Чи світить нашим сиротам закордонне майбутнє?

Чи світить нашим сиротам закордонне майбутнє?

Віктор Янукович хоче змінити правила усиновлення українських дітей іноземцями - ратифікувати Гаазьку конвенцію. Що лякає її опонентів та до чого тут російський "закон Діми Яковлєва"?
Гаазька Конвенція
Наприкінці минулого року офіс Уповноваженого України з питань захисту прав дітей анонсував підготовку України до ратифікації Гаазької конвенції. Україні давно рекомендують схвалити цей документ, який, за словами експертів, найжорсткіше регулює процедуру усиновлення та дозволяє відстежувати подальшу долю дітей. Зокрема, про це йшлося торік на засіданні Комітету ООН з питань прав людини, в рамках Універсального періодичного огляду, коли Україна звітувала перед світом про дотримання прав особи. Питання захисту прав дітей тоді визнали одним із найбільш актуальних.
Днями у Верховну Раду внесли законопроект про ратифікацію Україною Конвенції про захист дітей та співробітництво з питань міжнародного усиновлення. Цей документ чітко регламентує процедуру усиновлення та відстеження долі дитини за кордоном. Як вказується в законопроекті, "Конвенція визначає вимоги до міждержавного усиновлення, повноваження центральних органів влади та акредитованих організацій у цій сфері, а також покладає на приймаючу державу зобов\'язання всебічно охороняти права і надавати за запитом країни, де народилася дитина, всю інформацію про її долю".
Якщо Верховна Рада ратифікує цей документ, то в Україні буде визначено перелік організацій, які можуть займатися питаннями усиновлення та передачі дітей під опіку іноземців. Ними мають бути винятково установи влади - органи опіки, служби у справах дітей, Мінсоцполітики або консульські представництва України за кордоном. Збирати документи і представляти інтереси іноземних усиновлювачів без додаткової плати зможуть організації з держав-учасниць конвенції, а також з країн, з якими раніше були підписані договори про міждержавне усиновлення. Порядок видачі дозволів на таку діяльність іноземним агентствам повинен розробити Кабінет Міністрів.
Розмінна монета
Водночас, видання "Коммерсантъ-Украина" пише, що колишній омбудсмен Ніна Карпачова застерігає, що ратифікація конвенції "відкриє повні шлюзи для торгівлі українськими дітьми".
Вона наполягає, що цей законопроект невипадково з\'явився в Україні після заборони усиновлення дітей в Росії. "Як тільки одна з країн перекриває кисень, відразу ж посилюється тиск на політичний істеблішмент інших країн. Посередницькі структури отримують за це гроші, і це є завуальованою торгівлею дітьми-сиротами", - цитує видання екс-омбудсмена.
Але говорячи в цьому контексті про Росію, потрібно згадати і те, що вона ратифікувала Гаазьку угоду ще на початку червня 2011 року. А нинішній "закон Діми Яковлєва" взагалі не має жодного відношення до прав дітей-сиріт та піклування про їхнє майбутнє, а є лише відповіддю російського уряду на "Список Магнітського". І дітям тут випала винятково роль "розмінної монети". Тому говорити "про перекривання кисню" посередницьким структурам у Росії, що займаються торгівлею дітей-сирот і, відповідно, про посилення тиску на політичний істеблішмент інших країн, зокрема України - у цій ситуації не зовсім коректно.
В Україні, на щастя, немає нічого подібного до "закону Діми Яковлєва", який з 1 січня діє у Росії і забороняє усиновлення російських дітей-сиріт громадянами США (хоча, наприклад, четвертий розділ програми ВО "Свобода" під назвою "Громадянство і міграція. Право на Батьківщину та захист життєвого простору" містить і пункт про введення заборони на усиновлення українських дітей іноземцями). Але є певне нерозуміння окремих моментів, в тому числі і Гаазької конвенції як членами Уряду, так і ЗМІ та громадянами.
Останній шанс
Переважна більшість усиновлених іноземцями дітей в Україні (близько 700 осіб 2012 року) - це діти, які мають складні захворювання, різного роду важкі діагнози, а також такі життєві обставини, які стримують українських усиновителів.
Керівник Управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини Людмила Волинець в інтерв\'ю Міжнародному агентству інформаційних розслідувань навела такі дані: щорічно американці усиновлють близько 30 українських малюків із синдромом Дауна.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

769

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

574

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

353

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

329

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

328

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...