Вінницькі "управдоми" контролюють роботу ЖЕКів і обирають послуги

Щоб налагодити контроль за наданням та якістю комунальних послуг ЖЕКом, а також відслідковувати правильність нарахування побудинкових тарифів, у 2010 році у Вінниці започаткований пілотний проект \"Старший по будинку\". Введення на громадських засадах посади сучасного \"управдома\" виявилося досить ефективним: мешканці зекономили на поточних ремонтах до 50% власних коштів і близько 30%, отримавши змогу самим обирати послуги ЖЕКу. Згодом \"старші\" об\'єднались в Асоціацію.
Сьогодні досвід Вінниці успішно переймає Рівне, на черзі інші міста України: у червні Верховна Рада дала право власникам житлових та нежитлових приміщень у будинку самостійно вибирати спосіб управління будинком.
Про проблеми, які доводиться вирішувати вінницьким \"управдомам\", у допомогу, яку вони надають мешканцям, розповів голова Асоціації старших у будинках Олександр Гаврилюк. Він же старший у будинку 43 по вулиці Квятека.
- Які функції виконують старші у будинках?
- Старший у будинку - це посередник у взаємовідносинах між жителями і ЖЕКом. Ця людина представляє, відстоює інтереси мешканців. Вона має право в будь-який час знайомитись із інформацією, що стосується надання послуг жителям, контролювати якість та строки виконання робіт працівниками житлово-експлуатаційного підприємства. Старші беруть участь у формуванні графіків поточного ремонту, обслуговуванні димовентиляційних каналів та очищення місць загального користування. У разі звернення мешканців будинку інформують їх про виконані роботи ЖЕПами (житлово- експлуатаційними підприємствами). Дії старшого у будинку чітко регламентуються Положенням про його взаємодію із житлово-експлуатаційним підприємством і яке затверджене міською радою.
- Як житлово-експлуатаційні підприємства відреагували на такий громадський контроль?
- Спочатку було дуже важко. Посудіть самі: якщо прорвало трубу і замість того, аби її замінити, майстер впродовж тижня - двох ходить і ставить латки. Йому це вигідно: пише собі години, йде зарплата. А що мешканцям від того? Постійні проблеми. І таких прикладів безліч.
ЖЕК можна зрозуміти: нестача працівників, малі зарплати… Але чому мають страждати мешканці? Тому, коли старші почали контролювати якість і кількість наданих послуг, перепон вистачало. В одному із ЖЕКів не хотіли надавати карту фактичних розцінок, в іншому - були якісь постійні накрутки за комунальні послуги. Об\'єми виконаних робіт не відповідали затраченим коштам. Приписів було багато. Не хотіли зустрічатись зі старшими для вирішення спірних питань. Сьогодні всі ці питання зняті. Налагоджена співпраця, є положення, права і обов\'язки обох сторін.
- Крім прав, у старших є і певні обов\'язки?
- Раз на рік вони звітують про свою роботу перед мешканцями будинку. Контролюють і впливають на своєчасність поточної оплати мешканцями будинку, квартплати, комунальних послуг. Вживають заходи щодо недопущення накопичення боргів, надають житлово-експлуатаційному підприємству інформацію про мешканців, які порушують правила утримання житлових будинків, прибудинкової території чи порушують громадський порядок.
У свою чергу, ЖЕПи призначають осіб, які відповідають за роботу зі старшим у будинку. Вони надають їм інформацію щодо вартості та формування тарифів, змін до чинного законодавства в сфері житлово-комунального господарства за його вимогою. Щомісяця до 10-го числа для вивчення старшим надається картка фактичної собівартості утримання відповідного житлового будинку.
Перед початком виконання поточних робіт у житловому будинку узгоджувати ці роботи зі старшим. Після виконання будь-яких робіт (поточний ремонт) у житловому будинку старші у будинку підписують акти виконаних робіт. Залучають їх і до проведення весняних оглядів житлових будинків та спільно формують план поточного ремонту.
- Що потрібно, аби стати старшим у будинку, і чи багато охочих?
- Сьогодні у Вінниці таких 888 осіб, тобто кожна друга багатоповерхівка має свого \"управдома\". Це люди, яким вже далеко за сорок, в основному, пенсійного віку. Правда, є до 80 старших, яким ще нема сорока. Щоб стати старшим - потрібне бажання працювати і допомагати мешканцям. Звичайно ж, це небайдужі люди, які не опускають рук, хороші організатори.
Старший обирається зборами мешканців будинку, на яких мають бути присутніми мешканці більшості квартир (не менше 51% квартир). Ініціатором зборів можуть виступити як мешканці будинку, так і обслуговуюче ЖКП. Старший обирається на 1 рік, проте і мешканці, і ЖКП у будь-який час можуть ініціювати збори по його переобранню. Важливо відмітити, що старший не отримує ніяких додаткових повноважень чи можливостей по контролю за діяльністю ЖКП. Він діє в межах та у спосіб, доступний для кожного окремого мешканця. Єдина його перевага - мешканці наділяють його правом діяти від імені всього будинку по представленню та захисту їх інтересів у взаєминах із ЖКП.
Часто у мешканців складається хибна думка, що старший має відповідати за все. Ця людина має чітко визначитись по роботі з будинком і вміти залучити та зацікавити мешканців до роботи, не бути байдужими. У нас було чимало старших, які, зіткнувшись з байдужістю мешканців, відмовились від роботи.
- Як заохочують до роботи \"управдома\"?
- Все на громадських засадах. Правда, є муніципальна пільга, яка надається старшому: йому відшкодовується квартплата за 30,5 метра квадратного від загальної площі, він не сплачує за вивезення сміття. Це зараз просто смішна сума. Виходить, якщо у старшого звичайна двокімнатна хрущовка на 50 метрів квадратних, то це може бути від 20 до 30 гривень на місяць. За роботу, яку виконує старший у будинку - це ніщо.
Торік міський голова натякав водоканалу, теплокомуненерго та РЕМу, щоб вони допомогли міській раді, вони надавали старшим у будинках свою пільгу. Але нічого не змінилось. За тепло люди сплачують від 250 до 400 грн. В середньому 300 грн. а взяти хоча б 10 відсотків, це вже 30 гривень, плюс та чи ще якась послуга - 30 грн. За світло, за газ, щоб до 200-250 грн. - цим ми б зацікавили тих людей.
- З якими проблемами найчастіше звертаються мешканці будинків?
- Як тільки ми почали працювати, за день було по 500-600 звернень. Люди йшли до нас з усіма своїми проблемами. Починаючи від прибирання прибудинкових територій, закінчуючи підняттям ціни на газ та електроенергію. Доводилось вивчати численні документи, аби допомогти. Ми і сьогодні щодня отримуємо по 150-200 дзвінків.
Найбільше, що зараз хвилює мешканців - кількість та доцільність наданих ЖЕПом послуг. Тому за ініціативи Асоціації у квітні цього року започатковано пілотний проект \"Старший у будинку - Замовник послуг\". Що дало змогу мешканцям будинку самим визначати, які послуги ЖЕП має надавати в першу чергу, а що можна зробити власними зусиллями мешканців. Більша частина мешканців відмовились від прибирання сходових клітин, підвалів і технічних поверхів, поточного ремонту конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього благоустрою, розташованих на прибудинковій території. Все це вони робитимуть самі. Відмовляються і від дератизація. Але це не означає, що відмовились взагалі. Можливо, у цьому місяці варто, щоб ЖЕК надав послуги по прибиранню під\'їздів, бо частина мешканців у відпустці. А через два місяці ця послуга вже буде не потрібна. Таким чином вінничани економлять на оплаті комунальних послуг, впливають на розмір побудинкового тарифу.
Тут мешканці у виграші з якого боку не глянь: контролюють якість наданих послуг, самі ж постійно підтримують порядок, економлять на оплаті, до того ж і ЖЕПи посилюють контроль, бо якщо старший відмовився від тих чи інших послуг, а згодом мешканці перестають самотужки покращувати благоустрій, то за рішенням комісії ЖЕПу угоду про відмову від надання так званих необов\'язкових послуг можуть розірвати.
- Що потрібно змінити чи запровадити, щоб поліпшити умови проживання мешканців багатоповерхівок?
- Найболючіше питання - підтоплення і ушкодження майна мешканців під час відпусток, ушкодження майна під час ремонтів. Минулого літа у одному з будинків по Першому Київському провулку затопило квартири з сьомого по перший поверх. У квартирі 80-річної бабусі на сьомому поверсі лопнула труба, а жінки дома не було. Постраждали не лише квартири, погоріли телевізори, мікрохвильовки. Скандал був на все місто. До цієї бабусі приходять, а вона самотня, що з неї візьмеш. Про відшкодування техніки чи ремонт годі й говорити.
Інший випадок - Стахурського, 78, у квартирі на другому поверсі, яку винаймали, міняли стічну трубу. Відвалюється шматок цементу і вдаряє по лічильнику. Збив пломбу. В кінці-кінців мешканка прийшла до ЖЕКу, довелось заплатити за розпломбування, за перевірку лічильника, за опломбовування. Господарі за кордоном, залишили все на робочих, які сказали, що нічим допомогти не можуть.
І з цими питаннями мешканці звертаються до старших у будинках. Ми допомагаємо, чим можемо. А чи не убезпечити свою оселю, застрахувавши її? Сьогодні є безліч пропозицій від страхових компаній. Варто заплатити щомісяця символічну плату і спокійно їхати на відпочинок, ніж потім шукати крайніх.
Окреме питання і по прибудинкових територіях, саме визначення її розмірів. Законом про житлово-комунальні послуги передбачено, що прибудинкова територія належить органам місцевого самоврядування. Вони визначають, яка її частина і за яким має бути закріплена. Ці функції надані зараз ЖЕПу. Дуже багато питань у людей, чому саме стільки території закріплено за їх будинком. Пояснити ніхто не може, а гроші за прибирання платити доводиться. Багато територій, на яких чагарники і пустирі, але вони належать до комунальної власності і за їх прибирання платять мешканці прилеглих будинків.
Гостро стоїть питання із загальнобудинковими електролічильниками. Йде їх заміна: у деяких будинках знімаються ті, які стояли окремо на коридор і підвал. Нарахування на будинок іде по загальнобудинковому лічильнику. Звичайно, виходить дуже велика різниця. Так, що працювати ще є над чим.
- Куди необхідно звертатись мешканцям будинків, які незадоволені послугами ЖЕКу?
- Звичайно ж, до своїх старших. А якщо таких немає і ЖЕК не може нічим допомогти, звертайтесь безпосередньо в Асоціацію старших у будинках, яка розміщується у Вінниці по вул.Першотравневій, 78 (тел. 56-28-64).
Ми завжди порадимо та доможемо незалежно від того чи це мешканець, де є старший чи немає.


Олена ЧековаКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

650

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

563

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

461

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

450

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

434

Начальника управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Ігоря Салецького відсторонили від посади ...