На Вінниччині з'явиться перший заповідник

Уперше в історії Вінницької області на її території з\'явиться масштабний заповідник - площею 20 тисяч гектарів. Розташований він на півдні області, в основному у Чечельницькому районі і частково - у Тростянецькому. Називатиметься заповідник Національним природним парком \"Кармелюкове Поділля\". За розмірами і значимістю науковці уже порівнюють його із Закарпатським.
На території майбутнього заповідника - в основному лісові масиви, 100-літні дубові праліси. Заповідник особливий тим, що насадження його - природні, більш стійкі і цінні, на відміну від штучних. За гористу місцевість і неймовірну природу масив називають \"Подільськими Карпатами\".
За словами науковців, указ про створення заповідника на Вінниччині був підписаний ще за часів керівництва державною Віктора Ющенка. Однак реалізовуватись ті плати почали тільки зараз.
- Ідея обговорювалася не одне 10-ліття. Проте ніхто не хотів цим займатися.  Наша область у заповідному плані, до речі, найвідсталіша, має менше 1% заповідників. Це - нічого, порівняно з іншими областями. Навіть на Миколаївщині їх більше, - розповідає Валерій Ваколюк - старший науковий співробітник Вінницької лісової науково-дослідної станції. - Водночас, Вінниччина дуже цікава, адже поділена на різні природні зони, частково має елементи Полісся - невеликі ліси у низовинних місцях, степ, лісостеп... У нас є багато рідкісних рослин, наприклад, берека, кизил, венерині черевички. Останні знайшли саме на Вінниччині, їх вважають нашими реліктовими. \"Кармелюкове Поділля\" - одне із найцінніших в області. 
Остаточна організація заповідника запланована цієї весни. Зараз дооформлюються документи, уже є свідоцтво про реєстрацію, печатка. Актуальним залишається кадрове питання - поки лише кілька людей погодились працювати у майбутньому заповіднику. Потрібно ж 85 спеціалістів, які охоронятимуть і досліджуватимуть територію.
- Територія наразі підпорядкована Чечельницькому держлісгоспу, перебуває у структурі лісового фонду, - продовжує Валерій Ваколюк. - Сама передача земель потребує тривалого часу, оформлення документів, бажання чиновників виконувати указ. З одного боку людям це буде не дуже вигідно, адже втрачатимуться кошти, частина яких отримує й держава. А коли ліси стануть заповідними, держава у них вже повинна буде вкладати кошти. Зате для лісу це однозначно буде позитивом, адже заповідна форма виключає будь-яке господарювання.
Чому ж держава пішла на це? Особисто я вбачаю міжнародну політику, адже у всьому світі зараз звертають увагу на екологію, і замість хижацького ставлення до природи починають ставитися із розумінням, усвідомлюючи, що ліс - це підтримка нашого життя. Чимало країн все більше уваги звертають на туризм, особливо ті, де нема можливості виробництва. І виходять на вищий рівень саме за рахунок туризму.
Туризм у вінницькому заповіднику, окрім наукової діяльності, теж планують розвивати. Вже узгоджені кілька напрямків, розроблені маршрути. За словами Валерія Ваколюка, на першому місці буде кінний туризм, для якого і закуповуватимуть і вирощуватимуть коней. Планується також водний туризм, зокрема сплави на катамаранах, байдарках - Буг там зовсім поруч, а ще - річки Дохна і Савранка. Не будуть ображені туристи-велосипедисти. Для піших туристів у заповіднику планують обладнати стежки.
- Хотів би ще запросити й археологів, адже там є багато цікавих місць, - зазначає Валерій Вакалюк.


Ірина КУПЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

71

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

61

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

61

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

58

Збірна України достроково виграла путівку у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2020 року, посівши перше місце у групі "В". У ...

57

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...