Старшокласники самі вирішать, що вчити

Старшокласники самі вирішать, що вчити

Українські школи чекає революція: незабаром старшокласники зможуть самі вибирати профільні предмети, орієнтуючись на майбутню професію.
Проект зараз проходить стадію обговорення на сайті Міносвіти, тобто кожен охочий може запропонувати свої корективи.
Все для професії
- Плануємо, що вже у 2018 році десяті та одинадцяті класи стануть профільними, і діти зможуть обирати предмети, які їм допоможуть у майбутній професії, - розповів директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Олег Єресько. - 18 годин на тиждень буде присвячено обов\'язковим предметам, і ще 20 - виберуть. Останній блок розбивається на частини - спецкурси, вибірково-обов\'язкові і додаткові години.
Так, якщо учень зробить математику профільною, то він не буде ходити на неї, як на обов\'язковий предмет. Години з математики збільшаться і будуть викладатися групі поглиблено. Щодо спецкурсів, то учень вибере всього один профпредмет, а решту навантаження візьме спецпредметами. Ще п\'ять - додаткові години, які запропонують школи. Також діти повинні будуть вибрати з чотирьох вибірково-обов\'язкових предметів два, один з яких будуть проходити в десятому класі, а інший - в одинадцятому.
Фізкультура - обов\'язкова
До профпредметів учні будуть звикати ще з восьмого-дев\'ятого класів. Профільні класи будуть ділитися на підгрупи (максимум - вісім осіб). Учителів до нововведень також почнуть готувати ще в педінститутах і перепрофілювати в школах. Наприклад, фізик буде читати астрономію, учитель літератури - культурологію або історію релігії і т.д. Ще одне нововведення від Міносвіти - введення профпроб.
За словами Олега Єреська, майбутній перекладач зможе провести екскурсію англійською, а журналіст - попрацювати в редакції. Список предметів може розширюватися, і проект будуть допрацьовувати: - - Обдаровані діти зможуть пройти відразу два або кілька профілів і бути орієнтованими, наприклад, на перекладача і фізика, - каже Олег Єресько.
Цікаво, що фізкультуру залишили в обов\'язкових предметів. Раніше в країні було багато шуму через те, що діти не витримують спортивні нормативи, і була ідея перевести фізкультуру в розряд факультативів.
- Наші діти і так мало рухаються, тому ми додали годину фізпідготовки (зараз - два, а в планах - три), - говорить Олег Єресько.
І "за", і "проти"
Українські вчителі позитивно сприйняли ідею МОН, але кажуть, що можуть бути неприємні наслідки.
- Потрібно орієнтуватися на потреби ринку праці. Можемо отримати ситуацію, коли на юристів і економістів будуть орієнтуватися ще зі школи. А в країні і так цих фахівців більше, ніж потрібно, - міркує завуч столичної школи Людмила Кривошея. - Вибирати професію учні повинні разом з психологом. Адже підліток може вибрати предмет лише тому, що йому подобається вчитель і його викладання.
Ще одна проблема, яку треба розв\'язувати, - приміщення. Адже класи поділять на багато груп, у кожній з яких - своя окрема програма.
З 2012 року схожа система впроваджена в Росії. Там на етапі обговорення проект викликав хвилю обурення. Але потім врахували пропозиції, і зараз всі задоволені.
- Всі предмети у нас обов\'язкові. Але якщо дитина вибирає частину предметів за профілем, то на них йому збільшують години за рахунок інших, - повідомив математик московської школи Дмитро Гущин. - За бажанням школярі отримують гібрид з природознавства, біології, географії, фізики. Деякі вчителі обурювалися, коли замість одного предмета їм доводилося читати кілька. Але потім спрацювалися, підтягнули нові кадри в школи.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

171

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

149

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

140

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

117

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

113

Фахівці Інституту прикладних проблем екології, геофізики і геохімії на замовлення Вінницького обласного краєзнавчого музею провели ...