Що накреативили за 2013 рік вінничани?

Початок нового року і завершення того, який минув, - це період, коли усі підбивають підсумки. "Місто" вирішило знайти винаходи вінничан, які залишаються "за кадром" чи, точніше, не відомі широкому загалу. Поки. Тому звернулись до когорти одних із найрозумніших вінничан - науковців і студентів Вінницького національного технічного університету. До слова, вінницький політех, за оцінкою Державного інституту інтелектуальної власності, у 2013 році зайняв друге місце у рейтингу вузів України.
У 2013-му наші "технарі" запатентували близько 200 винаходів. Це, щоправда, менше попереднього року, коли було майже 260 винаходів. Але, як пояснює проректор з наукової роботи, завідувач кафедри загальної фізики та фотоніки університету Сергій Павлов, це пов\'язано з казначейськими затримками щодо проплати.
Загалом, усі наукові розробки і винаходи ВНТУ перерахувати неможливо. Лише у напрямку медико-технічних наук запатентовано понад 40 винаходів і захищено більше 20 дисертацій. Розробки і гарні апробації є майже в усіх наукових школах, а їх при університеті 15. Єдина проблема, як і завжди, - комерціалізація винаходів, їх практичне впровадження.
- Для цього треба, щоб окреме підприємство зацікавилось розробкою, проаналізувало маркетинг і перспективність, чітко визначило кількість необхідних коштів, - пояснює Сергій Павлов. - Треба порахувати гроші, які необхідні для того, аби продукт вийшов на ринок, і лише після всього починати серійне впровадження. Бо бізнес вимагає кінцевого продукту.
Тож… що у 2013-му накреативили вінничани? Ось деякі з винаходів.

Вимірювач
алкоголю у крові
Цей невеликий пристрій має чутливість кращу у два рази за існуючі. Виготовляється за інтегральною технологією і є значно дешевшим. Частотний вимірювач алкоголю у крові можуть використовувати як медики, так і співробітники ДАІ. За технічними показниками він має діапазон вимірювання концентрації алкоголю у крові від 0, 1‰ (20мл) - 5, 2‰ (550мл). При цьому похибка складає 0, 025‰ (5 мл). Через порт USB 2.0 його можна підключати до персонального комп\'ютера. Принцип роботи "інтелектуального" радіовимірювального приладу базується на використанні залежності реактивних властивостей транзисторних структур з від\'ємним опором від дії зовнішніх фізичних величин.
Сергій Павлов пояснює, якщо прилад поставити на серійне виробництво, то коштувати він буде близько $100. Але 300-400 тис. грн. при цьому треба витратити на його доведення та виконання дослідно-конструкторських робіт.
Автори: д.т.н., професор Осадчук О.В., д.т.н., професор Осадчук В.С.

Частотний вимірювач концентрації
горючих газів
Цей новий прилад можна використовувати у гірничо-видобувній промисловості, літакобудуванні, автомобільному транспорті, хімічній промисловості і навіть у медицині. Якщо його виготовляти серійно, то він, на відміну від існуючих приладів, значно дешевший і має чутливість у 3,5 разу вищу. Його база дозволяє вимірювати концентрацію газу від 0 до 20000 ppm горючих газів (H2, C2H2, CH4, C3H8, C2H4) при чутливості 0,5-2,5 кГц/ppm із напругою живлення у 3,5-5 В. Принцип роботи приладу базується на використанні залежності реактивних властивостей транзисторних структур з від\'ємним опором від дії зовнішніх фізичних величин, що дозволило отримати пристрій за інтегральною технологією, підвищити завадостійкість і швидкодію, точність і чутливість, розширити діапазон вимірюваних величин, поліпшити надійність.
Автори: д.т.н. проф. Осадчук В.С., д.т.н. проф. Осадчук О.В.

Оптичний прилад для аналізу мікроциркуляції периферійних судин
Прилад використовують у кабінетах функціональної діагностики на базі сучасної обчислювальної та оптоелектронної техніки для оперативної діагностики судин серцевої системи, для оперативного контролю за станом судинної системи хребта до початку процедури, під час неї та після завершення, при диспансеризації населення (особливо малолітніх і школярів) на базі портативної обчислювальної техніки (Notebook). Волоконно-оптичні технології для діагностування периферійних судин реєструють оптичні бiосигнали організму практично у будь-якій точці тіла. Для персоналу такий пристрій безпечний і комфортний. Окрім цього, за його допомогою можна діагностувати як дорослих так і малих, у тому числі і важко хворих, після операцій і опіків.
Цим приладом уже користуються приватні медичні центри, кафедри Вінницького медичного університету, центр реабілітації інвалідів. За словами Сергія Павлова, понад 20 пацієнтів уже врятували від ампутації нижніх кінцівок, бо у них з високою достовірністю на ранній стадії діагностували місце порушення кровообігу.
Автори: Павлов С.В., Василенко В.Б., Кожем\'яко В.П., Колісник П.Ф.

Золота медаль
за "...вологість"
На Міжнародному салоні винаходів й інновацій "Новий час", що у жовтні проходив у місті Севастополі, журі нагородило золотою медаллю розробку аспіранта кафедри теоретичної електроніки і електричних вимірювань Валерія Граняка. "Адаптивну систему вимірювального контролю вологості речовин" залюбки придбали б підприємства переробної галузі агропромислового комплексу, які спеціалізуються на виробництві вершкового масла, маргаринів, спредів. Це не перша розробка кафедри під керівництвом д.т.н., професора Василя Кухарчука, представника наукової школи професора Поджаренка В.О., яка є передовою на міжнародному та вітчизняному рівні у напрямку контролю. На базі кафедри успішно впроваджено гідроагрегати (на Дністровській ГЕС-2 системи вібро- і термодіагностики. - Авт.), які за своїми технічними характеристиками значно перевищують вітчизняні та закордонні аналоги.

"Супернюхач"
Понад 200 речовин (у тому числі пально-мастильні, клеї, спирти, мийні засоби, продукти горіння, технічні й парфумерні речовини) розпізнає і визначає їх концентрацію портативний "ящик". З ним можна працювати у лабораторії і у "польових умовах". Багатоканальний розпізнавач запахів та визначення їх концентрації працює з різними операційними системами на базі програми UsmellSence, що не потребує спеціальної підготовки чи навчання. На екрані прилад формує графічні файли із кривими окремих речовин, які діагностуються. При відсутності речовини у базі даних прилад відтворює запис, якщо сигнал перевищує 5%. Серед галузей, де можна використовувати цей прилад, - літакобудування, хімічна промисловість, гірничо-видобувна галузь, автотранспортна, медицина, аеропорти.
Автори: д.т.н. проф. Осадчук В.С., д.т.н. проф. Осадчук О.В., к.т.н. Криночкін Р.В., Звягін О.С., Осадчук Я.О.

Інформаційно-вимірювальна система для неінвазійної діагностики біотканин
Пристрій призначений для неінвазійної діагностики біотканин за спектрами відбивання випромінювання у видимому діапазоні. Дозволяє визначити термін нанесення травми. Використовується в судово-медичній експертизі системи юстиції, травматології, діагностиці захворювань шкіри, онкології. Оптико-електронну інформаційно-вимірювальну систему для неінвазійної діагностики біотканин застосовують у дерматології, отоларингології, стоматології, неврології, гінекології, урології, проктології, серцево-судинних захворюваннях, захворюваннях опорно-рухового апарату, загальній фізіотерапії і рефлексотерапії.
Автор: проф.В.Г.Петрук

Нові світлофори
Вінницькі світлофори нового покоління уже захищені більш ніж 30-ма патентами України і Росії. Вони призначені для керування дорожнім транспортним та пішохідним рухом на перехрестях і працюють на основі яскравих світлодіодів навіть за екстремальної температури (від -600С до +600С).
За технічними характеристиками їх можна експлуатувати більш як 100 000 годин, це приблизно 10 років. Вони також досить економічні, тому що споживають потужність у 10-15 Вт, у той час як лампові світлофори - 540-700. За попередніми підрахунками, економічний ефект від впровадження їх в експлуатацію у місті Вінниці становить до 350 тис. гривень на рік.
Автори: проф. Кожем\'яко В.П., Осінський В.І., Ходяков Е.О.

Спалюємо сміття
по-новому
Колектив технічного університету пропонує свій спосіб спалювання низькосортних палив у котлах малої і середньої потужності. На думку розробників, комбіноване використання поверхонь у пристроях дозволить частково розв’язати проблему інтенсивності відкладення смол на поверхнях котла. Оскільки при спалюванні палива виникає одна із суттєвих проблем - відкладання смол на теплообмінних поверхнях та димоходах котла. При повітряному охолодженні димових газів температура стінки теплообмінника складає 100-2750С (в залежності від навантаження котла), а при водяному охолодженні - 75-950С, тобто в останньому варіанті ймовірність відкладення смол на стінках теплообмінника більш висока. Тому науковці пропонують у котлах використовувати спочатку повітряне охолодження димових газів, а потім - водяне.
Автори: проф.Ткаченко С.Й., доцент Боднар Л.А., асп. Дахновська О.

Біопаливо як додаток до основного
Їздити на рапсовій, соєвій, арахісовій, пальмовій, відпрацьованій соняшниковій та оливковій оліях, а також тваринних жирах - можливо. Залежно від двигуна, доля нового біодизельного пального у суміші може досягати 20% навіть без його модернізації. Варто лише переналаштувати машину - переобладнати двигун. Нове біодизельне паливо можна використовувати як в суміші з дизельним, так і чисте. Суміш може бути з постійним відсотковим вмістом біодизельного палива та зі змінним вмістом в залежності від режиму роботи двигуна.
Зараз розроблено рекомендації щодо використання біодизельного палива у Вінницькій області, у тому числі і алгоритм управління подачею палива при переводі дизельного двигуна на роботу на біодизельному паливі.
Автори: проф.А.П.Поляков, аспірант О.О.Галущак
 


Алла ШТЕЛЬМАХКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

212

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

188

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

181

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

178

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

170

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...