, загальноосвітню школу №16 та дитячий садок, а також котельні по вулиці Громова, Паризької Комуни, Київської та котельню заводу "Аналог", яка обігріває 118 житлових будинків, три загальноосвітні школи та два дитячих садочки", - писали газети.
За інформацією, яку тоді опублікувала прес-служба міськради та міськвиконкому, рівень проплат населенням Вінниці за послуги теплопостачальників і газовиків був нижчий від необхідного на дві третини.
Перші прикордонні стовпи
У 2002 році територію Молдови й України розділили перші прикордонні стовпи.
Підбиваючи підсумки оперативно-службової роботи, тодішній начальник штабу Могилів-Подільського прикордонного загону, полковник Сергій Ходацький акцентував увагу на важливих моментах зміцнення дністровського рубежу і закритті каналів для контрабандистів.
- Головне сьогодні і найважливіше - облаштування українсько-молдовської ділянки кордону і особливо пунктів пропуску та військових містечок, - казав тоді в одному з інтерв\'ю Сергій Ходацький. - З цією метою ми вже відпрацювали відповідний план, зустрілись із головами райдержадміністрацій прикордонних районів. Є домовленість, що місцева влада допоможе прикордонникам придбати будівельні матеріали. Передбачаємо на кожній заставі звести бокси для автотехніки, лазні, вертолітні майданчики, підвести воду... Вже цього року отримаємо перші прикордонні стовпи, які позначатимуть лінію держкордону на місцевості. Отже, завершимо демаркацію кордону.
Уперше про реформу медицини заговорили
12 років тому
У лютому 2002 року за сприянням тодішнього міського голови Володимира Ваховського відкрито громадське об\'єднання "Центр медичних гарантій".
Публікації у вінницьких газетах запевняли, що "воно є одним із етапів реформування галузі медицини і передбачає впровадження медичного страхування громадян".
"Це дасть можливість кожному із застрахованих, сплачуючи внески, подбати про своє здоров\'я на випадок хвороби чи операційного втручання, - читаємо у публікаціях. - А саме застраховані хворі є привілейованими пацієнтами. Їм у разі недуги в лікарняних установах Вінниці відводяться окремі затишні палати, надається додаткове харчування, а найголовніше - кожен із застрахованих забезпечується безоплатними ліками у повному обсязі..."
Володимир Ваховський, який у 2002 році зробив першу спробу впровадити страхову медицину, помер у лютому 2013 року.
У суді слухали справу викрадачки губернаторського онука
На початку 2002 року у Вінницькому суді слухалась найрезонансніша справа, яка отримала свій початок за кілька днів до Нового року. Непримітна медсестра, колишня вихователька відомчого дитсадка, в якої ніколи не було суперечок із законом, зважилася на зухвалий злочин - просто зі школи викрала губернаторського онука-першокласника Андрія Іванова і, за законами голлівудських фільмів, зажадала викуп - 50 тисяч доларів.
Саме стільки їй треба було на розв’язання власних фінансових проблем. На щастя, все закінчилося нормально - хлопчину врятували співробітники міліції, викрадачка Лариса Яблучнікова отримала покарання - 12 років за гратами Чорноморської колонії №74 і з виплатою постраждалим 20 тисяч гривень моральної шкоди. З таким вироком погодився навіть Верховний Суд України.
Лариса Яблучнікова покинула Чорноморську виправну колонію у 2011 році. Вона звільнена умовно-достроково, тобто на два роки раніше призначеного судом строку - за зразкову поведінку. За словами працівників колонії, Яблучнікова зарекомендувала себе позитивно, зауважень не мала, працювала бригадиром швейної дільниці.
Домбровський став мером
Про своє рішення піти з посади Вінницького міського голови Володимир Ваховський заявив на сесії міськради. У відповідній заяві зазначив причину - у зв\'язку з переходом на іншу роботу. Журналісти запитували в очільника міста, на кого ж тепер варто робити ставку?
Володимир Ваховський сказав, що, як і всі, робитиме вибір під час майбутніх виборів, але натякнув на прихильність до Олександра Домбровського. У 2002 році відбулися вибори до парламенту і місцевих рад. І переможцем місцевих виборів справді став Олександр Домбровський.
Новообраний Вінницький міський голова подякував усім вінничанам, які взяли участь у виборах, запевнив, що у нього немає ейфорії, а є величезне почуття відповідальності, і пообіцяв "працювати чесно, відверто і - зранку до ночі".
Тим часом розпоряджденням голови облдержадміністрації Юрія Іванова, за погодженням з адміністрацією Президента України, Володимира Ваховського, який 2 квітня склав повноваження міського голови Вінниці, того ж дня призначено заступником голови облдержадміністрації.
"Приватбанк" переїхав
на Пирогова
Як стало відомо редакції "Подолії", вінницька філія "Приватбанку" у травні 2002 року приготувалась до переїзду у нове приміщення. Постійним місцем "прописки" офісу керівництва цієї фінансової установи відтоді стало звільнене приміщення збанкрутілого банку "Україна", що по вулиці Пирогова.
"Приватбанк" виграв тендер на придбання усіх приміщень колишнього банку "Україна" у нашій державі, тож до переїзду готуються не тільки наші банкіри, на валізах у травні сиділи усі працівники одного з найпотужніших банків.
Цитуємо видання: "А якщо вірити народній мудрості, що один переїзд гірший за дві пожежі, то, зрозуміло, що настрій у "Приватбанку" невизначений: на новосілля чекають, але зі щемом. Бо, як стверджує дехто з Вінницької філії, витрати на утримання нового приміщення будуть чималі".
Усі на штурм ощадних кас
Виплати компенсацій за знецінені радянські заощадження змусив вінничан у 2002 році активно штурмувати каси "Ощадбанку".
Ажіотаж почався одразу, як чутка пішла містом: будуть виплачувати гроші! Сотні і тисячі пенсіонерів, інвалідів, учасників війни кинулися на штурм ощадкас. Черги створювались ще задовго до їх відкриття - о 4-5 ранку, а в окремих касах люди й не розходилися. Чергували, створювали списки.
Після кількох днів роботи у таких умовах працівники ощадкас нормально з клієнтами вже не розмовляли, а тільки кричали та лаялися. За робочу зміну встигали обслужити 35-40 вкладників. Скаржились на складну процедуру видачі грошей... Зокрема, тодішній начальник обласного управління "Ощадбанку" Елла Мельник, коментуючи ситуацію, скаржилась на нестачу спеціалістів, які є фахівцями саме з таких операцій. Мовляв, не всіх касирів можна допустити до цієї надто відповідальної справи.
В області - новий губернатор
Указом Президента України від 7 травня 2002 року головою Вінницької обласної державної адміністрації призначено Віктора Коцемира, який до цього працював головою Волочиської райдержадміністрації Хмельницької області. Представив нового губернатора у Вінниці тодішній Прем\'єр-міністр України Анатолій Кінах.
Згодом, щоб "бути повноправним учасником місцевого самоврядування", Віктор Коцемир балотувався на довиборах в облРаду 27 жовтня 2002 року по 11 Жмеринському виборчому округу, замість вибулого, у зв\'язку з переходом на роботу у Верховну Раду України, Володимира Майстришина. Вибори були безальтернативними, Коцемир переміг. Суміщав посади губернатора і депутата обласної Ради.
З колонії
тікали зеки
У травні 2002 року Вінницю нажахала звістка - зі Стрижавської колонії втекли шестеро зеків. Усі - засуджені до різних строків покарань.
Як тоді вдалося дізнатися журналістам, засуджені зробили чималий підкоп під стіною. Довжина тунелю сягала 30 метрів. Більшість втікачів недовго насолоджувались свободою.
"Четверо з них найняли у Вінниці приватного таксиста, пообіцявши з ним розрахуватися по приїзді в Умань, - читаємо в одній з газет. - Але свого слова не дотримались. Там троє були затримані місцевою міліцією, а четвертому вдалося зникнути. Ще одного затримали в Києві. Туди він добрався на викраденому у Стрижавці ВАЗі".
Щоб знайти і затримати всіх утікачів, правоохоронцям довелось витратити кілька днів. Увесь цей час місто лихоманили чутки і тривога...
Пошкодили пам\'ятник січовим стрільцям
Акт вандалізму вчинили весною 2002 року у Вінниці збирачі кольорових металів. З пам\'ятника січовим стрільцям, що по Хмельницькому шосе, вкрадено металеві барельєфи.
"Цей скромний знак поваги до учасників національно-визвольних змагань українців початку ХХ-го століття - єдиний у Вінниці, - пише кореспондент одного з міських видань. - Був він символом єдності епох, а став чорною міткою "останніх часів".
Нагадаємо, що тієї ж весни з майстерні скульптора було викрадено фрагмент тоді ще не встановленого на площі перед "Книжкою" майбутнього пам\'ятника Василю Стусу. А кількома місяцями раніше викрали меморіальну дошку поета з будинку на вулиці його імені.
Вінничанка стала "Королевою України"
Вшануванням вінничанки Ірини Твердохліб закінчився у липні 2002 року Міжнародний фестиваль "Таврійські ігри". Серед 26 дівчат, які прибули тоді на конкурс краси до Каховки з усіх регіонів України, вона була визнана найгарнішою.
"Ірина виборола відразу два високих титули - "Королева України" і "Королева Таврії", - повідомляли вінницькі ЗМІ. - Спонсори фестивалю щедро обдарували юну вінничанку, якій... перемога відкрила шлях до європейських і світових конкурсів вроди".
На Соборній убили депутата міськради
У п\'ятницю, 26 липня 2002 року, близько 23-ої години біля будинку №29 по вулиці Соборній двома пострілами в голову убитий директор виробничо-комерційного підприємства "Ма-Кі" і депутат міськради Віктор Кішик.
Невідомий вистрелив у бізнесмена майже впритул, коли він підійшов до припаркованого поблизу офісу власного автомобіля і збирався від\'їхати. Охорони у бізнесмена не було. Після скоєного зловмисник сховав пістолет і спокійно пішов у напрямку головпоштамту. Випадкові перехожі описали його, але правоохоронцям це у роботі не допомогло.
На вбивство виїжджали керівництво прокуратури УМВС області, слідчо-оперативні групи міліції. Був введений оперативний план "Сирена", який теж не приніс позитивного результату. Слідчі відпрацьовували ряд напрямків, у тому числі версію, пов\'язану з комерційною діяльністю вбитого депутата. Але злочин і досі вважається нерозкритим.
У Вінниці вибухнула перша маршрутка
Дванадцять років минає після останнього вибуху у маршрутці. Всього їх було три. А винних у цьому досі не знайшли.
Перший вибух пролунав 11 вересня 2002 року. Лікарям не вдалося врятувати життя 54-річної Ганни Танасійчук. Офіційна версія правоохоронців - вибухнув балончик з дезодорантом.
"Чутки про вибух перебільшено" - такий заголовок вмістила тоді на своїх шпальтах одна з газет. На жаль, тоді ще ніхто не знав, що це лише перший у низці зухвалих терактів. Результат - дві смерті, сім постраждалих.
Упродовж десяти років представники міліцейського відомства як в області, так і в міністерстві, неодноразово офіційно повідомляли, що розслідування справи підходить до завершення і правоохоронці назвуть винних у трагедії. Чекаємо і досі.
Пам\'ятник Стусу відкрили
на День міста
День Вінниці у 2002 році був ознаменований непересічною подією - урочистим відкриттям пам\'ятника славетному поетові, землякові - Василю Стусу.
Його встановили на площі перед "Книжкою", що на Хмельницькому шосе.
Почесне право відкрити монумент надали губернатору та меру. В урочистій церемонії взяв участь також скульптор, автор пам\'ятника Анатолій Бурдейний та гості з села Рахнівки - малої батьківщини поета.
"Багато урочистих слів про долю незламного титана волі, кришталево чесної людини, поета - символу потягу до свободи прозвучало з їхніх вуст, а освятив пам\'ятник настоятель церкви Київського патріархату отець Миколай", - читаємо в газеті.
У "Бастилії" з\'явилася
своя "Корона"
Восени 2002 року журналісти Вінниці захоплено описували відкриття другого міського супермаркету.
"Схоже, Вінниця ще на один крок наблизилась до цивілізації, - читаємо одну з тогочасних публікацій. - В торговельному комплексі "Бастилія", що на вулиці Пирогова, відкрилося чергове "вікно в Європу" - супермаркет "Корона". Близько 8 тисяч найменувань товару, доступні ціни, система знижок, європейський рівень обслуговування - зваблюють покупця. Товар, термін реалізації якого добігає кінця, буде продаватися за значно нижчими цінами".
Відкривали "Корону" у "Бастилії" завдяки внутрішнім інвестиціям Вінницького науково-виробничого підприємства "Аргон".
Новорічну ялинку перенесли
до "Книжки"
Вже не всі й пам\'ятають, але 2002 року вінницьку міську ялинку переносили до "Книжки". Думали, що назавжди, а виявилось - тимчасово.
"Спільним рішенням Вінницької облдержадміністрації і міської ради центральна ялинка міста змінила традиційне місце розташування, - писали у газетах. - Терміновий переїзд з Центрального парку культури та відпочинку ім.Горького, пов\'язаний із багатьма причинами. За словами тодішнього начальника відділу технагляду Вінницької міської ради Владислава Васильченка, з таким проханням до міської влади неодноразово зверталися правоохоронці: рівень правопорушень в місцях масових святкувань різко зростав, а навести порядок в умовах паркової зони набагато важче, ніж на відритій місцевості..."
 


Підшивки газет гортав Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

515

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

454

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

410

Вінницьку школу №10 утеплять, тут також замінять вікна і двері на енергозберігаючі. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбук міський ...

388

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

378

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...