Шевченко оживить Музейну площу

Шевченко оживить Музейну площу

На сесії Вінницької міськради депутати погодилися прийняти від БФ "Подільська громада" у комунальну власність міста пам\'ятник Кобзарю. Подарунок щедрий і місту не коштував ні копійки. Водночас депутати ухвалили й місце розташування майбутньої скульптури - на Музейній площі.
Встигнути за 4 місяці
Презентував проект скульптурної композиції та ескізні пропозиції по реконструкції Музейної площі директор департаменту містобудування, архітектури і кадастру Вінницької міськради Максим Мартинюк.
- Презентація проекту пам\'ятника відбулась 15 жовтня, - нагадав Максим Мартинюк. - Серед присутніх була й голова наглядової ради фонду "Велика родина" Віра Ульянченко. Саме цей фонд дарує місту проект пам\'ятника. Щодо макета реконструкції площі, його надав автор проекту - народний художник України, лауреат державної Шевченківської премії Анатолій Гайдамака. Скульптором запрошено відомого численними монументальними роботами Володимира Цісарика.
Необхідні на встановлення пам\'ятника кошти вже зібрані, наголосив чиновник.
- Пам\'ятник планується встановити на площі Музейній, - каже Максим Мартинюк. - Це знакове місце. Вінничани знають його як своєрідне історичне серце Вінниці, адже утворена вона першими у місті кам\'яними спорудами - Ієзуїтським колегіумом і Домініканським монастирем. Нинішнє призначення цих будинків теж відоме та шановане - архів, музеї, православний собор. Як на мене, це місце абсолютно достойне величної постаті Шевченка. Але найголовніше, що саме це місце обрав для встановлення скульптури автор проекту Анатолій Гайдамака. Він працював у Вінниці не один день, проаналізував не одне місце, де можна було б встановити пам\'ятник, у т.ч. площу Театральну, але врешті визначив саме Музейну площу як один із найвдаліших варіантів.
Після реконструкції площі Вінниця отримає ще одне публічне місце, а сама площа стане привабливою для прогулянок та відпочинку так само як сквер біля башти у сквері Козицького, площа перед міськвиконкомом, бульвар на вулиці Пирогова.
Перед тим, як перейти до голосування, до депутатів звернувся міський голова.
- Думаю, що це буде дуже якісне, дуже гарне мистецьке середовище в серці Вінниці, - сказав Володимир Гройсман. - Роботи будуть розподілені на дві частини. Перша - встановлення пам\'ятника, а друга - як тільки дозволять погодні умови, розпочнеться реконструкція самої площі. Там буде прекрасний пам\'ятник, комфортне середовище для митців, щоб вони могли і творити, і експонувати свої твори. Не забудемо й про загальний благоустрій цієї території, сучасне освітлення та бездротовий Інтернет, який там з\'явиться. Тобто площа отримає нове життя.
громада підтримала
Голосування за встановлення пам\'ятника у Вінниці виявило майже одностайну депутатську підтримку. Сорок голосів "за", у т.ч. від "регіоналів", "ударівців", "Батьківщини", "Фронту змін" і "Совісті України". Проти проголосував лише "свободівець" Володимир Базелюк.
Але й він, вислухавши доповіді представників культури та освіти міста, змушений був пояснити свою відверту упередженість.
- Я не проти пам\'ятника Шевченку. Хай би їх було у Вінниці не один, не два, не три, а велика кількість, - сказав врешті Володимир Базелюк.
Проте від переконання, що пам\'ять поету має увічнитись все ж таки не на Музейній площі, не відступив. А от у представників громадськості, які прийшли до сесійної зали підтримати новий проект, аргументи були зважені.
Зокрема, директор обласного Художнього музею Ілля Безбах підтвердив, що саме на Музейній площі пам\'ятник найкраще прислужиться громаді.
- Це "жива" площа в повному розумінні, - говорить Ілля Безбах. - Сотні вінничан, гостей, туристів ходять у музеї. А на Театральній що? Раз на рік підійдуть до пам\'ятника, покладуть квіточки і все. А на Музейній площі буде забезпечена постійна жива дорога до Шевченка. Він буде "працювати" на суспільство, на патріотизм, національну ідею.
Директор згадав про твори Яна-Батіста Лампі - вчителя Шевченка, які зберігаються у музеї.
- Учень і вчитель будуть поруч, і це добре, символічно, - каже Ілля Безбах.
Про це ж говорила й учителька української мови школи-гімназії ім.Шевченка №30 Наталя Штодько, яка згадала, що в Художньому музеї, що на Музейній площі, є шедеври світового значення художника Тропініна.
- Його доля перегукується із долею Тараса Шевченка, який так само був викуплений з кріпацтва за свій талант художника, - сказала Наталя Штодько.
Тим часом Ілля Безбах нагадав, що автор проекту Анатолій Гайдамака - всесвітньо відомий митець. І наголосив, що Шевченко має об\'єднувати громаду Вінниці, а не розділяти на ворогуючі табори. І на підтвердження останньої тези потиснув руку "протестному" Володимиру Базелюку.
- Як добре, що не на Театральній площі буде встановлений пам\'ятник, - озвучила своє думку директор Вінницької дитячої музичної школи №1 Тетяна Бурдейна-Публіка. - Адже в останні роки вінницькі школи естетичного виховання полюбили оновлену площу Театральну, як місце, де діти можуть розкривати свої здібності. Це вже традиція. Якби там поставили Кобзаря, то музика і танці, як на мене, можливо, були б уже недоречними. І як кандидату мистецтвознавства мені теж здається, що Музейна площа дуже вдале місце. Працюючи над дисертацією, я зіткнулась із матеріалами, де описується просвітницьке значення вінницьких Мурів. Ось і Кобзар для мене теж - великий просвітянин. Якщо його пам\'ятник буде у цьому осередку культури і просвіти - це сприятиме вихованню молоді. Тому я й підтримую це рішення.
Про специфічність Театральної площі говорив голова громадської організації "Вінницькі перці" Сергій Борзов.
- Театральна площа - це перш за все театр, - вказав він. - Лишень подумайте, як можна ставити Шевченка спиною до театру?! От у Луганську поставили пам\'ятник Шевченку напроти театру ім.Лесі Українки, а потім почали думати, куди поставити пам\'ятник самій Лесі Українці. "Вінницькі перці" великі майстри в гуморі, але ж це не комедія, а фарс.
Користуючись нагодою, він звернувся до депутатів із пропозицією повернути вінницькому Парижу романтичну славу і відновити годинник, під яким колись призначали побачення закохані.
- А площу Театральну залиште молоді, - резюмував Сергій Борзов.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

522

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

459

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

418

Вінницьку школу №10 утеплять, тут також замінять вікна і двері на енергозберігаючі. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбук міський ...

396

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

383

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...