Китайські мільярди

Китайські мільярди

Поки в Києві проходять багатотисячні акції протесту, президент України побував на китайських підприємствах, подивився теракотову армію, а також зустрівся з вищим керівництвом Китаю.
Українсько-китайські документи, підписані в Пекіні за підсумками переговорів під головуванням президента України Віктора Януковича і голови КНР Сі Цзіньпіна, розширюють спектр економічної співпраці між двома країнами.
Говорили про партнерство. Як повідомив сам президент під час спілкування з журналістами, сторони обговорили питання практичної реалізації економічного співробітництва.
- Ми обговорили питання активізації стратегічного партнерства і перехід до практичної реалізації цілого ряду спільних проектів у різних галузях економіки, - сказав Віктор Янукович.
За його словами, основну увагу приділено літакобудуванню, суднобудуванню, АПК, питань енергетики, в тому числі відновлюваної, будівництва ряду проектів інфраструктурного значення.
За попередніми підрахунками, близько 8 млрд. доларів інвестицій залучаються в економіку нашої країни, повідомляє прес-служба Януковича.
Сам президент обіцяє, що документи, які ще опрацьовуються і будуть підписуватися, сприятимуть збільшенню обсягів інвестицій в Україну.
Проте ряд експертів відзначають, що візит Президента України пройшов не так успішно, як планувалося. Китайські дипломати дали зрозуміти, що держава не збирається надавати додаткову фінансову допомогу. Крім того, за даними опозиції, рівень зустрічей Януковича був знижений.
Питання про можливість нових кредитів Україні задавали на брифінгу в Міністерстві закордонних справ Китаю, проте офіційний представник МЗС Хун Лей уникнув прямої відповіді.
- У ході візиту лідери двох країн обміняються вичерпними думками з питань взаємного інтересу, - сказав Хун Лей.
Він відзначив поточну політичну та економічну ситуацію в Україні. При цьому підкреслив, що готовність Китаю надавати кошти і масові акції протесту, які нині відбуваються в Україні, не пов\'язані між собою.
Історія відносин
Ще у березні 2012 року на той момент міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко заявив про зацікавленість Китаю в інвестиціях в нашу країну і що Україна буде шукати нові джерела інвестицій в Китаї.
Однак торговий баланс між нашими країнами і досі складається не на користь України. Імпорт товарів з Китаю в Україну в 2012 році, за даними Держстату, виріс на 26% (до 7,9 млрд. дол.), а експорт скоротився на 18% (до 1,8 млрд. дол.) Негативне сальдо - 6,1 млрд. дол.
Спостерігаючи таку картину, український прем\'єр- міністр Микола Азаров настійно закликає китайських партнерів більше купувати українські товари, аби збалансувати торговельно-економічні відносини, запевняючи, що нам є що запропонувати Китаю.
Зокрема, міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк заявив цього року, що Китай може стати для України стратегічним ринком збуту.
- Тільки цього року товарообіг між Україною і Китаєм може бути в три рази більшим, ніж у минулому. Наша мета - домогтися, щоб частка вітчизняної аграрної продукції в загальному товарообігу з КНР досягла 20-25%. Так, ми можемо запропонувати цукор, соняшникову олію, пшеницю, а також технічні культури, які використовуються для приготування комбікормів. Ми з китайськими партнерами вивчаємо також можливість поставки товарів м\'ясної групи, насамперед яловичини, - заявив міністр.
Серед основних напрямів співпраці - торгівля, енергетика, машинобудування, медицина і фармацевтика, науково-технічна, авіаційна, космічна, освітня та культурна сфери, сільське господарство. Особливий інтерес у китайців до українського сільському господарству і чорнозему, а також деякого технологічного устаткування.
Доробок розпочато з "кукурудзяного кредиту", виданого нам китайцями, перший транш якого в розмірі 1,5 млрд. дол., за словами міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка, вже розійшовся "на підтримку аграрного сектору": 8 млрд. грн. - на форвардні закупівлі зерна, а 4 млрд. грн. - на поставки кукурудзи.
Підписані меморандуми про співпрацю з підтримки пріоритетних напрямків, що дає можливість Україні залучити близько 3 млрд. дол. на фінансування конкретних проектів в агросекторі. Йдеться про проекти з будівництва сільськогосподарського комплексу, включаючи зерновий елеватор, комбікормовий завод, холодильні приміщення, завод з виробництва біопалива, біогазові електростанції, фрукто- і овочесховища. Розглядаються можливості переобладнання українських спиртозаводів на заводи з виробництва біопалива.
У квітні цього року підписано договір про співпрацю між "Южмашем", Citic International Corporation co.ltd. і CHAINA YTO International з виробництва та постачання в Україну тракторів YTO - ЮМ. Згідно з досягнутими домовленостям, китайська сторона сприятиме залученню урядових кредитних коштів для реалізації проекту.
Рухається і національний проект за участю китайських товаришів по будівництву залізничної гілки "Повітряний експрес" за маршрутом Київ - Бориспіль (ціна квитка в один кінець не менше 80 грн.).
І все ж у цілому, говорячи про українсько-китайські ділові відносини, можна констатувати, що поки ми цікаві китайцям тільки як постачальники сільгосппродукції, а також як ринок збуту численних китайських товарів.
Не більше...

 

Коментарі

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко:
- Китай - це, перш за все, домовленості на вищому рівні. Китайська Республіка не працює, як будь-яка інша звичайна країна, коли можна окремо зустрічатися з приватним бізнесом і ухвалити рішення про інвестиції. Не можна окремо зустрітися з китайськими підприємцями і бізнесменами, намагаючись провести рекламну або маркетингову кампанію по Україні.
Президент спробує знайти товарні компенсатори ризиків щодо нашого товарного експорту в Росію. Теоретично він намагається заручитися підтримкою китайського керівництва, що вони перемістять частину своїх виробництв в Україну в разі негативної реакції Росії на підписання угоди з ЄС. У той же час для представників китайського бізнесу в Україні відкриваються величезні можливості у випадку підписання нашою країною угоди про асоціацію з ЄС. Бізнес із КНР зможе відкрити свої виробництва у нас і надалі продавати свої товари в ЄС.
Керівник соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко:
- У китайців є два дуже сумних приклади. Вони повірили в президента Судану і вклали в нього 5 мільярдів доларів. У результаті серйозних конфліктів вони втратили і президента Судану, і 5 мільярдів. Вони вклали близько 4 мільярдів доларів у Туніс - у розробку корисних копалин. У результаті революція в Тунісі знецінила цей проект. Маючи два таких сумних досвіди, навряд чи вони підуть на виділення грошей людині, у якої немає місця перебування, крім заміської резиденції.
Після Китаю Віктор Янукович точно поїде в Росію, тому що ЄС вже чітко сказав, що не буде вести переговорів із цим президентом. Залишається тільки розраховувати на небайдужість президента Росії Володимира Путіна, але наскільки він готовий виділяти гроші нестабільному політичному керівництву? Може, і він буде керуватися китайської логікою - навіщо давати гроші, а втрачати потім і владу, і гроші? Він теж буде чекати, коли обстановка на Україні стабілізується. Саме це стане головною проблемою Януковича - переконати всіх, що він ще президент України.
Керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов:
- В експертному середовищі намір президента поїхати в Китай в розпал масових виступів було сприйнято неоднозначно. Китайці - дуже прагматичні люди, і коли найгостріша економічна криза накладається на кризу політичну, вони вважатимуть за краще не приймати ніяких рішень. У фінансовому плані президент точно повернеться з Китаю з порожніми руками.Крім того, минулого року були проблеми з попереднім кредитом Китаю, який виявився в Укрексімбанку - гроші, спочатку виділені на поставки зерна, пішли на інші цілі. Це викликало підозри китайців у нецільовому використанні їх кредиту, додало ложку дьогтю в українсько- китайські відносини.
Слідом за Китаєм, даю 90%, що Янукович вирушить до Москви з рукою дружби, простягнутою долонею вгору. Основне питання - отримання фінансової допомоги. Але навряд чи не менше прагматичні представники російської сторони будуть поспішати надавати Янукович у допомогу в тих обсягах, яких Україна потребує. Будуть виставлятися жорсткі умови про приєднання України до Митного союзу. У мене складається враження, що кредит довіри до Януковича як до політичної постаті в Москві вичерпаний.

 

 

Китайцям Вінниця цікава
Із 2009 року китайці придивлялись і тепер цікавляться вінницькою економікою.
Тоді до Вінниці приїхав Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Китай Чжоу Лі з дружиною.
Високий гість зустрівся із тодішнім губернатором області Олександром Домбровським, міським головою Вінниці Володимиром Гройсманом, головою обласної Ради Григорієм Заболотним. Вони спільно відвідали фабрику "Рошен" і технічний університет, де пан Лі провів зустріч зі студентами і де, до речі, навчається й майже сотня китайських студентів.
Мету свого візиту пан Посол охарактеризував так:
"Знайти спільні інтереси для подальшої співпраці".
За його словами, Китай зацікавлений у співробітниці у сфері освіти і логістики. З губернатором обговорював також проект будівництва цементного заводу із залученням китайського капіталу.
Зі свого боку Вінниця, за словами губернатора, зацікавлена у співробітництві з китайської стороною для реконструкції аеропорту "Гавришівка".
У 2011 році мова йшла вже про два заводи, які можна було б збудувати за китайські інвестиції. Чергова китайська делегація обговорювала співпрацю щодо інвестицій у цементний завод. Передбачалось, що під нього виділять ділянку у селі Клекотина Шаргородського району. Голова райдержадміністрації Григорій Литвин розказував тоді, що земля належить Клекотинській сільській раді і буде здаватися іноземцям в оренду.
- На заводі створять до 800 робочих місць. А поки що розробляється проект будівництва, - додав Григорій Литвин. - Наші люди також залучатимуться до будівництва.
Ще одна можлива інвестиція - у сміттєпереробний завод. Китайцям презентували проект, і вони сказали, що обміркують пропозицію. Мабуть, і досі обмірковують.
Тоді ж у Вінниці говорили, що китайці зацікавилися навіть вінницьким "Магіцентром". Між постійними відвідувачами торгового центру ходили чутки, що іноземці мають намір викупити увесь другий поверх. Як бачимо, не викупили.
Жарт - жартом, але чутки про китайські інвестиції у Вінниці витають ще з 2008 року. Тоді вперше заговорили, що на вінницький підшипниковий завод накинув оком один китайський концерн і планує привезти до Вінниці на роботу 1,5 тисячі китайців. Тоді цю інформацію (про покупця, а не про робітників) підтвердив навіть начальник управління економіки Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко.
- Була розмова з китайською делегацією, розглядалося питання про викуп заводу, - розповідав Андрій Гижко. - Вони хочуть розвивати завод за трьома напрямками: виробництво підшипників, виробництво зварювальних апаратів і випуск прогулянкових катерів та яхт.
Але й тут, як бачимо, відтоді далі перемовин діло не пішло. Але те, що китайці придивляються до вінницьких підприємств - факт.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

770

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

575

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

354

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

330

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

328

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...