"Канікули" для корупціонерів закінчились

"Канікули" для корупціонерів закінчились

Півроку Україна жила без закону про корупцію. Хоча Кримінальний кодекс ніхто не відміняв, а правоохоронці ловили хабарників повним ходом, чиновники дещо таки розслабились. Закон \"Про основи запобігання і протидії корупції\" в остаточній редакції Верховна Рада ухвалила у квітні цього року, а за три місяці, 1 липня 2011 новий антикорупційний закон набув чинності. Чи здатен новий пакет антикорупційних законів змінити становище в Україні, котра вважається однією з найкорумпованіших країн Європи? Які новації є у законі? І чим він загрожує вітчизняним корупціонерам? Про це \"Місту\" розповів Андрій Чапчай, начальник відділу по боротьбі з корупцією УБОЗ УМВС України у Вінницькій області.

- Андрію Олександровичу, чи можна сказати, що \"корупційні канікули\" скінчились?
- Саме так: канікули для корупціонерів закінчились. Протягом двох тижнів дії нового закону в Україні складено 10 протоколів, 2 із них вінницьким управлінням.
- Чим відрізняється нове антикорупційне законодавство?
- Новий закон \"Про засади запобігання і протидії корупції\" принципово відрізняється від закону 1995 року, який діяв до цього. Як з точки зору суб\'єктів відповідальності (тобто корупціонерів. - Ред.), так з точки зору спеціально уповноважених суб\'єктів, які здійснюють боротьбу з корупцією. Законом визначено коло тих, хто веде цю боротьбу. Це спецпідрозділи УБОЗ у системі МВС, спецпідрозділи по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією в СБУ, органи прокуратури, органи військової служби правопорядку (це стосується військових) і підрозділи податкової міліції. Координуючу роль покладено на спеціально уповноважений орган з питань антикорупційної політики при Президенті України.
- Хто буде нести відповідальність за корупційні діяння згідно з новим законом?
- Цим законом значно розширене коло суб\'єктів відповідальності. Під дію закону підпадатимуть не тільки службовці, а також посадові особи юридичних осіб приватного права, тобто всі ті, хто одержує заробітну плату з бюджету. Це: лікарні, школи, інші державні установи. Але суб\'єктом відповідальності є лише посадові особи: директор, заступник директора, головний лікар, завідувач відділення, керівник кафедри...
- А прості лікарі і вчителі?
- До відповідальності притягуються тільки посадові особи. Звичайний лікар або вчитель, якщо він не виконує додаткових функцій за спеціальними повноваженнями, не є посадовою особою. Суб\'єктами відповідальності також визначені особи, які надають публічні послуги: це нотаріуси, оцінювачі, експерти, арбітражні керуючі, третейські судді, а також посадові особи іноземних держав. Нововведенням закону є відповідальність посадовців приватних фірм і фізичних осіб, якщо вони отримують неправомірну вигоду. Тобто нова норма встановлює відповідальність не тільки для того, хто одержує неправомірну вигоду, але й для того, хто її надає. Крім того, ті, хто повинен боротися з корупцією, теж є суб\'єктами відповідальності. Тобто, якщо я вчиняю корупційні правопорушення, мене також притягують. Норма щодо розширення кола осіб, які відповідають за цим законом, запозичена з європейської практики. Наприклад у країнах Прибалтики такі норми діють давно.
- Які обмеження щодо подарунків установлені у законі?
- Всім держслужбовцям і прирівняним до них особам забороняється отримувати дарунки за використання свого службового становища: за рішення, дії чи бездіяльність. Також керівнику забороняється отримувати подарунки від підлеглих. Повна заборона.
- Навіть шоколадки не можна брати?
- Закон не встановлює розміри, тому не потрібно цього робити. Але ця норма стосується подарунків за дії з використанням свого службового становища: пропустили поза чергою, допомогли у вирішенні питання і т. д. У законі встановлені обмеження щодо отримання подарунків, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність. Особа, суб\'єкт відповідальності, може отримувати подарунок, але одноразово на суму не більше 480 грн. А з одного джерела на суму не більше 960 грн. Протягом року.
- А дарунки організаціям. Наприклад мікроавтобус дитячій установі?
- Дарунки, які одержуються суб\'єктами відповідальності, як подарунки органу, або територіальний громаді, є відповідно державною чи комунальною власністю. Обмежень щодо розміру тут немає. Але дарунок підлягає оприбуткуванню. Це стосується як мікроавтобуса, так і телевізора, вентилятора - всього, що подарували установі.
- А якщо директор забрав вентилятор додому?
- Це буде розцінюватися як порушення кримінального законодавства. Якщо він посадова особа і привласнив ввірене майно - це, можливо, є склад злочину, передбаченого ст. 193 Кримінального кодексу України???
- У законі обіцяли новації щодо влаштування на роботу родичів...
- Закон встановлює заборону на безпосереднє підпорядкування близьким собам. Ці обмеження не поширюються на народних засідателів і присяжних, осіб, які працюють у сільський місцевості, осіб, які працюють у галузі освіти, науки, культури, охорони здоров\'я, фізичної культури і спорту. Тобто лікарські династії мають право на існування. Якщо посадова особа все ж взяла на роботу близьку особу, то протягом 15 днів закон дає право на добровільне усунення цих обставин, тобто родича ще можна встигнути працевлаштувати, приміром, перевести в інший відділ. А якщо цього не сталося, то протягом 30 днів такого родича звільняють. Також закон встановлює обмеження щодо осіб, які звільнились. Протягом року не можна укладати трудові договори з підприємством незалежно від форм власності, якщо посадова особа до цього здійснювала повноваження по контролю саме за цим підприємством. Норма стосується, наприклад, податківців, інших інспекторів, які перевіряли певну фірму.
- Чи будуть спеціальні перевірки для майбутніх держслужбовців?
- Так, з першого січня 2012 року. І Головдержслужбою розроблено методику. Будуть перевірятися дані про судимість, про притягнення до відповідальності за скоєння корупційних правопорушень, наявність корпоративних прав, освіти, майна тощо.
- Цікавить відповідальність. Що корупціонерам нашим \"світить\"?
- Загальна відповідальність по адміністративному кодексу значно збільшена: встановлено штраф від 50 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, це на сьогодні - від 850 грн. до 8500грн. Раніше ця сума була - від 255 гривень до 850. Але штраф - це не найстрашніше для державного службовця. Закон передбачає, по-перше - відсторонення людини від виконання службових повноважень з моменту складення протоколу про корупційне правопорушення, за рішенням його керівника. Друге: протягом трьох днів з моменту надходження постанови до суду, ця особа підлягає звільненню із займаної посади. І третє: відомості про таку особу внесуть до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили адміністративні корупційні правопорушення. Я вважаю, що цей Реєстр - найстрашніше для держслужбовця. Доступ до нього буде публічним.
- Чи зробили більш жорстким покарання корупціонерів за Кримінальним кодексом?
- До Кримінального кодексу України внесено зміни у ряд статей які стосуються корупційних правопорушень. У новій редакції викладено статтю 368 \"Одержання хабара\". Саме нею змінено розміри хабарів: хабар у значному розмірі - від 5 до 200 неоподатковуваних мінімумів, великий - від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів, особливо великий - понад 500. Існує кримінальний штраф, умовне покарання і обмеження волі. Позбавлення волі за корупційні діяння, в залежності від статті, може бути до 12 років.
- Які найчастіше корупційні злочини скоюють на Вінниччині?
- Найчастіше - це хабарництво. Беруть хабарі... я не можу сказати: \"всі і за все\", але застосування дуже широке, через латентність(прихованість) цього виду злочину.
- Як вважаєте, новий закон зможе перемінити ситуацію, адже традиція давання-отримання хабарів сягає ледь не часів Київської Русі?
- Але якщо нічого не робити - нічого не буде! Новий закон - це шлях. Це дуже відповідальний крок держави.. Закон буде працювати, буде застосовуватися на практиці, винні особи будуть притягатися до відповідальності, за нього будуть питати. І повірте мені, він буде виконуватись.


Таїса ОлійникКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

543

Міністр регіонального розвитку та ЖКГ Геннадій Зубко представив моделі Вінницької, Житомирської, Дніпропетровської та Волинської ...

460

В Чернівецькій ДПІ Могилів-Подільського управління ДФС у Вінницькій області відбулось урочисте відкриття чергового Центру ...

412

Микола Леонідович Спектор, президент ТРК «Еверест»   Інтерв'ю з президентом ТРК «Еверест» Миколою Леонідовичем Спектором вже стали ...

401

З 20 по 30 серпня у Вінниці відбудеться Мистецька резиденція «Над Богом». Формат проекту передбачає синтез творчої резиденції та ...

376

Протягом січня-липня 2019 року до Вінницької обласної служби зайнятості звернулися за сприянням у пошуку працівників 5774 роботодавці, які ...