Вимагати хабарі у вінничан почали частіше

Реальний досвід вимагання хабара українці отримують під час кожного п’ятого „контакту” з чиновником. Такі дані загальнонаціонального дослідження „Стан корупції в Україні”, яке проводив Київський міжнародний інститут соціології в рамках проекту „Гідна Україна”. Загалом було опитано 10,5 тис. респондентів в усіх областях України, з них 390 — на Вінниччині.
— По Вінницькій області ми бачимо, взагалі, цікаву картину, — розповідає Юхані Гроссманн, керівник проекту „Гідна Україна”. – Два роки тому Вінницька область достаньо добре виглядала, порівняно з іншими областями України. Займала одне з 5 кращих місць. Нині ми бачимо невеликий ріст показника, коли хабарі вимагаються – з 10,7 до 12,8%. Також відзначається невелике збільшення добровільної дачі хабарів — з 3,2% до 5,7%. Щодо використання особистих зв’язків, то цей показник — 10%. Тим не менш, Вінницька область залишається порівняно з іншими областями в шістці найкращих.
Хто ж є потенційною жертвою для вінницьких хабарників і корупціонерів? Це люди, які мають достатньо високий рівень освіти і достатньо високий рівень доходу. Водночас, люди з таким же високим рівнем освіти і доходом добровільно дають хабарі. І ці ж люди з хорошою освітою і непоганим доходом готові боротися з корупцією. Тобто це ще раз підкреслює існуючий парадокс: є активна група населення, і для того, аби розвиватись, вона використовує корупцію. Але водночас їм це не подобається, і вони заявляють про готовність відстоювати свої права, зауважує пан Гроссманн.
У топ-четвірку найбільш корумпованих сфер у Вінницькій області у 2009 році потрапили ДАІ (53,6%), судова система (31,5%), отримання державного житла (43,1%) та міліція (43,3%).
Найбільш враженими корупцією залишаються органи місцевого самоврядування, виконавчої влади і правоохоронні органи, наголошує Сергій Мартьола, старший помічник прокурора Вінницької області.
— Найпоширенішими на Вінниччині я можу відзначити три види корупційних діянь, — каже помічник прокурора. — Перше – це незаконне одержання матеріальних благ, використовуючи службове становище. Друге – надання незаконних переваг фізичним і юридичним особам під час підготовки і ухвалення нормативно-правових актів чи рішень. Третє — надання чи ненадання недостовірної чи неповної інформації або умисне її затримання.
Цього року органами прокуратури складено 34 протоколи про корупцію, 28 з яких вже розглянуто у суді, на винних накладені адміністративні стягнення.
Попри загалом оптимістичні дані і позитив Вінниччини на тлі корумпованої України, у дослідженні відзначаються певні зміни – не дуже приємні дзвіночки. Один із них – це те, що вінничани вже, здається, змирилися з хабарництвом. Якщо у 2007 році відстоювати свої права при зустрічі з корупціонером були готові 36,4% вінничан (а загалом по Україні таких було 33%), то вже цього року частка борців зменшилась до 32,2%. А от загальноукраїнський показник активістів збільшився. Крім того, суттєво зросла кількість вінничан, які вважають, що корупція може бути виправданою.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

109

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

106

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

103

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

103

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

98

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...