Як службовці беруть хабарі й чим не гребують при цьому

Новий Кримінальний процесуальний кодекс надав правоохоронцям більше можливостей "підібратися" до ласих на наживу чиновників і як результат посилити боротьбу з самим явищем. І якщо спершу новий КПК спричинив справжній шок у правоохоронців, то тепер працює за усі 100%. Принаймні у сфері протидії корупції. Про це кажуть у прокуратурі Вінницької області.
- Цей кодекс, який передбачав абсолютно інші підходи до роботи, для усіх правоохоронних органів України був певним шоком. Адже для реалізації тих вимог, які ставило нове законодавство, треба було докладати чимало зусиль, - пояснює начальник відділу прокуратури Вінницької області Костянтин Гоздуп. - Разом з тим слід чітко констатувати, що цей кодекс дуже гарно знайшов себе в умовах протидії корупції. І якщо раніше була деяка проблематика, зокрема, у викритті фактів одержання, як на той час іменувалося, хабарів, а зараз неправомірної вигоди, то на сьогодні набагато простіше і легше документувати факти одержання незаконної вигоди службовими особами різного рангу.
Так, після законодавчих змін сам термін "хабар" змінено на "неправомірна вигода". Але термін хоч і змінився, а поняття залишилося. Один з тих, кого цього року звинуватити у хабарництві - начальник сектору охорони здоров\'я державної пенітенціарної служби у Вінницькій області. Зараз він уже колишній начальник, перебуває під вартою. На "особливостях" цієї справи начальник відділу обласної прокуратури зупинився більш детально, хоч і сума хабара не з найбільших.
- Чому я про це розказую? Тому що дуже цинічний факт, - пояснює Костянтин Володимирович. - Якщо чесно, ми навіть не повірили, що так може бути.
Тож, начальника сектору охорони здоров\'я державної пенітенціарної служби у Вінницькій області звинуватили у вимаганні 3000 доларів. Гроші призначалися "за сприяння у видачі висновку спеціальної лікарської комісії про медичне обстеження засудженого щодо наявності у нього захворювання, яке є підставою для подання у суд матеріалів про звільнення від подальшого відбування покарання".
- Особа була засуджена до 5 років позбавлення волі за незаконне зберігання наркотичних засобів. І так склалося, що цей засуджений - хворий на СНІД, а під час перебування в місцях позбавлення волі захворів ще й на туберкульоз. Стан здоров\'я засудженого дуже сильно погіршився. Кілька тижнів лікарі констатували факт, що в нього не спадає температура - із 39,5. Фактично людина помирала в тюрмі. Молодий хлопчина, 1983 року народження. Батьки з села, у них це єдина дитина, - розповідає деталі і обставини Костянтин Володимирович. - Батьки, дізнавшись, що син помирає, звернулися до цього посадовця за допомогою - закон передбачає: якщо особа захворіла на тяжке захворювання, після відповідного висновку медичної комісії її зобов\'язані відпустити або помирати додому, або лікуватися. Що робить цей начальник із охорони здоров\'я? Він дивиться на батьків і каже: шановні, ви повинні дати мені три тисячі доларів за те, щоб ваш син вийшов, якщо ні (ще й з такою погрозою), ми його відправимо у Харківську колонію, він там помре, тому що він вже помирає. Батьки звернулися в прокуратуру області. Просили допомоги, плакали, казали: дитина помирає. Важко, важко їм було, звичайно, це усе перенести.
Після розмови батька в\'язня відправили на зустріч з лікарем. Поки без грошей, але "озброїли" оперативно-розшуковими засобами.
- Думали подивитися, яка буде реакція. І чи справді усе так, як розповідають батьки, тому що на перший погляд воно здавалося не зовсім правдоподібним, - веде далі Костянтин Володимирович. - Під час зустрічі цей горе-правоохоронець, горе-лікар… Можу дослівно сказали його слова: "У тебе где оно? В конверте?" Батько каже: я ж вам не приніс, ми ж не домовилися про суму. "Як не домовилися! Я ж тебе сказал: 3 тысячи долларов! Вы что: шутите?" Вони домовилися про зустріч, призначили її на автовокзалі у Вінниці. Під час зустрічі його (уже колишнього начальника сектору охорони здоров\'я - Авт.) затримано слідчим відділом прокуратури області. Тепер це кримінальне провадження розглядається у суді. Позиція прокуратури - принципова і непохитна. Фактично в суді знаходять своє об\'єктивне підтвердження обставини, встановлені під час досудового розслідування.
Після того, як тюремного лікаря затримали, хворого засудженого оглянув інший медик. Документи для звільнення частково уже були готові. Зрештою, в\'язня відпустили додому, у кримінальному провадженні він проходить як свідок.
Загалом, за дев\'ять місяців цього року правоохоронними органами області до суду направлено 47 кримінальних проваджень про злочини з ознаками корупції, фігурантами цих проваджень є 56 осіб. У судах вироки винесені уже по 32 справах. Якщо ж скласти разом усі затребувані з початку року хабарі (справи по яких дійшли до суду) буде понад 300 тисяч гривень. Найбільшим хабарем поки залишається сума у 75 000 грн. Він інкримінується двом службовим особам обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій: начальнику відділу обласного управління і його підлеглому - керівнику районної ланки. Про цей випадок "Місто" теж повідомляло читачів. Як подейкували після затримання, підвела службовців жадібність.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1023

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

463

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

383

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

374

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...

372

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...