Старшокласники самі вирішать, що вчити

Старшокласники самі вирішать, що вчити

Українські школи чекає революція: незабаром старшокласники зможуть самі вибирати профільні предмети, орієнтуючись на майбутню професію.
Проект зараз проходить стадію обговорення на сайті Міносвіти, тобто кожен охочий може запропонувати свої корективи.
Все для професії
- Плануємо, що вже у 2018 році десяті та одинадцяті класи стануть профільними, і діти зможуть обирати предмети, які їм допоможуть у майбутній професії, - розповів директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Олег Єресько. - 18 годин на тиждень буде присвячено обов\'язковим предметам, і ще 20 - виберуть. Останній блок розбивається на частини - спецкурси, вибірково-обов\'язкові і додаткові години.
Так, якщо учень зробить математику профільною, то він не буде ходити на неї, як на обов\'язковий предмет. Години з математики збільшаться і будуть викладатися групі поглиблено. Щодо спецкурсів, то учень вибере всього один профпредмет, а решту навантаження візьме спецпредметами. Ще п\'ять - додаткові години, які запропонують школи. Також діти повинні будуть вибрати з чотирьох вибірково-обов\'язкових предметів два, один з яких будуть проходити в десятому класі, а інший - в одинадцятому.
Фізкультура - обов\'язкова
До профпредметів учні будуть звикати ще з восьмого-дев\'ятого класів. Профільні класи будуть ділитися на підгрупи (максимум - вісім осіб). Учителів до нововведень також почнуть готувати ще в педінститутах і перепрофілювати в школах. Наприклад, фізик буде читати астрономію, учитель літератури - культурологію або історію релігії і т.д. Ще одне нововведення від Міносвіти - введення профпроб.
За словами Олега Єреська, майбутній перекладач зможе провести екскурсію англійською, а журналіст - попрацювати в редакції. Список предметів може розширюватися, і проект будуть допрацьовувати: - - Обдаровані діти зможуть пройти відразу два або кілька профілів і бути орієнтованими, наприклад, на перекладача і фізика, - каже Олег Єресько.
Цікаво, що фізкультуру залишили в обов\'язкових предметів. Раніше в країні було багато шуму через те, що діти не витримують спортивні нормативи, і була ідея перевести фізкультуру в розряд факультативів.
- Наші діти і так мало рухаються, тому ми додали годину фізпідготовки (зараз - два, а в планах - три), - говорить Олег Єресько.
І "за", і "проти"
Українські вчителі позитивно сприйняли ідею МОН, але кажуть, що можуть бути неприємні наслідки.
- Потрібно орієнтуватися на потреби ринку праці. Можемо отримати ситуацію, коли на юристів і економістів будуть орієнтуватися ще зі школи. А в країні і так цих фахівців більше, ніж потрібно, - міркує завуч столичної школи Людмила Кривошея. - Вибирати професію учні повинні разом з психологом. Адже підліток може вибрати предмет лише тому, що йому подобається вчитель і його викладання.
Ще одна проблема, яку треба розв\'язувати, - приміщення. Адже класи поділять на багато груп, у кожній з яких - своя окрема програма.
З 2012 року схожа система впроваджена в Росії. Там на етапі обговорення проект викликав хвилю обурення. Але потім врахували пропозиції, і зараз всі задоволені.
- Всі предмети у нас обов\'язкові. Але якщо дитина вибирає частину предметів за профілем, то на них йому збільшують години за рахунок інших, - повідомив математик московської школи Дмитро Гущин. - За бажанням школярі отримують гібрид з природознавства, біології, географії, фізики. Деякі вчителі обурювалися, коли замість одного предмета їм доводилося читати кілька. Але потім спрацювалися, підтягнули нові кадри в школи.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

510

Прокуратура Вінницької області до Тиврівського районного суду для розгляду скерувала обвинувальний акт відносно місцевого жителя за ...

346

З 19 по 23 червня в Україні, у т.ч. й на Вінниччині, переважатиме надзвичайна пожежна небезпека (5 класу). Про це повідомляє ГУ ДСНС України у ...

338

Міністерка освіти та науки Лілія Гриневич у Вінниці розповіла, що до 2023 року Уряд планує підвищити мінімальну зарплату педагогам до ...

335

       У Вінниці вперше представили раритети з музею Івана Франка, що в Львові      У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї ...

323

Портал "transfermarkt" оновив оціночні трансферні вартості футболістів після закінчення сезону 2018/2019 років. Ця зміна торкнулася й українських ...