Нові факти про українського Гауді

У Вінниці презентували оновлене видання про відомого українського архітектора Владислава Городецького, якого часто називають "українським Гауді" (Антоніо Гоуді - всесвітньо відомий іспанський архітектор. - Авт.).
Автором книги "Архітектор Городецький. Архівні розвідки" є київський краєзнавець Дмитро Малаков. До цього видання (перше вийшло друком у 1999 році. - Авт.), приуроченого до 150-річчя видатного архітектора, увійшло чимало нових, рідкісних фото й документів. Також у книзі розміщено блок поштових марок із найвідомішими спорудами Владислава Городецького. Вони друкуються у Відні.
За словами головного архітектора Вінницької області Сергія Царенка, у певній мірі Владислав Городецький для Києва - все одно що архітектор Григорій Артинов для Вінниці. У Києві Городецький спроектував і збудовував відомий нині Будинок з химерами. На Вінниччині ж Городецький звів кілька споруд, серед яких мавзолей Потоцьких (споруджений 1904 року. - Авт.) у селі Печера Тульчинського району.
- Мавзолей Костянтина і Іоанни Потоцьких у селі Печера - один із найцікавіших сакральних об\'єктів Владислава Городецького, - каже Сергій Царенко. - Він надзвичайно цікавий тим, що з одного боку виконаний у неороманській стилізації модерну, з майстерними формами і деталями, а з іншого боку - це апробація нового на той час будівельного матеріалу і будівельних сумішей на основі цементу, того, який застосовували у Києві під час будівництва Будинку з химерами. У цокольній частині мавзолею збереглась пам\'ятна дошка, написана польською мовою. Наскільки мені відомо, це єдиний напис на спорудах, які проектував архітектор.
Архітектор Городецький був співвласником заводу "Фор", де на основі київської зеленої глини виготовлялися цементні розчини. Сергій Царенко пояснює, що у цих розчинах застосовували органічні клеї-домішки, які зараз, для прикладу, у споруді мавзолею починають "плакати", руйнуватись.
Владислав Городецький народився у селі Шолудьки Подільської губернії, нині Немирівський район. І, за припущенням автора книги Дмитра Малакова, у Будинку з химерами сцена із жабами - із рідних місцин Поділля, а не навіяна, як вважається, побаченим під час поїздки до Африки.
Після 1920 року Владислав Городецький переїхав до Польщі, а згодом до Ірану. Там він побудував Тегеранський залізничний вокзал. Не відомим залишалось місце його поховання. Дмитро Малаков звернувся до Надзвичайного і Повноважного Посла Ірану в Україні.
- Могилу знайшли. На ній викарбовано, що похований "професор архітектури..." - розповідає Дмитро Малаков. - Насправді Городецький не викладав у навчальних закладах, але віддавав знання публічно. Наша спроба перепоховати його на Україні завершилась невдало, бо іранці вельми шанують зодчих і сказали, що не віддадуть землю, у якій розчинився архітектор.
Як пояснює Дмитро Малаков, він погодився на передрук доповненого видання про Владислава Городецького, бо дуже хочеться, щоб усе, що ми маємо, залишилось тут, на Україні, і ми будували у себе Європу, а не дивились по сторонах.


Алла ШТЕЛЬМАХКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

717

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

522

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

315

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

291

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

284

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...