Над школярами знов експериментують

Над школярами знов експериментують

Міністерство освіти і науки затвердило в першому читанні проект Концепції профільного навчання в школі. Згідно з документом, у школах буде чотири типи спеціалізації для 10-11-х класів - природознавчі науки, математика, українська філологія, іноземні мови. Тобто вже у 9 класі учні повинні будуть визначитися, до яких дисциплін у них лежить душа й талант, а до яких - ні.
Очевидні переваги
Старшокласники начебто економитимуть час для поглибленого вивчення предметів, які знадобляться їм у майбутньому в рамках обраної професії, за рахунок скорочення базових дисциплін. Таких, згідно з Концепцією, лишиться шість (хоча нині їх 15) - українська мова та література, іноземна мова, історія України та всесвітня історія, математика, природознавство, фізична культура. На їхнє вивчення відводиться по три години на тиждень. Решту дисциплін діти вивчатимуть поглиблено - по п\'ять-десять годин на тиждень.
Наприклад, природознавчий профіль передбачає поглиблене вивчення астрономії, біології, географії, екології, фізики і хімії; математичний - алгебри і геометрії; української філології - української мови і літератури, а іноземної філології - іноземних мов. Доповнити вивчення профільних предметів школярам запропонують ще й курсами - наприклад, з астрофізики або прикладної механіки. А такі предмети, як основи здоров\'я, мистецтво чи фінансова грамотність, запропонують вивчати факультативно.
Тобто якщо дитина обрала гуманітарний профіль, то вже зможе не переживати за оцінки з фізики і хімії, бо таких предметів взагалі не вивчатиме. Але автори Концепції не врахували, що в дев\'ятому класі підліткам ще складно визначитися з майбутньою професією, й до закінчення школи смаки та професійні вподобання можуть не раз змінитися. Що тоді?
Приховані ризики
Ще в липні, коли нову Концепцію (нині є чинною Концепція профільної освіти в старших класах, яку було затверджено 2009 року та яка розрахована на 12-річну школу), було винесено на громадське обговорення, голова комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Лілія Гриневич наголосила, що Концепція приховує чимало ризиків.
- Україна вже ставала на шлях розвитку профільної освіти, коли переходила до 12-річного навчання, - сказала вона. - Повернення до 11-річної школи дозволяє владі економити щороку на освіті майже 3 мільярди гривень. А тепер завдяки пропонованій Концепції профільної освіти хочуть втиснути зміст профільної школи у два роки, від чого постраждає й фундаментальна загальноосвітня підготовка, й профільні предмети.
Концепція викликала щонайменше, подивування в колі науковців. Так, Українське фізичне товариство надіслало міністру освіти і науки відкритого листа, в якому йдеться про необгрунтованість скорочення базових предметів із п\'ятнадцяти до шести. Зокрема, тривогу викликав той факт, що Концепція "вже не передбачає вивчення фізики як обов\'язкового предмета у 10-11 класах".
"Вивчення фізики в жодному разі не може бути замінене вивченням передбаченого проектом Концепції інтегрованого курсу "природознавства" (фізика, хімія і біологія разом в обсязі три години на тиждень). Курс природознавства доречний у молодших класах, але спроба поєднати в одному курсі такі фундаментальні дисципліни на рівні старшої школи призведе (окрім можливості звільнення "зайвих" учителів-предметників) лишень до того, що учні відтепер не матимуть системних знань ані з фізики, ані з хімії, ані з біології. Це негайно спричинить падіння інтересу до відповідних спеціальностей, а також до напрямків природничо-наукового й інженерного профілю у вищих навчальних закладах", - ідеться в листі. Звернення також підтримала Українська астрономічна асоціація, очолювана академіком Ярославом Яцковим.
Компроміси
Днями міністр освіти і науки Дмитро Табачник спростував заяви про вилучення зі шкільної програми фізики, хімії і біології й впровадження замість них інтегрованого предмета - природознавства, як це зазначено в проекті Концепції.
Він також зауважив, що якщо Концепцію буде ухвалено, то реалізовувати її почнуть не раніше 2018 року.
 

Другокласників учитимуть на... коміксах
Традиційно школярів у новому навчальному році чекає нова порція сюрпризів від Міносвіти. Цього разу зміни найбільше торкнуться учнів других-п\'ятих класів. Аби полегшити навчання дітворі підготували нові підручники, в яких картинок більше ніж тексту. А от п\'ятикласників змусять вчити дві іноземні мови.
- Підручники видані за новими стандартами і за новою програмою. Багато картинок, але інформативність не змінилася. Просто тепер багато чого не прописано, а ілюстроване. Підручники доставлені в школи заздалегідь, щоб вчителі могли з ними ознайомитися. Вчителі вже пройшли спеціальну підготовку, - пояснив директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міносвіти Олександр Удод.
Також вже з другого класу дітей навчатимуть основам поводження з комп\'ютером: новий предмет, запроваджений цього року в шкільну програму, називається "Сходинки до інформатики".
- Практика викладання цього предмета в другому класі нова для України, а діти ще не мають тієї основи для користування комп\'ютером, як у середніх і старших класах. Книги розроблялися так, щоб адаптувати інформацію для сприйняття. Комікси і малюнки допоможуть їм освоїти цю нелегку науку. Все-таки у другому класі комп\'ютер - це ще гра, - каже Олександр Удод. За його словами, поки інформатику викладатимуть за трьома підручниками. Через півроку, на підставі відгуків викладачів, визначать кращу з книг, по якій і будуть навчати дітей у подальшому.
З п\'ятого класу школярі також будуть вчити другу іноземну мову.
Які мови вибрали п\'ятикласники, вже відомо:
7,5% - англійську, бо майже 91% й так вчать її як першу;
німецьку вивчатимуть 52%;
російську - трохи більше 23%;
французьку - 14%.
А щоб полегшити процес адаптації школярів п\'ятого класу до нової програми, в Міносвіти рекомендували вчителям не ставити школярам оцінки протягом першого семестру.
У перспективі у відомстві також планують повністю відмовитися від навчання у другу зміну.

 

 

коментарі

Володимир Луговий, перший віце-президент НАПН України:
- Учні будуть обирать ту чи іншу освітню програму й освітню траєкторію відповідно до своїх інтересів, нахилів та здібностей. Це абсолютно природньо, бо так людина себе краще реалізує, ніж коли вона під певним примусом змушена вчити там предмети чи частину предметів, які зовсім не її.
Дмитро Табачник, міністр освіти і науки України:
- Чому в перших класах продовжують виставляти оцінки, задавати домашні завдання і тримати дітей весь урок за партою. Перший клас - це гра, посмішка, задоволення. А може, цьому взагалі не можна навчити вчителя? Вам видніше. Але все це має прийти до школи.
Юрій Костюченко, доцент кафедри землезнавства та геоморфології КНУ ім.Шевченка:
- Усі посилання на іноземний та/або історичний досвід — порожні балачки. Саме увесь світовий досвід підтверджує ту просту істину, що суспільство розвивається тільки в умовах систематичної освіти й просвіти, формування у народу наукового світогляду. Інакше — безвихідь. Покоління безконтрольно споживаючих дегенератів небезпечне своєю непередбачуваністю й агресією. Одне очевидно: про модернізацію не може більше йтися. Далі — тільки деградація.

 

 

"Місто" запитало у вінничан:
"Які шкільні предмети ви вважаєте найнеобхіднішими, а без яких можна було б обійтись?"

Борис, працює на автозаправці:
- Найголовніший предмет, без якого не зможе обійтись жодна людина - це математика. Хоча, в принципі, вважаю, що всі предмети - потрібні. Ніколи не знаєш, які саме знання стануть у нагоді.
Валентин, колишній військовослужбовець:
- Я вже школу давно закінчив, можу сказати, що без математики в житті не обійдеться. Обов\'язково потрібно вивчати історію, головне, аби вона викладалась правдиво, потрібними є ще й патріотичні предмети. Та і без фізкультури школярі не обійдуться. 
Ольга, в декретній відпустці:
- На мою думку, потрібними є гуманітарні науки - мова, література, англійська мова. Хоча математика теж важлива. Взагалі непотрібних предметів немає.
Галина Вікторівна, кухар:
- Мої діти уже виросли, та вважаю, що потрібно вчити абсолютно усі предмети, бо саме в школі отримуєш необхідну базу. Без сумніву, усім потрібна математика на шкільному рівні. Хоча так само потрібними є і мова, і література.
Юлія, у декретній відпустці:
- Особисто мені знадобились у першу чергу гуманітарні науки - мова, література. Вони дуже допомагають у вихованні моїх діток. А обійтись можна хіба що без співу, усі інші предмети - потрібні.
Наталля, працює на оліє-жировому комбінаті:
- Найпотрібнішими є українська мова, математика та історія. Також важливою є фізична культура. Вважаю, що спорт - це головне у житті дитини, принаймні хлопця. Мій синок професійно займається футболом, тож для нас фізкультура - найважливіша.
Наталя, менеджер:
- Мені здається, що можна обійтись без хімії, принаймні мені вона зовсім не знадобилась. Фізику теж не обов\'язково вивчати, як мені здається. А без мови, літератури, математики не обійдешся.
Людмила Максимівна, приватний підприємець:
- Вважаю, що у початкових класах дитина має вчити усі предмети. А от після четвертого класу має визначитись, яку спеціальність хоче опановувати у майбутньому і вчитись згідно з тією спеціальністю. Якщо школяр хоче стати лікарем, йому потрібні біологія, хімія та інші профільні дисципліни. Якщо - фізиком, потрібне поглиблене вивчення фізики.
Назар, тимчасово
не працює:
- Основні предмети - це математика, українська мова. Не обійтись у наш час і без іноземної мови, права. А взагалі вважаю, що абсолютно усі дисципліни потрібні - і фізкультура, і образотворче мистецтво, і співи.
Ольга, вчитель:
- Працюю вчителем української мови і літератури, тому точні науки мені практично не знадобились - принаймні знання з геометрії, фізики. Не знадобились мені й співи - співати я так і не навчилась.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

524

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

461

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

419

Вінницьку школу №10 утеплять, тут також замінять вікна і двері на енергозберігаючі. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбук міський ...

400

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

385

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...