Лише одного з шести онкохворих дітей держава забезпечила ліками

Лише одного з шести онкохворих дітей держава забезпечила ліками

Генеральна прокуратура України вимагає від Міністерства охорони здоров\'я терміново припинити порушення прав онкохворих дітей Вінницької області. Йдеться про права на якісне лікування й отримання медпрепаратів. Відповідні вказівки надійшли після депутатського звернення Анатолія Диріва - голови Тимчасової слідчої комісії парламенту із розслідування фактів неефективного використання коштів у МОЗ.
На контролі
у прокуратурі
У відповідь на журналістський запит "Міста" в Генпрокуратурі уточнили, що прокуратурі Вінницької області надали доручення провести перевірку. Вона й виявила порушення прав 229 онкохворих дітей області на якісне лікування та забезпечення безоплатними ліками.
"Зокрема, через неналежне формування Міністерством охорони здоров\'я України номенклатури лікарських засобів та заявок на них, несвоєчасне придбання та постачання цих препаратів, торік потреби регіону задоволено на 81%, а станом на червень 2013 року - на 16%", - йдеться у відповіді на звернення.
За таких умов необхідними ліками в області забезпечена лише кожна шоста хвора дитина. Аби усунути виявлені порушення, 3 липня прокуратура Вінницької області через Генпрокуратуру внесла подання Міністру охорони здоров\'я України. Нині воно перебуває на розгляді, але Міністерство вже залучило регіональні органи охорони здоров\'я, аби проаналізувати номенклатури лікарських засобів та виробів медичного призначення для онкохворих дітей. Вивчаються пропозиції щодо перегляду обсягів держзамовлень із урахуванням потреби області. А департамент охорони здоров\'я і курортів Вінницької облдержадміністрації готує додаткову заявку на придбання лікарських засобів відповідно до потреб краю.
Цього року краще, ніж завжди
- Основна сума грошового забезпечення на закупівлю специфічних вартісних хімпрепаратів для онкохворих дітей Вінницької області надходить саме за рахунок державного бюджету, - нагадує головний спеціаліст відділу медичної допомоги дітям департаменту охорони здоров\'я і курортів Вінницької облдержадміністрації Тетяна Бондаренко. - Ці ліки закуповуються централізовано Мінохоронздоров\'я за кошти державного бюджету, їх основний отримувач - Вінницька обласна дитяча лікарня.
За словами Тетяни Бондаренко, минулого року заявки на медпрепарати і поставка склали трохи більше 1,5 млн. грн.
- На жаль, ці препарати надійшли в область лише наприкінці 2012 - на початку 2013 року, - каже вона. - Тобто поставка була значною мірою затримана.
Дещо виправилась ситуація цього року.
- Нарешті ми в повній мірі отримали всі препарати, щодо яких відчували затримку у 2012 році, - говорить Тетяна Бондаренко. - Маємо й перші надходження з цьогорічного п\'ятимільйонного замовлення - вже отримали препаратів на суму майже півмільйона.
До позитивних моментів медик прираховує той факт, що цьогорічне держзамовлення теоретично забезпечить область необхідними препаратами основного хіміотерапевтичного блоку на 100%.
- Ще жодного року не було, щоб на таку величезну суму держбюджет нам закупив препарати, - каже Тетяна Бондаренко.
Хіміотерапія - основна потреба онкохворих дітей. Але окрім цього вони потребують і препаратів супроводу.
- Ті препарати, які не придбало Міністерство, закуповуються за кошти обласного бюджету, благодійних внесків тощо, - каже Тетяна Бондаренко. - Жодного разу ми, так би мовити, ними балувані не були. Ось і цьогоріч значну частину цих ліків доведеться закуповувати за кошти обласного бюджету. Йдеться про суму 150-200 тис. грн.
З надією на краще
На питання, чи здатне втручання прокуратури виправити ситуацію зі своєчасним надходження ліків на Вінниччину, чиновник із впевненістю відповідає - так.
- Досвід підказує, що будь-яка перевірка та контроль стимулює своєчасне забезпечення медикаментами, - каже Тетяна Бондаренко. - Батьки, які виховують онкохворих дітей, і без того постійно перебувають у зоні психологічного тиску - їм дуже важливо не втрачати надії і вірити, що дитина зможе вилікуватись, позбутись страшної хвороби, що вона буде здорова та жива. Саме тому так важливо мінімізувати фінансовий тиск на ці родини.
За словами пані Бондаренко, забезпечення матеріально-технічної бази обласної медицини досить задовільне.
- Всі онкохворі діти отримують допомогу на базі профільного спеціалізованого відділення у Вінницькій обласній дитячій лікарні, - говорить вона. - А таким може похвалитись не кожна область.
Найпоширеніший діагноз у маленьких пацієнтів цього відділення - гостра лейкемія. Колись невиліковну хворобу нині успішно лікують: одужує до 73% хворих.
Інших пацієнтів уклали на лікарняне ліжко гемофілія, новоутворення кісток, суглобів, нирок, печінки, легень. Щороку в області реєструють до 40 вперше виявлених злоякісних захворювань у дітей.
Стандарти лікування - такі ж, як і у дорослих. Переважно, це кілька курсів хіміотерапії. Щоб одужати, в лікарні стаціонарно доводиться проводити до року.
І забезпечення дороговартісними хіміопрепаратами на цей період залишається одним із найболючіших питань.
- Сьогодні розроблені дуже ефективні схеми лікування, головне - забезпечити дітей ліками, - переконана завідуюча відділенням Валентина Фурман.
І з цим важко не погодитись...


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

790

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

600

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

374

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

350

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

341

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...