Ціна бюджету України
Остаточне голосування за головний фінансовий документ країни відбудеться не раніше 16 січня
Верховна Рада проголосувала за постанову авторства голови бюджетного комітету, депутата від фракції Партії регіонів Євгена Геллера, згідно з яким Верховна Рада прийме держбюджет на 2014 рік 16 січня.
Після того, як від Росії отримали знижку на газ і мільярдні кредити, до бюджету вирішили закласти досить серйозне підвищення соцвиплат по ряду позицій (зарплати бюджетників, наприклад, зростуть на 19%). Цікаво, що в бюджеті передбачені й 6 млрд. грн. на повернення заощаджень вкладників Ощадбанку СРСР.
- Я дивився бюджет до пізньої ночі, і там стояв знак питання з приводу повернення заощаджень. Я взяв ручку і викреслив його, тобто гроші залишили, - сказав Президент Віктор Янукович.
Міліцію захистять від спонсорів
У 2014 році Кабмін розраховує збільшити витрати бюджету майже на 30 млрд. грн. порівняно з нинішнім роком. Але не рівномірно. Так, витрати на утримання МВС підвищаться на 2 млрд. грн., СБУ - близько 50 млн., на тому ж рівні збереглося фінансування Генпрокуратури. Збільшення витрат на міліцію в Партії регіонів пояснюють боротьбою з корупцією.
Водночас депутати вирішили заощадити на собі - витрати на Раду менші на 15 млн. грн., Адміністрацію президента - мінус 20 млн., Держуправлінні справами - мінус 10 млн.
Як пояснив "регіонал" Володимир Олійник, бюджет складався так, щоб скоротити витрати на виконавчі органи та Раду, і далі така тенденція буде.
- Що стосується Ради, я вважаю, що ще й мало скоротили. У першу чергу ми зменшимо витрати на канцтовари - на кожному засіданні кожен помічник тягне по кілька кілограмів паперу, і будемо переходити на електронні варіанти проектів. Крім того, скоротяться витрати на лікарню в "Феофанії" - депутати частіше користуються приватними клініками, - говорить він.
Соцстандарти
можуть підвищити
У бюджеті поки закладено достатньо скромне підвищення пенсій - 7%, але зате більш помітно, ніж в останні роки, підвищать зарплати бюджетників: розмір окладу за тарифною сіткою першого розряду (до нього прив\'язуються оклади бюджетників) збільшиться на 19%. Опозиція підозрює, що ближче до виборів підвищать ще більше - перехідними положеннями проекту держбюджету уряду надається право в разі необхідності підвищувати соцстандарти.
Від МВФ
не відмовляться
Найбільш спірним моментом у новому держбюджеті став прогноз по зростанню ВВП. Чиновники заклали на майбутній рік зростання економіки - 3%.
- Торік влада вже закладала зростання на рівні 3,4%, але в підсумку отримали негативний показник, - зауважив експерт Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
І все ж експерти допускають, що економіка зможе піднятися в наступному році.
- Врятувати становище можуть машинобудування, легка і харчова промисловості, - сказав економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
Також вагому частину в зростання ВВП, на думку аналітика РА "Експерт-Рейтинг" Віталія Шапрана, можуть внести чорна металургія, хімічна галузь та електроенергетика. Даючи такі прогнози, експерти розраховують на відновлення повноцінних торгових відносин з Росією і збереження поточного обсягу експорту в країни Євросоюзу.
Цілком реальною експерти вважають інфляцію на рівні 4,3%.
Даючи прогнози щодо курсу гривні на майбутній рік, всі мають на увазі обіцяні Росією 15 млрд. доларів. Якщо хоча б половина з цієї суми поповнить золотовалютні резерви Нацбанку, які за цей рік порідшали з 24,5 млрд. до 18,8 млрд. доларів, то у НБУ буде цілком достатньо коштів для підтримки стабільності нацвалюти. Ще 7,5 млрд. доларів буде направлено на погашення кредиту МВФ і внутрішньодержавних валютних облігацій.
- Проте, я б все-таки не відмовлявся від кредиту МВФ. Ця позика могли би допомогти розширити фінансування економіки, - зазначив у бесіді з "Весті" Віталій Шапран.
У Нацбанку неофіційно "Вістям" повідомили, що в першому кварталі 2014 року їм наказано, не відпускати курс нижче 8,3-8,4 грн./дол. Хоча експерти все-таки допускають невелику девальвацію гривні.
 

 

Коментарі

Голова правління Центру політичних досліджень "Пента"
Володимир Фесенко:
- Прийняття бюджету затягнулося з різних причин. Це було пов\'язано з проблемами навколо європейської інтеграції, угоди про асоціацію, плюс - проблеми у відносинах з Росією.
Ціна на газ - це завжди один з головних параметрів бюджету. Це впливає на макроекономічні показники, фінансові показники бюджету. Якщо все гаразд - це просто буде зафіксовано в проекті бюджету і далі бюджетний процес вже вийде на фінішну пряму.
Президент Росії Володимир Путін:
- Знаючи про проблеми в українській економіці, пов\'язаних, як я вважаю, в значній мірі зі світовою фінансовою економічною кризою, з метою підтримки бюджету України уряд Росії прийняв рішення розмістити у цінних паперах українського уряду частину своїх резервів з фонду національного добробуту об\'ємом 15 млрд. доларів...
Це не пов\'язано з якимись умовами, ні з підвищенням, ні з пониженням, ні з заморожуванням соціальних стандартів, пенсій, допомог. І хочу всіх заспокоїти: сьогодні ми взагалі не обговорювали питання про приєднання України до Митного союзу.
Директор
енергетичних програм Центру Разумкова
Володимир Омельченко:
- Я не виключаю, що Росія вимагатиме від України закуповувати більше газу. Або у схемі з\'явиться посередник, який контролюватиме внутрішній український ринок. Можливо, нашій країні доведеться вийти з енергетичного співтовариства. А це призведе до того, що ми не зможемо отримувати інвестиції для реформування своєї енергетичної системи.
Політолог Дмитро Видрін:
- Нещодавно зустрічався з провідними російськими експертами, і вони говорили, що після зустрічі Володимира Путіна з Віктором Януковичем відбудеться переформатування архітектури українсько-російських відносин. Воно полягає в тому, що замість звичайних декларацій про дружбу і братерство відносини будуть оцінюватися по ходу реалізації певних проектів. Начебто визначається 5-6 проектів - "індикаторів" відносин. Припускаю, що Росія пішла на поступки в газовому питанні та надала кредит Україні, щоб зайняти вигідне положення в реалізації згаданих проектів.
 

 

 

"Місто" запитало вінничан: "Чи врятують російські кредити економіку України?"

Володимир Миколайович, пенсіонер:
- Українську економіку може врятувати лише якесь диво. А нові кредити принесуть тільки нові борги, з якої країни вони б не були. Потрібно не брати нові кредити а відкривати підприємства, створювати робочі місця для людей тоді й кредитів брати не потрібно буде.
Альона, учителька молодших класів:
- Мені здається що в України вже стільки боргів, кредити її вже не врятують а додадуть лише нових боргів. Потрібно владі приймати якісь виважені рішення а не набирати все нових і нових боргів.
Андрій, студент:
- Нас можуть врятувати російські кредити, але все залежить від суми коштів. Мені здається, що влад і з цими коштами щось зробить і людям, простим українцям користі від них не буде жодної.
Олена, вчитель:
- Як на мене то Україні потрібно хоча б розрахуватися з тими кредитами які взяли у МВФ. Нові кредити затягнуть у глибоку боргову яму, з якої можна буде вибратися лише через десятки а то й сотні років.
Тетяна, бухгалтер:
- Взявши в Росії кредит Україна зможе погсити частину боргу попередніх кредитів, проте сильно це ситуацію не покращить. Наша влада має не набирати у всіх кредитів, а почати працювати для людей. Російські гроші нас не врятують.
Лєна. продавець:
- Мені здається, що наша влада більш ні на що не спроможна окрім того як заганяти свою країну у боргову яму. Вони тільки і їздять на свої зустрічі аби взяти в когось грошей. Їхня біда в тому, що інші держави їм не хочуть вже їх давати. Скоро жоден кредит нас не врятує.
Юрій, військовослужбовець:
- Російські кредити економіку України не врятують. Навіть коли Росія погодиться дати кредит, навряд чи ми зможемо його вчасно погасити. Ніхто ж не знає точних умов договору на яких Росія погодиться дати нам кредит, а я переконаний що вони не надто вигідні для України.
Дмитро,
приватний підприємець:
- Можливо російський кредит допоможе нашій державі на якийсь час. Як на мене то варто пам\'ятати. що рано чи пізно борги прийдеться віддавати, свої гроші в нашій державі навряд чи будуть, знову прийдеться в когось брати кредит. Це замкнуте коло.
 

 

 

Від батога -
до пряника
Росія готова надати Україні безпрецедентну економічну підтримку. У 2014 році ціна російського газу для України знизиться, а для підтримки її держбюджету Росія купить українські єврооблігації на 15 млрд. доларів. Знижка на газ, при всій вигідності для України, грає на руку і Росії, оскільки дозволить збільшити обсяг продажів палива, відзначають експерти. Але в настільки значному фінансуванні спостерігачі бачать насамперед політичні мотиви. Тепер кредит МВФ перестає бути актуальним для українського уряду, зникає і необхідність прагнути до підписання угоди з Євросоюзом, а також проведення економічних реформ. Замість цього зростає залежність країни від Росії, вважають експерти.
Візит до Москви Президента Віктора Януковича завершився підписанням найважливіших угод. Після майже чотирьох років безуспішних переговорів українська сторона зуміла домогтися зниження вартості імпортного газу. Згідно з доповненнями до десятирічного контракту "Газпрому" і НАК "Нафтогаз України", підписаним 19 січня 2009 року, з початку 2014 ціна газу становитиме 268,5 долара за тисячу кубометрів. Це доповнення підписане у присутності президентів двох країн. Президент Росії Володимир Путін заявив, що це тимчасове рішення:
"Мається на увазі, що довгострокові, довготривалі домовленості мають і будуть досягнуті. Це стосується і поставок газу в Україну, це стосується і забезпечення безперебійного транзиту споживачам російского газу в Європі".
Віце-прем\'єр Юрій Бойко пояснив зниження "Газпромом" ціни палива для "Нафтогазу" побоюваннями Росії втратити український ринок.
- Прийшов час йти назустріч один одному, - зазначив він.
Як пояснивло джерело в Міненерго, в майбутньому йтиметься про збільшення закупівель газу Україною та створення газотранспортного консорціуму, який дозволить стабільно транспортувати газ по території країни.
Про те, що Україна готова відновити обсяги закупівель газу, раніше заявляв у телевізійному інтерв\'ю й Віктор Янукович. За його словами, саме "несправедлива вартість" змусила державу скоротити обсяги споживання російського газу. Цього року українські компанії куплять у Росії 27 млрд. кубометрів газу за середньою ціною 401 долар за тисячу кубометрів на загальну суму 10,8 млрд. доларів. Якщо Україна відновить закупівлі в повному обсязі, то навіть з урахуванням знижки у Росії буде куплено 51 млрд. кубометрів палива на 14 млрд. доларів. Таким чином, "Газпром" виграє в обсязі продажів.
Глава альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик зазначає, що ціни на газ на спотовому ринку Європи сьогодні не опускаються нижче 390 доларів за тисячу кубометрів.
- Навіть якщо "Газпром" отримає збільшення обсягів закупівель газу або створення консорціуму, ця угода вже буде вельми вигідною для російської компанії.
А вигода України залежатиме вже від детальних умов домовленостей.
У Росії неоднозначно сприйняли рішення Володимира Путіна виділити Україні кредит 15 млрд. доларів.
Зокрема, за словами екс-міністра економіки РФ Григорія Ясіна, «економіці Росії - ці гроші б не зашкодили».
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

480

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

345

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

183

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

171

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

165

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...