Вінничанам розказали про "Європу у валізі"

У рамках інформаційно-просвітницької кампанії "Європа у валізі" група експертів з Німеччини, Польщі й України завітала до Вінниці, аби поспілкуватись із представниками влади, активістами громадських і політичних організацій, підприємцями, студентами. Говорили про обізнаність українців щодо Європейського Союзу, трансформаційних процесів, що нині там відбуваються та європерспектив України у контексті наслідків Вільнюського саміту Східного партнерства.
Гості Вінниці переконані, що євроінтеграційний рух в Україні не припинився і розвиватиметься й надалі.
- Ми розуміємо, що останні дні були особливо насичені подіями, - каже керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Габріеле Бауман. - Перебуваючи в Києві, бачили, як багато рішучих кроків нині роблять люди на шляху до Європи. Чекатимемо, що буде далі. Але вже очевидно, що європейські пріоритети Україною не втрачені - вони були і є. Це особливо важливо для молоді, яка вже звикла жити з європейським поглядом на світ і відмовитись від нього не зможе, а наскільки я зрозуміла, і не схоче від нього відмовлятись.
Свою думку щодо перспектив української молоді висловив професор польського коледжу Європи Ханнест Адомейт.
- Українські кандидати, які подають заявки на участь у наших міжнародних програмах, мають дуже гарні шанси, - говорить Ханнест Адомейт. - Фінансування їх навчання здійснюється одразу з двох джерел - Фондом Конрада Аденауера і польським урядом. Тож щороку до нашого студмістечка у Варшаві приїжджають щонайменше шість-вісім студентів із України.
Як один із провідних експертів у питаннях східно-європейської економіки та політики Ханнест Адомейт висловив власне бачення історії та розвитку українсько-європейських відносин.
- Після того, як ми переконалися, що українська незалежність - не тимчасове явище, можна було сподіватись, що ця країна матиме чи не найкращі шанси для побудови сучасної економіки та швидкого вдосконалення стандартів життя, - каже Ханнест Адомейт. - Підстави так вважати давали нам дві причини - багато підприємств колишньої радянської промисловості, в т.ч. космічного та оборонного напрямку, та родючі українські чорноземи. Тому, за умов реформування, економіка України мала б розвиватись дуже стрімко. Але цього не відбулося. Україна врешті опинилась навіть у гірших умовах, ніж Росія.
За словами експерта, для Європи це було значним розчаруванням.
- Другий шанс Україні надала Помаранчева революція, - вважає Ханнест Адомейт. - Вона відродила надії щодо переходу до сучасного суспільства та економічного розквіту. І знову - розчарування. Навіть серйозні аналітики не можуть нині пояснити, чому процес, який мав усі шанси привести до гарних наслідків, так несподівано загальмував. Мабуть, у значній мірі це провина тодішнього президента Віктора Ющенка, який на виборах зробив ставку не на помаранчевий, а на біло-блакитний табір. Тепер ми бачимо наслідки цього вибору.
Для європейців стало певною несподіванкою те, що нинішній президент Віктор Янукович взагалі дозволив розглядати європейський напрямок розвитку України, як можливий варіант.
- Ще у 2004 році він бачив у Заході суперника Росії, до якої завжди був більше схильний, - аналізує Ханнест Адомейт. - Але якимось дивом Віктор Янукович зміг організувати досить активне обговорення європейського напрямку розвитку. Навіть перший свій візит на посаді президента здійснив не до Москви, а до Брюсселю. Це породило чергові оптимістичні настрої. Ще більше оптимізму додала підготовка до підписання угоди у Вільнюсі та напрацювання програми необхідних реформ, які дозволили б Україні стати ближчими до Європи. Це був впевнений поступальний рух. І навіть невирішене питання щодо Юлії Тимошенко навряд чи змогло б завадити підписати угоду про Асоціацію.
Але і цього разу, за словами експерта, надії не справдились.
- Нині Європа та Україна перебувають на складаному етапі відносин, - завершив Ханнест Адомейт. - Але сподіваємось, що кілька наступних місяців нададуть шанс президенту переглянути своє рішення. І воно стане доленосним для України.

 

Довідка "Міста"
Програма-діалог "Європа у валізі" започаткована фондами Конрада Аденауера, Роберта Боша, Європейською Академією Берліна і Польською фундацією Роберта Шумана у співпраці з Інститутом Євро-Атлантичного співробітництва. В Україні він діє шостий рік. Формат проекту включає проведення просвітницької роботи експертами під час зустрічей з українцями як у містах, так і в глибинці. Зазвичай, фахівці працюють групами: молодші експерти - в школах та університетах, старші - у громадах.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

77

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

65

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

64

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

62

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

61

Збірна України достроково виграла путівку у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2020 року, посівши перше місце у групі "В". У ...