Твоя смерть - чиєсь життя

Твоя смерть - чиєсь життя

Новина про те, що Міністерство охорони здоров\'я України підготувало і подало на розгляд профільного комітету парламенту законопроект, який спрощує процедуру посмертного донорства, сколихнула громадськість.
Згідно з проектом, кожен, хто за життя не написав відмови, після смерті автоматично стає донором.
Тотальна недовіра
Думки у суспільстві озвучуються різні. Серед них чимало песимістичних - мовляв, вирізати органи у людей на вулиці, звісно, ніхто не буде, але й рятувати тяжкого пацієнта в реанімації медики теж не поспішатимуть, якщо є замовлення на певні органи. Співзвучну настроям громадян заяву зробила і депутат від Партії регіонів, голова парламентського Комітету з питань охорони здоров\'я Тетяна Бахтєєва, сказавши в ефірі телеканалу ICTV, що Україна на сьогодні абсолютно не готова до закону про презумпцію згоди трансплантації органів після смерті і що така ініціатива може, швидше, нашкодити, ніж допомогти.
У свідомості багатьох такі поняття, як трансплантолог, донорство, пересадка органів - міцно пов\'язані з негативом.
- Лікар-трансплантолог сьогодні асоціюється у більшості людей зі страшилкою - тобто це такий лікар, який щось у когось незаконно виймає з метою збагачення. Але лікар-трансплантолог - це, перш за все, людина, яка рятує життя і дає надію хворим, - розмірковує начальник управління Головного слідчого управління МВС України, полковник міліції Олександр Вакуленко.
Але йому можуть заперечити, навівши як приклад численні історії, пов\'язані з незаконною трансплантологією. Скажімо, історію затримання 2007 року в Донецьку ізраїльського хірурга Міхаеля Зіса, обвинувачуваного в підготовці до проведення незаконних операцій із трансплантації донорських органів в Україні. Або судовий процес над співробітниками Чернігівського обласного патологоанатомічного бюро, які вилучали у трупів фрагменти тіла без дозволу родичів. Або інші подібні історії, що з\'являлись у ЗМІ останніми роками.
Боятися рано
- Це не законопроект, це своєрідна концепція розвитку трансплантаційної служби України. Її було розроблено групою фахівців, створеною наказом МОЗ. І ця концепція ще не перетворилась на законопроект - її лише винесено на громадське обговорення, - поспішив запевнити громадськість директор Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ Руслан Салютін.
За його словами, головне в цій концепції - створення єдиної координуючої служби, яка займалася б усією діяльністю, пов\'язаною з трансплантацією органів, клітинною і тканинною трансплантацією, а не питання про презумпцію згоди, або незгоди.
Саме питання про зміну презумпції незгоди на презумпцію згоди й оживило громадськість. І то настільки, що всі інші проблеми трансплантології в Україні і можливі шляхи їх вирішення у громадськості відійшли далеко на другий план.
Головний трансплантолог МОЗ Олександр Никоненко навів журналістам таку статистику: щороку в Україні трансплантації нирок потребують понад 2 тисячі осіб, печінки - близько тисячі, серця - 500-700.
- Проте торік у всіх центрах було зроблено лише 86 трансплантацій нирок, 14 трансплантацій печінки і лише одну - серця, - сказав Олександр Никоненко. - Хоча щороку в ДТП у нас гине п\'ять-шість тисяч осіб. Із них близько 25-30% - люди з діагностованою смертю мозку. Це близько 1,5 тисячі осіб на рік, тобто 3 тисячі нирок, 1500 печінок та сердець. Ця кількість повністю перекриває потребу України в донорських органах. Ніхто не вилучатиме донорські органи просто так - буде контроль правоохоронних органів.
За словами фахівця, зловживань тут не буде, оскільки діагностувати смерть мозку може лише консиліум лікарів, що складається з п\'яти-шести осіб.
- Якщо одного лікаря можна підкупити, то кількох - це нереально, - впевнений Олександр Никоненко.
Усі, та не кожен
- У концепції прописано, що ми всі апріорі є потенційними донорами, але вилучити орган неможливо в кількох випадках. Перший - якщо сам донор ще за життя не дав згоди на вилучення і його заяву внесено до реєстру. Другий - якщо родичі на момент надходження пацієнта в клініку дали категоричну незгоду на забір органів. І третій - не можна вилучати органи і тканини у людей, які є невідомими, невпізнаними, - пояснює Руслан Салютін.
Також він нагадує, що Україна підписала Стамбульську декларацію, згідно з якою "органи громадян країни мають бути лише для громадян цієї країни", а значить - їх не вивозитимуть за кордон.
Директор Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ неодноразово говорив про те, що буде створено сильний громадський контроль і контроль з боку правоохоронних органів, але як саме діятиме цей механізм, поки що невідомо.
У МОЗ є відповіді на всі запитання і сумніви громадськості, і вони звучать доволі переконливо, але з поправкою на державу, де діє практичне верховенство закону. Українці ж не вірять, що вітчизняне правове поле не надасть лазівок тим, кому це вигідно. Та й довести провину лікарів у тому чи іншому питанні практично неможливо, з чим погоджуються і правоохоронні органи.


Максим ЗотовКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

543

Міністр регіонального розвитку та ЖКГ Геннадій Зубко представив моделі Вінницької, Житомирської, Дніпропетровської та Волинської ...

460

В Чернівецькій ДПІ Могилів-Подільського управління ДФС у Вінницькій області відбулось урочисте відкриття чергового Центру ...

412

Микола Леонідович Спектор, президент ТРК «Еверест»   Інтерв'ю з президентом ТРК «Еверест» Миколою Леонідовичем Спектором вже стали ...

401

З 20 по 30 серпня у Вінниці відбудеться Мистецька резиденція «Над Богом». Формат проекту передбачає синтез творчої резиденції та ...

376

Протягом січня-липня 2019 року до Вінницької обласної служби зайнятості звернулися за сприянням у пошуку працівників 5774 роботодавці, які ...