Вища освіта через грати

Ніби школа – як школа. Дошка, парти, підручники. Напівстерте тестове завдання. Портрети відомих українців. Тільки на вікнах і дверях ґрати, а за учнями наглядає конвой. Та й за гратами сидять самі учні. Кожному із них більше 30 років, одягнуті у спецодяг з прізвищем і номером. Усі вони – ув\'язнені довічно.
Цього року вперше у вінницькій установі виконання покарань №1, тобто у тюрмі, вісім довічників захотіли взяти участь у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО), щоб вступати у вищі навчальні заклади. Факультети обирали найрізноманітніші. Наприклад, 44-річний Адольф вступає у Регіональну академію управління персоналом на спеціальність \"Практична психологія\". Андрій – на журналістику у Донецький університет. Аграрні факультети обрали двоє ув\'язнених. Один з них на ім\'я Микола каже, що до тюрми ледь міг читати. Взятися за книги його змусило сидіння в одиночній камері. Тепер він отримав спеціальну освіту і готовий спробувати свої сили у вступі до Тернопільської аграрної академії.
– Не визначився куди саме поступати: на тваринницький, на економічний факультет або на аграрно-лісове господарство, – каже довічник. – Скоріш на все, на аграрно-економічний, оскільки це найбільш перспективний напрямок. Якщо дасть Бог, буду займатися свинарством. Цікаво також було б розводити тварин, занесених до \"Червоної книги України\".
Ув\'язненому Миколі 35 років, він отримав довічний термін за вбивство, відсидів 17 років.
– Це надзвичайно важкий контингент, – розповідає про ув\'язнених учнів Галина Пилипко, майор внутрішньої служби, старший інспектор соціально-виховної і психологічної роботи установи виконання покарань №1.
Галина Пилипко фактично виконує роботу директора школи при в\'язниці. Тут навчаються довічники й ті, хто сидить у СІЗО. Вчитися мають право тільки ті в\'язні, які свого часу не закінчили школи і бажають отримати атестат. При тюремній школі чотири класи: 9-й, 10-й, 11-й і 12-й, які формально належать до Вінницької вечірньої школи №24. Випускний – 12-й клас – складається з ув\'язнених і називається \"12-є\". Галина Пилипко каже, що у цьому році їх \"12-є\" показав найвищу успішність серед інших класів вечірньої школи. І, звичайно, наш клас найдисциплінованіший, додає майор.
Серед найулюбленіших предметів довічників: історія України, українська мова і література, англійська й математика. Дуже багато математики доведеться вчити довічно ув\'язненому Денису, якщо йому вдасться вступити на фізико-математичний факультет Київського педагогічного університету. За словами Дениса, він обрав факультет через те, що там існує можливість вивчати астрономію.
– Я хочу навчатися астрономії, люблю зорі й небо, – розповідає довічно ув\'язнений. – Cамих зірок не бачив вже кілька років, але пам\'ятаю, як вони виглядають. Із літературою, в тому числі з атласами зоряного неба, допомагають рідні.
35-річний чоловік сидить у тюрмі вже 15 років. На питання \"За що?\" відповідає: \"Мене звинуватили у навмисному вбивстві\". \"А ви, звісно, не винні?\" – перепитую. \"Чому ж, винен\", – відповідає ув\'язнений. Але він вважає, що сам та його однокласники \"сидять незаконно\".
– Вони прямо говорять, що сподіваються на зміни у законодавстві, – роз\'яснює Галина Пилипко. – Сподіваються, що щось у державі зміниться, їхні справи будуть переглядатися, і їм дадуть певний строк, після відбування якого, вони зможуть вийти на волю.
За сучасним законодавством, засуджені до довічного ув\'язнення не мають права на амністію. Тільки через 20-25 років відбування покарання, вони можуть подати на ім\'я президента прохання про помилування. Всі ув\'язнені-абітурієнти планують застосовувати набуті у вузі знання на волі. Вчитися вони будуть дистанційно і платно. А платити за навчання, найімовірніше, будуть їх родичі.


Таїса ОлійникКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1334

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

463

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

307

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

290

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

273

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...