Рак на здоровій тканині не виникає, йому передують фонові захворювання - доброякісні пухлини

Рак на здоровій тканині не виникає, йому передують фонові захворювання - доброякісні пухлини

Кожен третій чоловік і кожна четверта жінка упродовж свого життя можуть захворіти на онкопатологію - такі дані, на жаль, констатують медики. Щогодини від раку в Україні помирає десятеро людей. Утім панікувати не варто, переконаний головний лікар Вінницького обласного онкологічного диспансеру Петро Одарченко. Вилікуватися цілком реально, навіть якщо людина почула свій страшний діагноз. Головне - вчасно звернутися у спеціалізований заклад. А решті населення - не забувати раз на рік проходити медичне обстеження.
- Петре Якимовичу, яка зараз ситуація з онкологією?
- Нерадісна. Кількість хворих збільшилась: в області маємо приріст захворюваності на 1-1,5% щороку. У минулому році шість тисяч людей захворіли на рак. Найбільше проблем - із занедбаними випадками, адже якби усі ці хворі звернулися до нас на перших стадіях захворювання, після комплексного лікування їх можна було б вилікувати на 100%. Лише 25% жінок звертається у лікарню з онкопатологією грудей на ранніх стадіях, із раком шийки матки - близько 40%. І це при тому, що для їх виявлення не потрібні дорогі обстеження - достатньо своєчасно пройти профогляд.
- Чи існує зв\'язок між поширенням захворювання і проходженням профоглядів, адже роботодавці, особливо приватні, не особливо його вимагають?
- Серед усіх онкохворих 30% - люди працездатного віку, тобто кожен третій з них. У працездатному віці від онкопатології помирають 14% чоловіків і 29% жінок. Проблема державного значення. Люди обов’язково мають проходити медичні огляди. На сесії обласної Ради ми затвердили програму з онкології, де йдеться про те, що за онкопрофогляди має відповідати роботодавець - не залежно від форми власності підприємства. За інше населення, у т.ч. пенсіонерів, відповідає влада усіх рівнів. В Україні кожен третій чоловік і кожна четверта жінка протягом свого життя можуть захворіти на онкопатологію. В області 28 % хворих не живуть і року, що свідчить про те, що по допомогу звертаються пізно. В Україні від раку щодня помирає 239 людей, щогодини - 10. Наша область займає шосте місце по захворюваності. Це жахливі цифри, але про це маємо говорити.
- Онкологія молодшає?
- Особливо це стосується раку молочної залози, матки - у жінок, у чоловіків - прямої кишки і передміхурової залози. І якщо колись чоловіки хворіли у віці за 60, то тепер серед них багато значно молодших.
- Рак - це вирок?
- Запевняю, що ні. Усе залежить від того, коли саме звернувся пацієнт по допомогу. На ранніх стадіях затрати як фінансові, так і моральні, значно менші. Якість життя після лікування вища.
- З якими органами найчастіше проблеми?
- На першому місці - шкіра (40%), на другому - грудна залоза як і у жінок, так і чоловіків (33,5%), на третьому - легені, на четвертому - шлунок, на п\'ятому - пряма кишка. У жінок перше місце займає рак молочної залози (61%), у чоловіків - рак легенів.
- Чому патології шкіри найбільше?
- Багато факторів впливають: і механічні подразнення, і ультрафіолетове опромінення, і хімічне. Не обов\'язково може виникнути меланома - одна із злоякісних пухлин, а й ряд інших.
- Як думаєте, чому люди йдуть до лікаря не одразу?
- Після соцопитування з\'ясувалося - люди бояться лікувального закладу, того, хто і як їх лікуватиме, чи варто це робити взагалі. Словом, необізнаність впливає. Крім того, на жаль, затрати здебільшого покладені на плечі пацієнтів. Лише коли людина бачить, що здоров\'я погіршилося, йде у лікарню. Онкодиспансерів бояться. Якщо з\'явилася якась пухлина, населення звертається куди завгодно, але не у спеціалізований заклад. Але тільки в онкодиспансері пацієнти з онкопатологіями можуть отримати комплексне і комбіноване лікування.
- Які методи лікування зараз найбільше використовують?
- Провідний - оперативне втручання, також гормонотерапія, хіміотерапія, променева терапія. Тільки після усіх чотирьох - пацієнта виліковують на 99,9%, за умови, якщо він звернувся на перших стадіях захворювання. Робимо абсолютно всі необхідні оперативні втручання. Наші фахівці, до речі, розробили деякі методи, які не застосовують більше ніде в Україні. Результат часто залежить не стільки від обладнання, як від фахівця. А от для пересадки кісткового мозку треба їхати за кордон - в Україні цього не роблять. Недостатньо і високоефективного обладнання для променевої терапії з лінійним прискорювачем: лише два у Донецьку, два у Києві, один у Рівному і один у Львові - кажу про державні заклади, приватні не рахую. У Вінниці його нема.
- Яка причина онкологічних хвороб?
- Рак не виникає на здоровій тканині. Йому передують фонові захворювання - доброякісні пухлини. Наприклад, у жінки виявили дисплазію шийки матки. Якщо не лікувати - може виникнути онкопатологія. До першої стадії проходить від одного до семи років. А вже від першої до четвертої - значно менше часу: півтора-два роки максимум. Якби кожна жінка хоча б раз на рік відвідувала гінеколога і раз на два роки проходила цитологічне дослідження, у нас ніколи б не було раку шийки матки другої-третьої стадії. У Японії, наприклад, про це забули давно... На жаль, у Вінницькій області лише 61% жінок проходять цитологічне обстеження.
- А як щодо думки, що усі хвороби - від нервів?
- Нервова система впливає на будь-яке захворювання, і стреси дійсно позначаються на кожному з них, можуть виникати  патології. Але повторюся - онкозахворюванню передує фонове. Впливає екологія, те, що ми їмо, чим дихаємо, як живемо: займаємося спортом чи маємо шкідливі звички. Найкраща профілактика - здоровий спосіб життя.
- Як часто треба проходити онкопрофогляд?
- Достатньо раз на рік.
- Яка вартість?
- Усе залежить від наших можливостей, які відповідно залежать від державного фінансування. Скажімо, не завжди є безкоштовна плівка для мамографа, тому деколи жінки її купують - близько 100 грн. Цитологічне дослідження дешевше. У будь-якому разі це дешевше за лікування.
- Яка ситуація з державним фінансуванням?
- Грошей дуже мало, навіть боюся їх озвучувати. Для повноцінного лікування усіх пацієнтів потрібні майже 100 млн. грн. Сума бюджетних надходжень - лише 10 мільйонів.
- Як визначається пріоритетність безкоштовного лікування?
- Призначаємо препарати комісійно, збираючи усіх лікарів, у т.ч. заввідділенням, начмеда, особливо коли це стосується дороговартісної хіміотерапії. Нема такого, щоб один лікар захотів і дав препарат конкретному пацієнту. Дотримуємося протоколу, адже якщо одному препарат підходить, іншому може бути протипоказаний. При різних онкологічних формах об\'єм операцій може бути однаковим, а лікування - різним. Враховуємо і соціальний фактор, наприклад, надаючи ліки учасникам бойових дій, пенсіонерам й ін. Повірте, надзвичайно важко одному препарат давати, а іншому відмовляти. На сьогодні отримали 24 хіміопрепарати, якими на 100% можна забезпечити усіх наших пацієнтів. Але, окрім цього, потрібні й інші, супровідні, які люди змушені купувати.
- У минулому році у ЗМІ поширилася інформація про те, що у вінницькому онкодиспансері хворим продавали безкоштовні ліки, і закладом навіть прокуратура зацікавилася...
- Однозначно заявляю, що звинувачення було безпідставним і голослівним. Сам факт того, що лікарі продавали препарати, придбані за гроші, виділені з бюджету, абсурдний. Суть у тому, що до лікаря будь-якого відділення такі медикаменти ніяк не можуть потрапити. А надходять на аптечні склади, де ведеться суворий облік. Видаються за вимогою відділення, підписаною заввідділенням, старшою медичною сестрою або головним лікарем. Старша медична сестра їх отримує і тут же видає пацієнту, якому їх комісійно призначили. І ні в якому разі не йде \"у кишеню\" для продажу. У нас були сотні перевірок, але звинувачення не було доведено. Не розумію, звідки ця інформація взялася - вона стала великою образою для всіх нас, нашого колективу, який робить усе, щоб допомогти нашим пацієнтам.


Ірина КУПЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

109

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

106

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

103

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

103

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

98

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...