Першу хвилю грипу очікують у грудні

Першу хвилю грипу очікують у грудні

Епідемічний поріг захворюваності на грип і ГРВІ вже перевищено у Луганській області. На порозі епідемії - Дніпропетровська область. Але справжню першу хвилю епідемії грипу всеукраїнського масштабу лікарі очікують до кінця грудня. Українців налякали заяви з Академії наук, що взимку цього року у нас з\'явиться два нові штами грипу, до яких в українців ще немає імунітету. Але ці прогнози поки не підтвердились. Цієї осені люди хворіють від вірусів, які у нас \"гуляють\" вже третій рік: \"Каліфорнія\" H1N1 і \"Перс\" H1N1, а також вірус \"Брісбен\". Саме вірус грипу В \"Брісбен\", за словами головного позаштатного епідеміолога Міністерства охорони здоров\'я України Ірини Колесникової, спричинив торік першу хвилю епідемії грипу. Як зазначила Ірина Колесникова, протягом минулого року в Україні циркулював вірус грипу AH1N2 \"Перт\", проте минулого сезону він до кінця не реалізував свій епідемічний потенціал. \"Тому ми очікуємо, що цього року, можливо, саме він викликатиме епідемічний підйом захворювання\", - зазначила вона.
Якого грипу чекати вінничанам цього року? Чи можлива нова зима без нових штамів?
На ці та інші запитання \"Місту\" відповів Степан Томін, завідуючий епідеміологічним відділом Вінницької обласної санітарно-епідеміологічної станції.

- Яка ситуація наразі у Вінницькій області з грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій?
- На сьогодні спостерігається сезонне зростання захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції. Проте збудник грипу лабораторією Вінницької санітарно-епідеміологічної станції поки що не виділявся. Рівень захворюваності в цілому по області впродовж 44-го тижня року залишався на двадцять сім відсотків нижчим епідемічного порогу.

- Чого чекати цього року? Чи омине нас вірус грипу?
- Епідемії грипу на території України і Вінниччини зокрема реєструються практично кожного року. Не стане винятком і поточний рік. Зважаючи на динаміку захворюваності за попередні роки, суттєве зростання захворюваності розпочнеться в другій половині грудня. За прогнозами, епідемія буде середньої інтенсивності.

- Які збудники циркулюватимуть?
- На території України, в тому числі і на території Вінницької області, циркулюватимуть два підтипи збудника грипу типу А - це А (H1N1), який називали ще \"свинячим\", а також вірус грипу типу А (H2N3), який в незначній мірі зустрічався на території України минулого року. За прогнозами Українського центру грипу і Всесвітньої організації охорони здоров\'я цього року саме з цим збудником буде пов\'язана найбільша кількість захворювань. Поряд з вірусами грипу типу А циркулюватиме і вірус типу В, як і в минулому епідемічному сезоні. У грудні минулого року цей збудник домінував.

- Чим грип страшніший за інші вірусні респіраторні захворювання?
- Грип протікає важче, ніж інші інфекції з цієї групи, при грипові частіше виникають ускладнення як серцево-судинної, так і дихальної систем.

- Як людині зрозуміти, що в неї грип?
- На початкових стадіях зрозуміти, що в людини саме грип, дуже важко. Оскільки перші прояви хвороби - загальне нездужання, нежить, сльозоточивість, підвищена температура тіла, кашель - характерні для багатьох інфекційних захворювань. За таких обставин необхідно звернутись до лікаря. Лише лікар може розпізнати, яке саме захворювання у людини і визначитись з тактикою лікування, необхідності госпіталізації. Не варто займатись самолікуванням.

- Коли потрібно робити щеплення проти грипу?
- Найбільш оптимальний час для проведення імунізації - жовтень-листопад. У нашій країні щеплення проти грипу не є обов\'язковими, вони є рекомендованими. Одні роблять щеплення за власні кошти, інші групи імунізуються за рахунок обласного, районних бюджетів. Це в першу чергу ті, які за своєю професією зобов\'язані спілкуватись з великою кількістю людей, в першу чергу - медичні працівники, працівники транспорту, органів правопорядку, торгівлі й інші. Сьогодні виділені кошти з обласного бюджету для проведення щеплень дітям і частково персоналу в будинках дитини у Вінниці і Тульчині.

- Скільки вінничан імунізовано минулого року?
- Трохи більше 18 тисяч.

- Чи допомагають щеплення?
- Можу навести один простий приклад - у 2009 році від грипу померло 28 людей, жоден з них не був вакцинований проти грипу. В минулому році від грипу померло 2 людини, вони також не були вакциновані. Звісно, людина, що зробила щеплення, може захворіти на грип, але абсолютно точно захворювання вона перенесе набагато легше. Ефективність вакцинації проти грипу доведена у всьому світі. Щорічно в кожній країні світу перед так званим епідемічним періодом проводять імунізацію певних верств населення проти грипу.

- Чому ж кожного року щеплюють-щеплюють, а епідемії виникають завжди?
- Для того, щоб припинити поширення збудника, або запобігти виникненню епідемічного поширенню, потрібно прищепити щонайменше 70-75 відсотків населення. Тим паче, що вірус грипу постійно змінюється і збудники, що прийшли цього року, відмінні від попередніх. Фактично щорічно на території нашої області потрібно прищеплювати близько 1 мільйона 200 тисяч осіб. А такого собі поки що не може дозволити жодна держава в світі. В нашій області щорічно щеплення отримують лише близько одного відсотка жителів. Зрозуміло, що при такій кількості щеплених не можна зупинити епідемію, але індивідуально кожна людина, яка застосувала вакцину, є захищеною.

- Які вакцини із представлених у аптеках, варто купувати і скільки в середньому коштує імунізація?
- Вакцини досить дороговартісні, вартість коливається в межах - 80-85 гривень за одну дозу. Дозволено до використання в Україні 7 вакцин різних виробників. Усі вони містять набір тих штамів збудників, які циркулюватимуть серед населення нашої області в наступному епідемічному сезоні.

- Що робити тим, хто не встиг зробити щеплення? Чи можливо укріпити імунітет без вакцин?
- Якщо ми говоримо за неспецифічні засоби профілактики грипу, то, в першу чергу, це іммуномодулятори, іммуностимулятори, які досить широко реалізуються в аптечній мережі. Не буду називати конкретний перелік препаратів, це прерогатива лікаря. Також велику роль грає збалансоване харчування, варто вживати побільше продуктів, що містять природні фітонциди, вітаміни, зокрема вітамін С. У період епідемії по можливості уникати контакту з хворими. Використовувати захисні маски, коли перебуваєте в закладах торгівлі, громадському транспорті.

Анастасія ОЛЕХНОВИЧ
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

791

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

601

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

374

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

351

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

341

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...