Ганна Трушина вижила під час голоду

23 листопада в Україні вшановували пам\'ять тих співвітчизників, які померли від Голодомору 1932-33 років. Цьогоріч минуло 80 років від тієї страшної трагедії.
Мітинг-реквієм у Вінниці пройшов напередодні роковин, у п\'ятницю 22 листопада. До пам\'ятника жертвам Голодомору принесли запалені лампадки, квіти і колоски жита. Також у п\'ятницю в облдержадміністрації вручили почесні грамоти й грошові винагороди людям, які пережили ту біду, членам їх родин, а також науковцям, дослідникам-краєзнавцям, історикам Вінниччини, які збирали матеріали про страшну трагедію.
Серед тих, хто отримав грошову нагороду від обласної влади, була Ганна Трушина із села Оратівка Оратівського району. Ганна Єразмівна народилася у 1925 році. Коли почався голод, їй було сім років.
- У 1932 році почалася голодовка. Влада створила комісії із молодих дівчат-активісток, які групами ходили по селі від хати до хати і шукали продукти. Вони заглядали кругом: під столи, у піч, у відра. Все, що знаходили, забирали, - розповідає про ті події Ганна Єразмівна. - Наша мама у грубці замурувала відро пшениці, вони його не знайшли, а ми врятувалися від голодної смерті. Люди дуже страждали, їсти не було що, від голоду пухли і падали просто на вулиці. В нашому селі траплялися і випадки людоїдства. Дві жінки з\'їли своїх дітей. Коли міліція прийшла до них додому, то знайшла голову дочки в грубі, а м\'ясо було складене в каструлі. Мого батька попросили відвезти жінок-людоїдів до Оратова. Він розповідав, що усю дорогу їхав задки, бо боявся, що вони можуть його задушити.
Бабуся розповідає, що у ті роки батьки боялися випускати дітей на вулицю, аби з ними нічого не сталося. Пам\'ятає, як по дорозі лежали опухлі померлі люди. Мертвих збирав чоловік, який для цього спеціально кожного дня мав об\'їжджати вулиці, будинки. Траплялося і таке, коли забирали людей, які ще дихали - їх теж відвозили на кладовище, де був викопаний величезних кагат, куди усіх і скидали, нагадує Ганна Єразмівна.
- Як ми вижили, я досі дивуюся, - каже Ганна Трушина. - Нам ще повезло, що тато працював чоботарем, і за свою роботу кожного дня він отримував сто грамів хліба. Мати ж в одного чоловіка купила висушене лушпиння із гарбуза, з нього і варила нам юшку. Батькові давала трохи густіше, а ми їли рідше. Я була грубша у сім\'ї, мені дуже хотілося їсти. Одного разу полізла в піч, витягнула каструлю, що мама приготувала, все густе з\'їла, водою долила і назад засунула. Сама вся вимурзалася у сажу, а тато прийшов і побачив, що я вже з\'їла, то набив мене сильно за це, бо був би помер з голоду.
Щоб вижити, люди крали їжу, якщо їжею можна назвати померзлу картоплю і аж білу від морозу моркву, які, до речі, охоронялися. За словами Ганни Трушиною, за ними її батько з товаришами ходили вночі до сусіднього села, одного разу йому прострелили ногу. А весною, згадує Ганна Єразмівна, коли вже почало все навколо зеленіти, діти й дорослі… паслися на вулиці.
- Виходили на дорогу, лягали і рачки паслися на траві, на споришеві. Рвали кропиву, лазили у лісі, шукали равликів і їли їх живими, - розповідає бабуся. - Коли вже почала цвісти липа, то з неї готували млинці. І так ми виживали. Це було страхіття, ми були такі опухлі, я була - як колода.
У 1933 році мама Ганни пішла працювати у колгосп. Варила суп людям, які ще могли іти на поле, трішки супу приносила і додому. Ця колгоспна робота і врятувала сім\'ю Ганни Єразмівни, всі ж близькі родичі - померли.
- Я досі економлю все: і одежу не можу порвати і спалити, і купити зайвого чогось теж не можу, - каже бабуся. - Мені просто хочеться, щоб більше ніхто не зазнав такого страхіття, яке зазнали ми.
Тільки на Вінниччині від голоду у 1932-33 роках померли близько мільйона людей.
- У нашій області, як і у Одеській і Дніпропетровській рівень смертності перевищував природній у 5-6 разів, - зазначила заступник губернатора Любов Спірідонова. - Вінниччина належить до другої категорії постраждалих від Голодомору областей в Україні. Але допоки живе пам\'ять народу про минулі жахіття, живе і бажання не допустити повторення подібного в майбутньому.
 


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

481

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

350

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

183

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

171

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

167

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...