Будь готовий до реформ

Будь готовий до реформ

Попереднє зібрання парламентаріїв, на диво успішно, продукувало законопроекти, які згодом перетворювались в закони, що несли з собою зміни, які в кінцевому підсумку створювали реформу в тій чи іншій галузі.
Причини та наслідки
Дивно, але здається, що найбільш обговорюваними стали реформи в судовій системі, у прокуратурі та в адвокатурі. Хоча їхня популярність пояснюється, скоріш за все, часом проведення. Зараз мало хто згадує закон "Про вибори народних депутатів", зміни до якого вносились до парламентських виборів. Чи, скажімо, Закон України "Про засади державної мовної політики", з ухваленням якого не склалось. Не хочеться розводити можливо "пусту" демагогію на тему "значення часу затвердження закону", перейдемо до внутрішньої складової реформи.
Про якість реформ говорити зайве: подекуди нововведення й справді корисні, але нерідко стається так, що задум правильний, а ось реалізація ні. І річ не в тім - вигідно це комусь чи ні, бо в переважній більшості колапс імплементації (впровадження) норм закону трапляється через банальний поспіх та нерозуміння основ права самими законотворцями.
Посудіть самі: левова частка правових новел 2012 року ініціювалась не українцями, а іноземними структурами. Як приклад можна навести пенсійну реформу, хоч розпочата вона у 2011 році. Останнім часом так склалось, що рекомендації європейських держав чи організацій виступають "Прокрустовим ложем" для парламентських законопроектів. Наявність такого схвалення чи рекомендації - передумова народження закону.
Ще одним приводом для ухвалення законів є певні події. Події, як правило, мають завжди наслідок або є наслідком чогось. У законодавчому плані події, особливо негативного характеру, викликають реакцію в державі, яка часом конвертується у формі закону. До прикладу подія з "караванським стрільцем", яка наочно продемонструвала поспішну реакцію держави, і як наслідок - розширення повноважень приватних охоронних фірм та охоронців.
Загалом рік, що минув, приніс багато змін і немало підстав для майбутніх реформ. Спробуємо проаналізувати наслідки яких подій 2012 року можуть викликати реакцію в році новому.
Час захищати суддів
Наприкінці минулого року було по-звірячому вбито суддю Фрунзенського районного суду Харкова та членів його сім\'ї.
"Знайти винних буде вважатись честю для слідчих", - лунало у телевізійних новинах. Президент особисто взяв розслідування під свій контроль. Та поки що, на жаль, результати розслідування не тішать.
Однак, незалежно від результатів цього розслідування, Рада суддів України домагається від органів державної влади вжити заходи для захисту життя і здоров\'я не тільки суддів, а й працівників усього судового апарату. 21 грудня 2012 року Рада суддів звернулася з відповідним зверненням до парламенту. У зверненні йдеться про удосконалення законодавчого забезпечення державного захисту суддів і працівників судового апарату. Також йшлося про формування додаткових коштів у бюджеті.
Та чомусь мало віриться про витрати додаткових коштів на посилення захисту, ну якщо не суддів, то працівників судового апарату точно. Адже буквально кілька тижнів тому працівникам судового апарату повідомили, що обіцяне підвищення заробітної плати вдвічі заплановано і з 2014 року.
Нова Конституція
Колись лауреат Нобелівської премії миру Генрі Кіссінджер сказав: "Незаконне ми вчиняємо швидко, неконституційне потребує дещо більше часу". Головним у цій думці є поняття "незаконного" і "неконституційного". Американський державний діяч розділяє ці два поняття, виділяючи "неконституційне", як таке, що потребує відповідних змін. Схоже, що в нашій державі ці два поняття вже давно "злились" в уяві чиновників, політиків, бізнесменів. Парадоксально, але в Україні вчинити щось неконституційне набагато легше, ніж те, що незаконне - річ в "умілому" трактуванні деяких норм Конституції, які, як правило, носять декларативний характер. Очевидно, трактувати "під себе" норми Конституції вже всім набридло і тому не виключено, що 2013 рік може стати роком ухвалення нової Конституції.
Про те, що в наших законодавчих уподобаннях не останню роль відіграють міжнародні організації та інші держави, ми вже згадували. Ось і тепер є, підстава вважати, що цього року ми можемо стати свідками нового Головного Закону через резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи.
"Без реформування Конституції неможливо запровадити необхідні для України реформи, аби виконати зобов\'язання", йдеться в резолюції.
Як наслідок, указом Президента від 17.05.2012 р. було створено Конституційну асамблею. Створення цього дорадчого органу породило чимало чуток про те, що готується нова редакція Конституції, за допомогою якої Віктор Янукович зможе пролонгувати своє перебування на посаді. Опозиціонери побоювались, що це може призвести до проведення президентських виборів у парламенті.
Вибори 2012 року довели, що перебування на "троні" команди президента не таке вже й безхмарне. Можливо, як варіант виходу з патової ситуації, і буде схвалення нової редакції Конституції. Тим паче, що Закон "Про всеукраїнський референдум" може значно полегшити спробу прийняття нового Головного Закону країни.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

522

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

389

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

199

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

196

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

186

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...