У Вінниці ухвалили стратегію розвитку

У Вінниці ухвалили стратегію розвитку

Щоб ухвалити стратегію розвитку Вінниці до 2020 року, міські депутати 30 серпня зібралися на позачергову сесію. Важливість документа і його значення для розвитку обласного центру підкреслювала присутність у залі губернатора Івана Мовчана і голови облРади Сергія Татусяка.
По правді, такою увагою перші особи області "балують" міських депутатів не часто. Але цього дня на сесії міської ради розглядалось справді стратегічне питання - як буде розвиватися Вінниця у найближчі сім років. І цей документ майже три місяці обговорювався з вінницькою громадою.
Сильна сторона міста - соціалка і… бебі-бум
За словами заступника мера Валерія Коровія, перед тим, як приступити до формування стратегії, слід було визначити слабкі і сильні сторони Вінниці. Для цього проаналізували понад 200 різних статистичних показників.
- Це має принципове значення - подальша реалізація стратегії повинна базуватися на реальному стані соціально-економічного розвитку, основних тенденціях і тих матеріальних базах, які є, - підкреслив заступник мера.
І статистика (а цифри, як відомо, річ - уперта) якраз дає привід якщо не для впевненості у туманному завтра, то принаймні для оптимізму сьогодні. Виявляється, за перший квартал поточного року центр аграрної області Вінниця за темпами капітальних інвестицій на рівних конкурує з портовим містом Одесою. У Вінниці відкриваються нові і модернізуються старі виробництва (як-то Олієжиркомбінат, "Маяк", завод тракторних агрегатів, новий молочно-екстракційний завод "Рошен", "Бастіон" на території колишнього ВПЗ).
Нашумілий рейтинг Форбса, у якому Вінниця посіла шосте місце у переліку кращих міст для ведення бізнесу в Україні, цілком відчутний і тут, на місці. Так, за словами Валерія Коровія, цього року до бюджету розвитку міста від сплати єдиного податку вони очікують близько 100 млн. грн. У 2006 році, коли цей місцевий податок у вінницькому бюджеті складав лише 12 млн. грн., а сам бюджет розвитку формувався переважно від продажу землі і оренди комунального майна, про такий рівень місто могло тільки мріяти. Сьогодні пропорції змінилися.. Та і єдиний податок - це місцевий податок, ці гроші не потрібно випрошувати у Києва. А спрямовуються вони, як бюджет розвитку, на благоустрій і розбудову міста.
Серед сильних сторін Вінниці Валерій Коровій називає соціальну політику міської влади і… демографічний сплеск. Та сама статистика свідчить, що уже шостий рік у Вінниці народжується більше, ніж помирає - у 2012 році у місті народилося 875 дітей.
- Протягом семи років кількість дітей, які перебувають у дошкільних навчальних закладах виросла у 1,5 разу, - зазначає Валерій Коровій.
Так, Вінниця має і слабкі сторони. Серед них - проблеми на ринку працевлаштування, особливості підприємств будівельної галузі, яка свого часу дуже стрімко розвивалась у місті і дуже боляче реагує на фінансові й економічні кризи. Легка промисловість, яка сильно залежить від світової кон\'юнктури.
На першому місці - громада
Стратегію розвитку міста "Вінниця-2020" презентував міський голова Володимир Гройсман.
- Усе почалося з того, що ми вирішили оперативні завдання. Безумовно, оперативні завдання завжди залишатимуться одним з наших пріоритетів. Водночас той досвід, який ми з вами накопичили, дозволив нам дещо глибше зануритися у проблематику, яка є у місті. І ми вийшли на зовсім інший погляд і формування системи дій, пов\'язаних не з тим, щоб постійно ліквідовувати якісь проблеми, - зазначив Володимир Гройсман. - Ми повинні знайти причини цих проблем і побудувати правильну, чітку систему роботи по недопущенню негативних ситуацій у місті. Ми почали формувати галузеві стратегії - більш глибокі, системні, пов\'язані між собою. І, врешті-решт, прийшли до стратегії "Вінниця-2020". На базі стратегії "Вінниця-2020", як на фундаменті подальших дій, ми маємо робити рестарт наших подальших програм і вибудовувати нашу роботу, безумовно, не залишаючи поза увагою вирішення оперативних завдань, які у нас є.
У стратегії "Вінниця-2020" - 5 пріоритетів, які взаємопов\'язані між собою:
1 - Формування сильної місцевої громади.
2 - Економічний розвиток, спрямований на високий та належний рівень зайнятості.
3 - Сталий екологічний розвиток і поліпшення надання житлово-комунальних послуг.
4 - Якість життя.
5 - Збалансований просторовий розвиток.
Це те, без чого неможливе ні нормальне комфортне життя, ні розвиток самого міста. Але на першому місці - розвиток громади.
- Все починається з громади. І якщо мені хтось скаже, що найперше важлива економіка чи транспорт, інфраструктура або щось інше, я з цим не погоджуся, - пояснив таку розстановку пріоритетів мер. - Найголовніше, що є у місті - це громада, яка формує власний погляд на своє життя, яка дотична і причетна до тих змін, які відбуваються. Я б дуже хотів, щоб наша громада укріплювалася.
Відповідно до стратегії, до 2020 року Вінниця має стати містом усміхнених людей. Брендом Вінниці стане SMILE (посмішка). Власне, абревіатура SMILE містить ознаки міста, яким прагне стати Вінниця. Це місто із сильною і активною територіальною громадою (Strong), сучасне місто (Modern), цікаве місто (Interesting), місто, зручне для життя (Liveable), енергійне місто (Energetic).
Як оцінили
вінницьку стратегію європейці
- В основу усіх цих принципів має лягти одна ціль, зрозуміла буквально для усіх, - це забезпечення гідних і комфортних умов життя кожного мешканця нашого міста, - зазначив після ознайомлення зі стратегією губернатор Іван Мовчан. - Надзвичайно важливо, щоб усі ті кроки, які сьогодні демонструє міська влада, були зрозумілими для людей. Щоб той досвід, напрацьований фахівцями міської ради, ми могли поширювати на міста обласного значення. Я переконаний, що в усіх цих планах є величезне прагнення керівника міста, є зрозуміла позиція депутатського корпусу, є підтримка.
Стратегія, яку прийняла Вінниця, повністю відповідає європейським нормам і європейській практиці. Цю особливість відзначив голова обласної Ради Сергій Татусяк. Крім того, він зазначив, що при формуванні стратегії розвитку Вінницької області, над якою наразі працюють в облдержадміністрації і в облРаді, вони обов\'язково скористаються принципом "ближче до людей", на якому базується стратегія розвитку Вінниці.
Свою оцінку стратегії "Вінниця-2020" дали також у містах Цюріх і Кельце, з якими Вінницька міська рада співпрацює і співпрацювала, зокрема, на етапі підготовки стратегії. Відгуки зачитав секретар Вінницької міської ради Сергій Моргунов:
- Якщо говорити про Цюріх, то з нашою стратегією ознайомились спеціалісти таких департаментів як соціальний,  міського розвитку, офіс цивільного будівництва, департамент економічного розвитку. Вони говорять, що цей стратегічний документ має чітку структуру. Попередня загальна інформація та аналіз є корисними для читачів, які ще не знайомі з Вінницею. А невелика кількість стратегічних пріоритетів, загалом, є доцільною. Щодо посилання на європейські стратегії, вони говорять про те, що це має вирішальне бачення. Це підкреслює орієнтацію Вінниці як європейського міста та його шлях до європейських стандартів.
А це з листа президента міста Кельце Войчеха Любавського. "Розроблений документ демонструє новий підхід до розвитку міста. Це хороший інструмент для підготовки міста Вінниці до процесів євроінтеграції. Для регіону та міста Вінниці стратегія розвитку стане поворотним пунктом у довгострокових планах соціального та економічного розвитку. Зосередженість на ключових темах та повна відповідність документам Європейського Союзу є найбільш важливими принципами нових загальних стратегічних засад, які відображені у вашій стратегії. Я глибоко переконаний, що оновлена сучасна стратегія розвитку міста буде відігравати важливу роль в економічному розвитку Вінниці".
Що ж, приємно. Тим більше, що і Кельце, і Цюріх уже мають свої стратегічні плани розвитку. Та й у необхідності таких стратегічних документів у Європі впевнились набагато раніше.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

319

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

244

Керівника комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" хочуть преміювати. Ця пропозиція вчора, 21 листопада, розглядалася на ...

216

Екіпаж сектору реагування патрульної поліції Жмеринського відділу поліції серед ночі знайшов та повернув матері сина, який потайки від...

210

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

195

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...