14-річний хлопчик утік з Молдови і захотів учитися у піщанській школі

Порівняно з минулими роками, у 2013-му кількість дітей, які перебувають у державних інтернатних закладах, значно зменшилась. Про це, а також про те, як захищаються права дітей у Вінницькій області, розповіла Тетяна Дорош, начальник служби у справах дітей облдержадміністрації. За її словами, в області показники влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, до прийомних родин і дитбудинків сімейного типу перевищують середні по Україні.
У 2013 році на Вінниччині створено шість дитячих будинків сімейного типу на базі прийомних сімей, два дитбудинки сімейного типу, у 27 прийомних родин влаштовано 102 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загалом у сімейних формах виховання перебуває 2428 дітей цих категорій, що складає 85,8%.
- Водночас, залишається низьким рівень влаштування дітей до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу з інтернатних закладів, - зазначила Тетяна Дорош.
Станом на 10 грудня 2013 р. із загальної кількості дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, 2189 - мають житло на праві власності, праві користування. Юридично не має житла 641 дитина, з них 43 гостро потребують житла, оскільки незабаром їм виповниться 18 років, і вони залишать інтернатний заклад.
- Ми зверталися до сільських і селищних рад, опікунів і прийомних батьків, щоб відремонтувати старе помешкання чи відкласти кошти і купити житло, - продовжує керівник. - Наразі шестеро дітей незахищеної категорії отримали житло від органів місцевого самоврядування.
За кожною цифрою статистики - непроста доля й історія дитини, яка прагне жити нормально, мати родину і підтримку. У пошуках кращого малі втікачі навіть кордон перетинають.
- 14-річний хлопчик із Молдови перебіг до Піщанки, звідки родом його мама. Узяв в оренду хату в місцевого дідуся. Досить самостійний, сам у школу пішов, тоді його й виявили. Назад у Молдову категорично проти повертатися. Він має кримінальне минуле, пройшов колонію. Зараз у центрі соціально-психологічної реабілітації, вирішуємо, що з ним робити, - розповідає Тетяна Дорош.
Трапляються проблеми і з дітьми ромської національності.
- Коли на них починаємо шукати хоча б якісь документи, аби дізнатися, де їх батьки, кому їх повернути, бо може загубилися, виникає тяганина. Ми виявили двоє дітей, які мали при собі лише копії свідоцтв про народження. Як з\'ясувалося, з такими документами абсолютно нормально живуть ромські діти і у Закарпатті, - каже Тетяна Дорош. - Одну зі знайдених дівчаток ми віддали під опіку, другу влаштували у прийомну родину.
Не залишила Тетяна Дорош поза увагою й історію, яка минулого року відбулася у Жмеринці і про яку дізналася вся країна.
- Дідусь-опікун писав в усі газети, мовляв, у нього забирають трьох дівчаток-онук, про що в одному з видань вийшла кричуща на всю область стаття. Служба у справах дітей навіть їздила на передачу "Говорить Україна" з цього приводу. Ми настояли на тому, щоб дівчаток, якими він опікувався, у дідуся забрали, і на те були причини, - згадує минулі події начальник служби у справах дітей. - Виявилося, що у дідуся - маленька кімнатка, поділена на двоє. Там, окрім нього, ще його донька-інвалід з синдромом Дауна і двоє синів - один повернувся з місць позбавлення волі. А ці троє дівчаток дідусь забирав з інтернату до себе на вихідні. Зрозуміло, йому було вигідно, бо отримував на кожну дитину по два прожиткових мінімуми, що по 2400 гривень на одного. От він і наробив стільки галасу. А самі дівчатка були залякані. Згодом його хвора донька народила, навіть не зрозумівши, що з нею сталося, просто викинула дитину - її знайшли. Ми запропонували дідусю взяти цю дитину під опіку, але він не захотів. І тут виявляється, що мати його трьох онучок, яка зараз у в\'язниці, теж народила... Ту дитину, разом із трьома дівчатками взяла прийомна родина - усі живуть абсолютно нормально. І знаєте, нещодавно прийшов до нас дідусь і подякував, що все так добре закінчилося. Не можу описати словами, скільки ми пережили, поки усе це розплутували.
 

ДОВІДКА "МІСТА"
На Вінниччині нараховується 2830 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Для порівняння: станом на перше січня 2013 року їх було - 2916, у 2012 р році - 2956, у 2011 році - 3091, у 2010-му - 3216, у 2009-му - 3261.
66,3% (1876 дітей) виховується під опікою, піклуванням; 19,5% (552 дітей) - у 152 прийомних сімей і 40 дитячих будинках сімейного типу.
Із числа осиротілих 344 дітей лише 10-х направили до інтернатних закладів. Із загальної кількості осиротілих 26 набули статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, вже перебуваючи в закладі.
У 2013 р. було надане житло шістьом статусним дітям та особам з їх числа. У 2013 р. виділено 155 тис. грн. з районних бюджетів та 125,5 тис. грн. з місцевих бюджетів сільських та селищних рад на придбання житла дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування.
 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

348

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

326

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

285

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

279

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

275

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...