Захист суниці від пошкодження морозами

Захист суниці від пошкодження морозами

Урожайність суничних насаджень значною мірою залежить від їх перезимівлі. Вони добре перезимовують тільки під шаром снігу. В зиму з дуже низькими температурами (нижче мінус 15 - 18°С) при відсутності снігового покриву спостерігається часткове або повне вимерзання рослин. Але це ще не свідчить про їх загибель. Якщо до весни у них збереглись стебла і квіткові бруньки, вони швидко відновлюють листковий апарат. Рослини з відмерлими бруньками і стеблами, якщо у них збереглись кореневища й корені, відновлюють свій ріст із сплячих бруньок кореневищ, але в рік відновлення не плодоносять.
Коренева система в природних умовах гине при тривалому зниженні температури до мінус 8°С на глибині до 20 см.
Дослідження показали, що морозостійкість суниці у період осінньо-зимового спокою досить висока. Приживлювання рослин у відкритому грунті після їх заморожування було високим. Так, при зниженні температури до мінус 7°С у сортів "Коралова 100" і "Київська рання" прижилося по 100% рослин (як і без заморожування); до мінус 8°С - відповідно 99% і 99,5%; до мінус 9°С - 99,8% і 95,1%; до мінус 10°С - 99,8% і 90% і до мінус 12°С - 61,4% і 60,8%.
Таким чином, морозостійкість сорту "Київська рання" і середньостиглого "Коралова 100" у період спокою рослин була практично однаковою і відносно високою. Навіть зниження температури до мінус 12 °С в осінньо-зимовий період при заморожуванні протягом двох годин забезпечило приживлювання в межах 61%.
Пряме заморожування дало можливість визначити ступінь підмерзання окремих тканин. Навесні морозостійкість суниць різко знижувалась. Приживлюваність незаморожуваних рослин становила 98-99%, а тих, які протягом двох годин витримувались при температурі мінус 7°С, знижувалась до 12-72% (відповідно ранній і середньопізній сорти). При мінус 8 і 9°С приживлюваність знижувалась до 13-20%, а сорт "Київська рання" загинув, тому, що повністю вийшов із стану спокою.
Загалом суниці добре перезимовують, якщо не ослаблені посухою чи поганим доглядом, та коли в грунті є достатня кількість вологи, а під час сильних морозів рослини вкриті снігом не менше як на 8-10 см. Не вкривають насадження там, де до настання тривалих морозів (нижче мінус 15-18°) випадає сніг, і суниці добре підготовлені до зими. Підготовка рослин до зимівлі полягає в належному догляді за плантаціями у другій половині літа, при якому грунт забезпечують достатньою кількістю вологи і вносять фосфорнокалійні добрива. Підбір посухо- і зимостійких сортів має важливе значення для одержання високих урожаїв у різних кліматичних умовах.
У північно-східних, а також інших районах після посушливої осені суниці слід вкривати при настанні морозів 12-15°. Насадження вкривають соломистим гноєм або соломою. Рано навесні солому спалюють на плантації, залишають як мульчу лише гній.
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1336

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

465

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

311

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

292

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

275

  ...