У Вендичанах мешканці повстали проти власника місцевого кафе

Частина жителів селища просто повстала проти власника місцевого кафе Артака Айрапетяна. Причиною такого обурення, пояснюють місцеві, є безкарність, на їх думку, дій бізнесмена. Власне, точки кипіння це протистояння набуло на сході громади. Останньою ж краплею, яка переважила чашу терпіння і підняла хвилю невдоволення, стало побиття місцевого мешканця Анатолія Юрчака. Він у побитті звинувачує саме Артака Айрапетяна.
"Били бейсбольною битою"
- Увечері 29 листопада я йшов додому з центра селищ, - розповів про ті події Анатолій Юрчак. - Двоє напали на мене з бейсбольною битою, одного з них я упізнав - то був Айрапетян, власник місцевого кафе, іншого чоловіка я не знаю. Удар був настільки сильним, що я втратив свідомість. Надворі уже темно було, о пів на восьму вечора. Потім до мене підбігли дві дівчини, викликали "швидку", яка забрала мене у Могилів-Подільську лікарню, де мені зробили операцію.
За словами пана Анатолія, він колись давно посварився з Артаком Айрапетяном. А тому припускає, що по голові битою міг отримати через той давній конфлікт.
Анатолій Юрчак каже, що написав заяву про побиття у міліцію. Але, за його словами, розслідування проводилось неналежним чином. Свої претензії до правоохоронців пан Анатолій і ще 149 місцевих мешканців виклали у колективному листі-зверненні, який люди надіслали до редакції "Міста".
"Лікарі без неможливості застосуванні анестезії (тому що все тіло було в синцях) надавали допомогу постраждалому в реанімаційному відділенні (є фотографії, зняті побої, висновок лікарів), - зокрема йдеться у зверненні. - У результаті нападу у потерпілого тілесні ушкодження тільки середньої тяжкості. Відкрите кримінальне провадження за ч.2 ст. 122 ККУ. Призначили слідчого, який протягом одного місяця досудового розслідування не проводив належним чином розслідування і навіть залякував одного із свідків зі словами "Можливо, ви, відкажетесь від своїх показань, бо вам можуть погрожувати!". Питання поведінки Айрапетяна Артака Шекспіровича ставилося на сході села Вендичани, люди готові свідчити, але в міліції навіть заяви про злочини не приймають. Ми неодноразово звертались до начальника міліції Могилів-Подільського району Чорноволюка Івана Володимировича та у Прокуратуру з тим, щоб вони здійснили нагляд за ходом цієї справи, від них жодної реакції"
"Нас хочуть
вигнати з села"

Артак Айрапетян у відповідь на звинувачення у побитті Анатолія Юрчака стверджує: нікого він не бив, а ображають його безпідставно, тому що хочуть вижити із селища. Сім\'я Айрапетян називає свої причини конфлікту, кажуть, селяни налаштовані проти них через заздрість, бо ті мають власне кафе "Заріна".
- Увечері 29 листопада я їхав на машині і побачив, що стоять дві дівчини, а біля них хтось лежить, - розповідає Артак Айрапетян свою версію подій. - Я зупинився запитати, що сталося, хотів допомогти. Він (Анатолій Юрчак. - Ред.) був п\'яний, упізнав мене, почав посилати. Тоді я сів у машину і поїхав. А через кілька днів Анатолій написав заяву у міліцію, мовляв, тільки Алік міг його побити (Алік - так у селищі між собою називають мешканці Артака Айрапетяна. - Авт.) Спочатку він писав, що його побили в кафе двоє невідомих, потім - біля кафе, потім - на дорозі за кафе. Хоча насправді це сталося за 400-500 метрів від "Заріни". Через два тижні на сході села голова селищної ради зібрала проти мене народ. На зібранні були присутні майже три сотні людей. Родичі Анатолія Юрчака звинуватили мене у його побитті, назвали "бандитом", повідомили громаді недостовірні дані стосовно мене, хотіли нашу сім\'ю вигнати з села. Таку позицію підтримала і голова селищної ради, і члени організації афганців, які у грубій принизливій формі наполягали на цьому, погрожували розправою. Погрожували й інші мешканці. Вважаю, що такими діями вони порушили мої конституційні права і підбурювали до міжнаціонального конфлікту. Присутній на зборах дільничний інспектор довів до відома громади офіційну інформацію: що дійсно був факт заподіяння тілесних ушкоджень Юрчаку, але особа, яка їх спричинила, слідством не встановлена. Я громадянин України, уже більше десяти років проживаю в смт. Вендичани. У мене добрі відносини з односельцями, але деякі особи не дають мені і моїй родині спокійно жити на території Вендичанської громади.
Має що сказати у відповідь селянам і дружина Артака - Наталя. Вона розповідає, що два роки тому у неї був конфлікт з Анатолієм Юрчаком.
- Якось двоє чоловіків зайшли в кафе і на очах у моєї старшої 12-річної доньки порвали на мені одяг, били, на той час я була на третьому місяці вагітності, - говорить Наталя. - Потім цілий місяць компанія з 20 чоловік приходила в кафе випивати, погрожувала.
Адвокат Айрапетянів каже, що ситуація набула розголосу через те, що його підзахисний - вірменин:
- У багатьох кафе відбуваються конфлікти через те, що хтось випив зайвого. Одна справа, коли це стосується українців, які вирішують питання між собою. А от коли конфлікт з представником іншої національності, виникає загострення, розголос, - вважає адвокат Сергій Ладан. - На ций час відкрито кримінальне провадження, заява перевіряється. Жодних повідомлень про підозри щодо Аліка правоохоронними органами висунуто не було. На початковій стадії у нього відібрали пояснення і ще фактично не допитували. Селяни кажуть, що правоохоронці не хочуть розслідувати справу, що є залякування… Але якби був хоча б один свідок побиття, ця справа мала б свій хід, враховуючи її резонанс. Інші звинувачення, подані громадою у листі-зверненні, теж не мають підстав.
Зі свого боку Артак Айрапетян теж направив звернення в обласне управління МВС.
Схід села
Про побиття Анатолія Юрчака на широкий загал заговорила його донька. Вона звернулась до громади за підтримкою на сході, яке проводилось зовсім за іншою темою - з приводу медичної реформи.
- Донька Анатолія Юрчака розповіла, що її батька побив Артак Айрапетян, і вона хоче встановити істину, - розповіла голова селищної ради смт. Вендичани Любов Ломачинська. - Потім піднялися афганці, колеги Анатолія по службі. Вони сказали, що не дадуть загальмувати цю справу, пообіцяли, що контролюватимуть хід розслідування і спитали: якщо у залі ще є інші потерпілі, нехай не бояться і встають. Тут по черзі почали вставати люди, казали, що раніше мовчали, бо боялися. На зібранні 15 грудня вівся протокол, де задокументовано усе, що говорили виступаючі. Cьогодні, офіційно перебуваючи на посаді, я виступаю на захист інтересів громадян. Вони усі для мене однакові, але коли хтось поводиться не достойно, що підтверджено фактами, свідченнями потерпілих, їх підписами, я не можу стояти осторонь. Після виступу доньки Юрчака Айрапетян, обурений тим, що про нього так говорять, намагався все заперечити, але кількість потерпілих від його діянь, які висловлювалися на сході, все прибавлялася. Коли я давала свідчення в міліції, мене запитували, чи виносила на порядок денний питання вигнати Айрапетяна із селища? Скажіть, будь ласка, як можна людину з села вигнати? Такої процедури немає в жодному чинному документі. Про питання національності у цій ситуації не йдеться. У нашій громаді проживають чуваші, молдовани, росіяни, болгари, цигани - дуже багато національностей.


Від редактора

Під листом-зверненням жителів смт. Вендичани Могилів-Подільського району Вінницької області, який принесли у редакцію "Міста", 150 підписів. І побиття афганця Анатолія Юрчака - не єдине, у чому люди звинувачують власника місцевого кафе. Зважаючи на серйозність тих обвинувачень, ми одразу переадресували звернення людей в обласне управління міліції, а також у прокуратуру Вінницької області.
Як повідомила "Місту" керівник ЦЗГ обласного управління міліції Анна Олійник, за викладеними у заяві фактами керівник УМВС призначив службову перевірку. Щодо справи про побиття Анатолія Юрчака, вона днями вже має бути передана до суду. А от щодо іншого, викладеного у зверненні, то тепер люди можуть бути певні, ця інформація вийшла за межі селища. І тепер у будь-якому разі із усім сказаним доведеться розбиратись правоохоронцям.
Однозначно, такого кипіння пристрастей у селищі не відбулось би, якби рівень довіри до місцевої міліції був на достатньому рівні. А коли люди радіють від елементарного, що про їх біду знає вище начальство… Погодьтеся, це ненормально.
Не можу не погодитись з адвокатом Артака Шекспіровича, що у багатьох кафе відбуваються конфлікти через те, що хтось випив зайвого. Точно так не можна не погодитись і з його опонентами, які у своєму зверненні просять не переводити наявну проблему у русло міжнаціонального конфлікту.
І ще. Коли до редакції приїздив Артак Шекспірович разом з адвокатом, вони дуже наполегливо просили показати підписи під листом. Люди це зробити дозволили. Пояснили, що вони більше не бояться. Дуже сподіваюсь, що ніхто з цих людей випадково не послизнеться і не вдариться, і вони живі і здорові дочекаються відповіді на їх скаргу.

Ірина ЖУК
 


Ірина ВОРОПАЄВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

110

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

107

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

104

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

103

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

99

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...