"Основна причина самогубств - утрата роботи, кредити і стосунки у сім'ї"

"Основна причина самогубств - утрата роботи, кредити і стосунки у сім'ї"

Ярослава Михайлюк керує "Центром кризових станів". Саме тут надають спеціалізовану медичну та психологічну допомогу тим, хто намагався звести порахунки з життям, а також людям, котрі перебувають у депресії. Ярослава Євгеніївна каже, що сьогодні, на тлі справді убивчої статистики, фахівці розмірковують над проведення профілактичних заходів, які спрямовані на запобігання спроб самогубств. А от тим, хто хоче не піддатися депресії, радить використовувати відпустку за призначенням.
- Ярославо Євгеніївно, які саме пацієнти потрапляють до вашого Центру?
- У Вінницькій області щороку збільшується кількість людей, які намагались покінчити життя самогубством чи зробили це. І це - люди різних вікових категорій: від 17 до 80-ти років. Але найчастіше до нас звертаються люди від 18 до 25 років і від 50-ти і старші. На превеликий жаль, за останні роки збільшилась кількість спроб самогубства серед осіб поважного віку.
- Хто більше схильний до суїцидів: чоловіки чи жінки?
- За статистикою, більше суїцидальних спроб здійснюють жінки. Але найсерйозніші спроби - за чоловіками, бо коли вони вирішують, то доводять справу до кінця. Одна третина суїцидальних спроб, які скоюють жінки, носить демонстративний характер. Але у будь-якому разі, незалежно від статі і віку, коли людина активно висловлює думки про самогубство, до цього варто прислухатись і діяти на упередження.
- Які основні фактори чи проблеми, котрі можуть довести людину до таких думок?
- Найвагоміші - це соціальні. Наприклад, втрата роботи чи вихід на пенсію. У нашій країні це ціла біда. Уявіть, що вчора ви були соціально активними, а сьогодні уже не потрібно спішити на роботу, ви втратили усі ті соціальні зв\'язки, які були. Ще однією причиною можуть бути серйозні захворювання, такі як серцево-судинні, онкологічні, втрата працездатності. Ну й, звичайно, втрата партнера, найріднішої людини по життю. Або ж сімейні стосунки: розлучення, зрада, конфлікти у родині... Негативні думки можуть виникати переважно під час депресивних розладів, психічних захворюваннях, алкоголізму, а також у людини, яка вживає наркотичні засоби. До слова, 60% алкозалежних намагаються покінчити життя самогубством. У місцях позбавлення волі і під час перебування хлопців на строковій військовій службі теж високий показник спроб покінчити життя самогубством. Взагалі, нараховують близько 800 причин суїциду і 80-ти способів піти з життя.
- З-поміж найпоширеніших причин, які можете виділити?
- Нестабільне економічне становище у країні зумовлює труднощі з працевлаштуванням і грішми. Зараз збільшилось число тих людей, які перебувають у депресії і є потенційними "самогубцями" у зв\'язку з важким фінансовим становищем і кредитним зашморгом. І замість того, щоб обдумано розв’язати проблему, додають клопоту своїм рідним.
- Це у місті, а у селах яка ситуація?
- За останні роки, якщо говорити про жінок, вони все більше і частіше страждають від самотності і важкого фінансового становища. Опираючись на багаторічний досвід, маю змогу навести конкретні приклади з повсякденної практики. Уявіть жінку, яка проживає одна у селі, де інші мешканці або виїхали, або померли. Діти працюють у місті і не мають змоги доглядати за нею. На цьому тлі у жінки виникає депресивний стан, який може призвести до скоєння суїциду. Чоловіки ж у селах знаходять простіший "вихід" - п\'ють, і при цьому навіть до 55-ти років не доживають.
- Що стає основною причиною спроб самогубств у молодих людей?
- Найбільш поширеною причиною є нещасливе кохання. У юному віці психіка ще недостатньо сформована і не готова до стресових ситуацій. Молоді люди можуть навіть копіювати поведінку героїв із фільмів, які переглянули. У такому разі необхідна підтримка близьких і рідних. Ще одна причина - захоплення сумнівними релігійними течіями, які "ламають" психіку людини і призводять до формування суїцидальної поведінки і, врешті-решт, до самогубства.
- Чи можуть рідні самостійно запобігти нещастю? Як зрозуміти завчасно, що близькій людині треба допомогти?
- Слід звернути увагу на зміни в поведінці та у настрої. Потрібно поспілкуватися із людиною, з\'ясувати причину цих змін. Якщо ж проблема не розв’язується у межах сім\'ї, психічний стан погіршується, то у цьому разі потрібна кваліфікована допомога психіатра, психолога, психотерапевта. Але пацієнт сам має виявити бажання лікуватись.
- Чи варто уживати заспокійливі препарати на травах при нервовому напруженні або після стресу?
- В аптеках продаються різноманітні заспокійливі засоби рослинного походження, які можна вживати здоровим людям при нервовому перенапруженні, безсонні тощо. Що стосується призначення антидепресантів, то слід керуватися рекомендацією лікаря-психіатра. Такі препарати підбираються індивідуально, зважаючи на особливості організму окремо взятої людини. Вони приймаються за призначенням лікаря. У нас же часто люди йдуть до аптеки, як до супермаркету.
- Якщо виникли психологічні проблеми, до якого спеціаліста звертатися?
- Слід звертатися до Вінницького психоневрологічного диспансеру, де працюють кваліфіковані спеціалісти-психіатри, медичні психологи, функціонує психотерапевтичний центр. Стаціонарну допомогу надає "Центр кризових станів", відділення неврозів та межових станів, а також денний стаціонар. Звернення громадян до психоневрологічного диспансеру може бути самостійним або за направленням сімейного лікаря, інших фахівців.
- Що в майбутньому планується на Вінниччині для профілактики, запобігання суїцидальних спроб серед населення?
- У перспективі у Вінницькій області запрацює єдина система запобігання та раннього виявлення суїцидальних спроб. Досвід сусідніх країн показує, що це повинна бути єдина розгалужена система виявлення і профілактики, надання спеціалізованої медичної та психологічної допомоги особам, які скоїли та мають реальні наміри вчинити суїцид. Адже зараз найважливіше - не допустити погіршення самопочуття людини і тим паче навіть думок про відхід із життя. І чим раніше допоможуть людині - тим краще.
Питання про цілу централізовану систему у Вінницькій області не нове, тому у майбутньому буде налагоджено комплекс механізмів роботи з такими людьми. Хоча, на превеликий жаль, люди не біжать до психотерапевтів і психологів, бо думають, що кращий психолог - подруга чи друг.
- Чому саме зараз підняли це питання? Це пов\'язано із якимось сплеском трагічних випадків?
- Останніми десятиліттями спостерігається різкий сплеск суїцидів. За статистикою, середній показник складає 20 суїцидальних спроб на 100 тисяч населення. Для прикладу, на Сході і Півдні України цей показник перевищує 30 випадків на 100 тисяч населення, що значно перевищує допустимі показники. Адже у  Західній Європі ці цифри зменшуються.
- Порадьте, як не допустити депресії, втоми і виснаження на роботі?
- Використовуйте відпустки за призначенням. Дуже раджу поїхати на відпочинок в інше місце: змінити побутову картинку, пейзаж за вікнами, спілкуватися з новими людьми, слухати музику, вдихати запахи лісу чи моря... Цього достатньо, щоб привести себе в тонус. А парам раджу організовувати приємні сюрпризи одне одному, робити кожен день позитивним.


Ольга ОЛЬХОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

184

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

159

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

91

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...

86

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...

80

Україні нардепи проголосували за закон №1150, який передбачає штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Документ набуде чинності після...