У Вінниці розкрили невідомі документи з архівів спецслужб

Після масштабної дослідницької роботи науковців, яка тривала багато років, у світ вийшли вісім томів видавничої серії "Польща та Україна у 30-40 роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб". Їх на минулому тижні презентували у бібліотеці ім. Тімірязєва.
Документи у книгах подаються українською, польською, англійською мовами. Над проектом працювали науковці Академії наук України, Інституту національної пам\'яті Республіки Польща, працівники галузевого архіву СБУ.
Події в Україні у роки Голодомору, процес і наслідки "Польської операції" в роки Великого терору, діяльність польського підпілля у Західній Україні, операції "Сейм" і "Вісла", а також переселення поляків і українців - кожна з подій описується в деталях і підтверджується численними свідченнями і матеріалами.
За словами Марчіна Маєвські, керівника відділення архівних досліджень та зберігання документів Інституту національної пам\'яті у Варшаві, масштабна робота починалася із дослідження долі поляків, зниклих безвісти. Під час пошуків документів, які, до слова, публікуються уперше, почали розкриватися жахливі подробиці тодішніх подій.
- Ці унікальні документи деталізують страшні події 30-40-х років для обох держав - Польщі і України. Про реальний стан справ до цього не знали навіть історики і науковці, які писали підручники, - зазначає Марчін Маєвські.
За словами дослідників, згідно із свідченнями дипломатів, що збереглися в архівах, ситуація в країні в 30-40-х роках була настільки жахливою, що Росія, порівняно з нашою занепадаючою країною, виглядала, як Європа. Нещадна машина репресій знищувала, розстрілювала сотні тисяч невинних. Так, під час "Польської операції" розстріляно більше 111 тисяч людей. А у Вінниці у 1938 році лише за два місяці засуджено до смерті 2141 людину.
- Ці книги є феноменом на пострадянських просторах, - говорить Сергій Кокін, заступник начальника галузевого державного архіву Служби безпеки України. - Наша співпраця торкнулася суперечливих речей, про деякі з них, ніде немає жодної інформаційної згадки.
Важливість видання ще й у тому, що воно застерігає від "переписування" історії під чиюсь диктовку. Кожен, хто ознайомиться з виданням, багато в чому по-новому оцінить деякі історичні факти і події в житті України і Польщі. З деякими книгами із презентованої видавничої серії вінничани можуть ознайомитися у бібліотеці ім.Тімірязєва.
 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

476

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

342

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

183

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

169

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

165

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...