"Проблеми, із якими стикаються вінницькі сім'ї, - не унікальні. Такі ж самі є і у американців, шведів, норвежців"

Протягом семи місяців у Вінниці будуть реалізовувати проект "Батьківство в радість", який орієнтований на родини з усиновленими дітьми. Створено цей проект для того, аби допомогти батькам ліпше розуміти своїх дітей, знаходити із ними спільну мову, а головне - навчити батьків розв’язувати проблеми, із якими вони стикаються. Підстави для такого починання вагомі - випадки відмови від усиновленої дитини усе частішають. Із такими родинами, де є усиновлені діти, працюватимуть досвідчені психологи, педагоги і соціальні працівники. Серед них і викладач Мічіганського університету Віктор Бурлака.
Про проект "Батьківство в радість", проблеми українських дітей і батьків, а також про враження від Вінниці Віктор Бурлака розповів "Місту".
- У Вінниці Ви працюєте вперше. Сподобалось місто?
- У Вінниці ми працюємо вже четвертий тиждень поспіль, місто мені дуже імпонує. А от в Україні я уже бував. Приїхали ми із метою втілення програми. Сподіваємось, що вона допоможе українським батькам стати кращими, ефективнішими у вихованні своїх діток. У її основі лежать дослідження батьківської поведінки, які проводились у Вашингтонському університеті Сполучених Штатів Америки упродовж останніх тридцяти років.
- Тобто досвід повністю перейняли в Америки?
- Програма - справді американська. Але вона була протестована фахівцями із різних країн світу. У Норвегії, до прикладу, ця програма була настільки успішною, що уряд в обов\'язковому порядку зобов\'язав усіх працівників, які працюють із дітьми (у садочках, школах), - її вивчити. Програма розповсюджена і у Швеції. А не так давно норвежці поділились своїм досвідом із росіянами.
- В Україні програма реалізується вперше?
- Так, це - перший досвід. Хочемо побачити, наскільки "Батьківство в радість" підійде під менталітет української родини. У Вінниці працюємо із групою батьків, яким особливо важко виховувати дітей через те, що ці діти не були з ними із самого народження, потрапили у сім\'ї пізніше. У Дніпропетровську ми займаємось із дітками шкільного віку у звичайних родинах. Позитивний відгук бачимо і від тих, і від інших.
- У програмі Ви задіяли два українських міста - Вінницю і Дніпропетровськ. Чому саме ці міста?
- Суто через особисті зв\'язки. Я уже працював із колегами із цих міст під час реалізації інших проектів. Взагалі, коли починаєш якусь нову справу, дуже важливо робити це в атмосфері довіри. Давно переконався у тому, що не можна нічого зробити у цьому світі, якщо у тебе немає справжніх друзів, які, окрім того, є ще й гарними фахівцями.
- Проблеми вінницьких сімей схожі до американських?
- Так, справді дуже схожі. Проблеми, із якими стикається українська сім\'я, насправді не є унікальними. Вони такі самі, із якими стикається американська сім\'я, шведська, норвезька... Наше завдання - допомагати дитині через роботу з батьками. У першу чергу допомагаємо ліпше адаптуватись до життя у суспільстві. Проблеми часто полягають у дитячій агресії, імпульсивності або ж, навпаки, замкнутості і сором\'язливості. І те, й інше не дозволяє максимально адаптуватись у житті, виштовхує дитину із основного потоку подій. Проблема набагато глибша, ніж просто характер певної дитини. Адже нестримані, імпульсивні діти схильні до злочинності. Стримані ж діти схильні до депресивних станів. Важливо із самого початку помітити проблему і почати якомога швидше над нею працювати. У першому випадку працюємо над тим, аби дитина навчилась контролювати себе, у другому - навпаки, аби стала більш відкритою.
- Який метод виховання є ефективнішим - "кнут" чи пряник?
- Найважливіше побудувати довірливі стосунки із дитиною, а легше всього зробити це через похвалу і увагу. Спочатку потрібно закласти фундамент хороших стосунків, а потім можна починати гратись із дитиною. Як тільки помічаєте у дитини бажання вийти за межі звичного, похваліть її, скажіть "молодець, ти вчинив дуже сміливо". Корисними є рольові ігри, коли моделюються різні ситуації із життя. До прикладу, лялька підходить до ляльки і знайомиться. У такому разі варто обов\'язково похвалити дитину, сказати, що лялька вчинила дуже правильно. За кожною цією похвалою іде збільшення довіри і покращення певної поведінки, адже наступного разу дитині вже буде легше це зробити, тому що вона отримала увагу і підтримку з боку матері. Увага батьків - своєрідний індикатор для дитини, який показує, що поведінка є бажаною і правильною або ж навпаки.
- До якого віку можна впливати на характер дитини?
- У принципі, усе життя. Але, як показує практика, займатись своєю дитиною потрібно із першого дня її народження. Головне - пам\'ятати, що у кожному періоді життя дитини є свої принципи виховання. Від 0 до 1 року - один етап розвитку, і він передбачає одні речі. Робота із дошкільнятами повинна певним чином відрізнятись. І так далі.
- У чому головна помилка батьків?
- У хаотичному вихованні дітей. Перш за все, потрібно бути для дитини надійним другом, партнером, а головне - вчителем. Важливо навчити дитину реагувати на емоційно важкі життєві ситуації, ефективно виходити із цих ситуацій, дружити з іншими дітками, знаходити спільну мову із однолітками, товаришами, вчителями. Саме з такої дитини народжується доросла людина, яка ефективно знаходить собі роботу, вона не вдається до вживання алкоголю, наркотичних засобів.
- Що побажаєте вінницьким родинам?
- Мудрості і щастя.


Анастасія ОЛЕХНОВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

108

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

103

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

96

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

95

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

93

Цього епідемічного сезону прогнозують поширення наступних штамів вірусів грипу: як A (Brisbane, H1N1), A (Kansas, H3N2); вірус, подібний до B (Соlorado) і B ...