Верховна Рада ввела податок на народження

Верховна Рада ввела податок на народження

Із 1 липня роботодавці мають сплачувати внески розміром у 33% від суми допомоги жінці, яка перебуває у відпустці у зв\'язку із вагітністю і пологами.
Але тепер цей період зараховуватиметься до її стажу. Такі зміни до пенсійного законодавства ще у травні підтримала більшість депутатів, зокрема, і фракція Партії регіонів, у якій роботодавців найбільше.
Та попри начебто шляхетні наміри ця ініціатива вже здобула масу критики і не зовсім привабливу назву "податок на народження дітей" в соціальних мережах.
"За" і "проти"
Вінничанка Олена працює продавцем в одному з магазинів. Мамою стане за кілька місяців. Та замість того, щоби думати про майбутнє дитини, отримала новий клопіт. Бідкається, що через новий закон не те що не отримає додаткові переваги, але й позбавиться тих, що є.
- Мій господар був не в захваті, коли я сказала йому про декрет. Але трохи заспокоївся, коли пообіцяла, що вийду на роботу за кілька місяців. Що скаже тепер, боюся навіть уявити. Не думаю, що платитиме за мене. Хоч би взагалі не звільнив, - розповідає жінка.
Та в парламенті із таким скептицизмом не погоджуються. Запевняють - від нововведень жінкам буде тільки краще. Вже хоча б тому, що завдяки змінам до стажу вагітної додаються іще чотири місяці (70 днів до пологів та 56 після. - Авт.)
Про користь кажуть у Міністерстві соцполітики. На сайті відомства розмістили заяву директора Департаменту пенсійного забезпечення та соціального захисту інвалідів Миколи Шамбіра. У ній чиновник повідомив, що про запровадження цієї норми дискутували майже десять років.
А справедливість вдалося встановити лише зараз. Адже до запровадження цих змін роботодавець сплачував відрахування тільки за працівників, які перебували на лікарняному через хворобу, що дозволяло зараховувати їм цей період до страхового стажу. А от жінки, які народжували дітей, такої можливості не мали.
- Існувала ситуація: той, хто, наприклад, катаючись на лижах, отримував важкий перелом, що потребував довгого лікування та відновлення, і йшов у лікарняну відпустку на декілька місяців, при виході на пенсію був у більш вигідних умовах, ніж жінка, яка народила дитину, - зазначив Микола Шамбір.
Але експерти налаштовані менш оптимістично. На їх думку, соціальні внески роботодавці платити не будуть. Натомість через таке нововведення зарплат у конвертах побільшає. А молодих жінок підприємці братимуть на роботу - все більше неофіційно.
Втім, у парламенті - непохитні. Кажуть, ринок праці в Україні тінізований давно, і нововведення на це не надто впливають.
- Говорити про те, що сплата страхових внесків за чотири місяці щось там тінізує, погіршить, чи дуже сильно вдарить по чийомусь бізнесу, це - дуже і дуже велике перебільшення, - переконаний нардеп Павло Розенко.
Не жадібні,
але заощадливі
Роботодавці мають сплачувати страхові внески за своїх працівників, переконані у Верховній Раді. А в те, що підприємці постраждають - там не вірять.
- Має бути якась соціальна відповідальність бізнесу, щоб роботодавці думали не лише про власні прибутки, але й про долю своїх працівників. Нічого страшного не станеться, якщо протягом чотирьох місяців вони будуть сплачувати страхові внески. Не думаю, що це дуже сильно вдарить по середньому, малому чи великому бізнесу, - каже Павло Розенко.
Парламентарій переконаний - підприємці не наважаться порушувати права вагітних, аби не мати справу із контролюючими органами і не ставити під сумнів свою репутацію.
Та самі працедавці - іншої думки. Кажуть, ініціатива згубна не лише для жінок, які тепер будуть думати, чи народжувати дітей, але й для них самих, тому що змушує їх йти в тінь і ухилятися від сплати додаткові кошти.
Про намагання підприємців обійти новий закон попереджають і економісти, і юристи.
- Вони будуть робити усе можливе, щоб жінка звільнилась з роботи до декретної відпустки. Звільнятимуть навіть за найменші порушення, під будь-яким приводом. Або ж взагалі не будуть брати на роботу молодих жінок, - каже юрист Ростислав Кравець.
Жінки можуть не лише втратити роботу, але й не отримати її взагалі. Оскільки підприємці вже замислюються, чи брати на роботу потенційних мам.
Аргумент проти - за них доведеться платити, але гарантії, що після декретної відпустки жінка захоче повернутися на попереднє місце чи стати до роботи взагалі - дати ніхто не може.


Максим ЗотовКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

108

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

48

Україні нардепи проголосували за закон №1150, який передбачає штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Документ набуде чинності після...

45

У 2011 році Вінниця підписала новий меморандум зі Швейцарією. Проєкт був не тільки тривалим і дорогим фінансово. Для Вінниці він приніс ...

45

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

41

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...