Андрій Черненко: Українців до електромобіля штовхає ощадливість

Андрій Черненко: Українців до електромобіля штовхає ощадливість

Андрій Черненко цьогоріч єдиний представляв Вінницю у першому українському автопробігу електромобілів "Електромобілізація-2013. Крим". І не тому, що є власником авто, яке працює на електриці. Його в Андрія поки що немає, але причетність вінничанина до електромобільного руху доволі важлива - у вільний від основної роботи час Андрій адмініструє сайт
"Electric Mobile. Електромобілі своїми руками" та Інтернет-клуб "Електро АвтоСам".
Сайту вже майже чотири роки. Він наповнюється інформацією, яка цікава власникам електротранспорту, а також тим, хто тільки планує зібрати, або придбати електромобіль.
- Сайт і клуб об\'єднують тільки вінничан?
- Аж ніяк. На майданчику "Електро АвтоСам" нині спілкуються автолюбителі з різних міст - не тільки України, а й із-за кордону - Молдови, Білорусі, Росії, Болгарії та навіть США. У клубі готові допомогти усім, хто хоче створити електромобіль, також тут популяризують цей вид транспорту.
- Чи в усіх учасників вже є такі авто?
- Ні, не в кожного. Є й такі, хто тільки думає, як переобладнати своє авто "під електрику". Приймаємо у клуб і власників електровелосипедів, електромопедів та електромотоциклів.
- Що таке об\'єднання дає учасникам?
- Основна мета - це обмін досвідом. Якщо у людини виникла ідея створити електромобіль, так би мовити, з нуля, або просто переробити наявну серійну модель, - кращого місця, щоб отримати потрібну консультацію їй не знайти.
- Чим приваблює українців електротранспорт?
- Головним чином, економією. Адже паливо на основі викопних ресурсів постійно дорожчає. З початку створення сайту бензин виріс у ціні суттєво - чи не в три рази.
- А створення електромобіля - хіба ж не дороге хобі?
- Дороге, але окупне. Звернемось до конкретних прикладів. Наприклад, вінничанин Олександр Бруй створив електромобіль на основі своєї "Таврії". За три з половиною роки експлуатації він окупив свої вкладення вже рік як кожна поїздка для нього значно економічніша, ніж для інших автомобілістів. Якщо врахувати ціну батареї, мотора та інших деталей, необхідних для переобладнання серійного авто у електромобіль, то за 3-5 років можна окупити свої вкладення у переобладнання.
- А дешевше ніяк?
- Можна й дешевше. Багато залежить від того - своїми руками автомобіліст переобладнує авто, чи платить спеціалістам. Зрозуміло, що самотужки переобладнати авто дещо складніше, але й набагато дешевше.
- На скільки вистачає сучасних електроакумуляторів для таких авто?
- Сучасні акумулятори, враховуючи цикли заряд-розряд, дозволяють їздити таким автомобілям до десяти років. Тобто навіть якщо ви витратили гроші на переобладнання, за п\'ять років ви окупите витрати і наступні п\'ять будете тільки заощаджувати. Зарядка електромобіля на 100 кілометрів нині коштує 5 грн., бензин - у 20 разів дорожче. А зарядити своє електроавто ви зможете від звичайної 220-вольтної розетки. Заряджається впродовж 2-8 годин, в залежності від потужності розетки. А заряду вистачає на 70-200 кілометрів, залежно від ємності акумулятора. Це цілком прийнятне для поїздок у межах міста. Скажімо, на роботу, з роботи. А це типовий маршрут нинішнього приватного транспорту.
- Учасники клубу зустрічаються тільки на Інтернет-сторінках?
- Ні. І Всеукраїнський електропробіг якраз це підтверджує. Він стартував у Сімферополі 10 серпня, коли на дорогу виїхали вісім українських електромобілів. Серед них унікальна, перероблена в ручну "Славута" під назвою "Блакитна мрія" і мікроавтобус Peugeot Expert. Спочатку очолювала колону легендарна саморобка "Електра 2". За нею їхали китайські "BYD e6" та "BioAuti eva-4", а також туристичний "SIG НАШ" і пікап "SIG EP-Думпер". Був у колонні і електромобіль від потужного автовиробника - "Mitsubishi iMIEV". Ми проїхали кримськими дорогами 340 кілометрів, аби довести, що авто на електриці не тільки дешевші та екологічніші, ніж звичні зразки автопрому, але й цілком підходять для повсякденного використання.
- А як ставляться учасники клубу до велосипедистів? Адже побутує думка, що цей транспорт ще екологічніший, ощадливіший та й для підтримки фізичної форми корисний.
- Все так. Але є певні моменти, які все ж показують переваги електротранспорту. Велосипед аж ніяк не пристосований для сімейних поїздок, особливо якщо у поїздку беруть стареньких, або навпаки - малечу. Та й для поїздок у негоду, в зимовий час велосипед може обрати тільки екстремал. Звичайному ж автомобілісту, який турбується про екологію та про вміст свого гаманця, більше підійде електромобіль.
- Які, на Вашу думку, перспективи у таких авто в Україні?
- Певен, що з часом таких авто буде дедалі більше на наших вулицях. Поки що цей процес гальмують світові нафтовидобувні лідери. Але недалеко той рік, коли викопні копалини будуть використані повністю. Тоді приватний електротранспорт буде сприйматися вже не як дивацтво, він стане єдиним можливим варіантом пересування.
- Складається враження, що у Європі і США розвиток електромобілів рухається швидше, ніж у нас. Чому?
- Так, приватний електротранспорт в Україні поки слабо розвинений. І не тому, що ми мало турбуємось про екологію або не хочемо зекономити на бензині. Суть в іншому. У нас зовсім не розвинута структура зарядних станцій. Наприклад, на трасі нескладно знайти традиційну бензинову чи газову заправку - вони стоять буквально одна за одною. А станцій електрозарядки - жодної. Єдина відома мені безкоштовна зарядка для електромобілів облаштована у Києві. Та й та як експеримент. От і все... Хоча ринок цей дуже цікавий і час від часу у пресі зринають згадки про те, що та чи інша компанія вивчає його можливості на перспективу.
- Для багатьох найближча перспектива - це використання так званого гібридного авто. Що думаєш про транспорт, який може їздити і на бензині, і на електриці?
- Можливо, це ознака певного проміжного етапу. Принаймні, я чув такі думки. Але, як на мене, це безумовний крок назад. Навіщо загравати з нафтотрейдерами, якщо можна одразу заявити про новий етап розвитку цілої галузі транспорту? Гібридний автомобіль з точки зору його електричної складової - не кращий зразок. Справа у тім, що гібридне авто важче, аніж звичайне бензинове чи електромобіль - оскільки має два двигуни. Відповідно час і довжина пробігу - зменшуються.
- Які марки авто краще обирати для переобладнання в електромобілі?
- Передусім ті, які мають малу вагу. Наприклад, "Таврію" набагато легше переробити, ніж "Мерседес" чи "Форд". Останні важать від півтори тонни та більше. А "Таврія" - лише 740 кг. Втім, це не означає, що для переробки підходять тільки зразки вітчизняного автопрому. Практично у кожного виробника є малолітражні моделі, які пристосовані для цих цілей.
- Скільки часу та коштів потребує переобладнання?
- На жаль, комплектуючі нині досить дорогі. Щоб переробити таке авто як "Таврія" потрібно від 3 до 5 тисяч доларів. Найдорожча запчастина - акумулятор. Зрозуміло, що кращий і сучасніший  коштує дорожче.
- Чи є якісь державні програми підтримки руху любителів електротранспорту?
- Жодної. В інших країнах світу громадян стимулюють до використання електромобілів, а в нас навіть якщо сам переобладнаєш авто "під електрику" потім ще матимеш купу клопоту із тим, як його зареєструвати. Треба буде зібрати безліч дозволів у різних установах. Аж до того, що вимагатимуть просто таки безглузду довідку про хімічний склад вихлопу з авто. А який вихлоп у електромобіля?


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1012

«Надійшла інформація від мешканців Калинівки, що горить склад з порохом!!! За словами очевидців, почали евакуйовувати найближчі села», ...

439

Могилів-Подільська місцева прокуратура Вінницької області встановила факт наявності заборгованості зі сплати орендної плати, який має...

377

9 вересня під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Ігоря Івасюка відбулась оперативна нарада щодо резонансної ...

339

Мер Бару оголосив голодування, бо сесія міськради провалила голосування, не підтримавши грантовий проєкт Чотири питання щодо ...

297

З 30 серпня по 9 вересня було викрадено три велосипеди Nextbike (пошкоджені велосипеди - то окрема тема), по всім випадкам відкриті кримінальні...