На третю дитину обіцяють 100 000 грн.

Для майбутніх мам гарна новина: з 1 січня 2011 року збільшено виплату допомоги при народженні дитини. І зростатиме вона протягом року чотири рази: з січня, квітня, жовтня й грудня. (за першу дитину з січня платитимуть 17 952грн, з квітня 18 304грн, з жовтня 18 766грн, а з грудня    19 140грн) Саме так – грішми, і непоганими – вже четвертий рік держава намагається вплинути на демографічну проблему і збільшити народжуваність. „МІСТО” поцікавилось: чи стали при такій фінансові підтримці вінничанки частіше народжувати?

Бебі-бум був у 2008
Вперше «підйомні» на дітей почали виплачувати у 2007 році. Незалежно від того, яку ви дитину (другу чи третю) народили, платили по 8 500 грн. А з 1 січня 2008 року держава збільшує виплати: 12 240 грн. – на першу дитину, 25 тис. грн. – на другу, 50 тис. грн. – на третю. І якщо у 2007 р. маємо 16 711 новонароджених, то вже у 2008-му - 17 915 дітей по Вінницькій області. На Вінниччині це був справжній бебі-бум! Порівняно з 2007 р., коли в області народилось на 424 дитини більше, ніж у 2006 р., статистики у 2008-му фіксують +1204(!). Але вже у наступному 2009-му році на Вінниччині народжується більше тільки на 138 малюки, а у 2010 р. взагалі маємо такий мі-і-нус, який зводить нанівець усі демографічні показники разом із бебі-бумом – менше на 1943 дитини...
Чи впливає збільшення розміру виплат на плани обзавестись дитиною, протягом трьох років з’ясовував Інститут демографії. Виявляється, що так, через 9 місяців після підняття виплат, справді спостерігаються сплески народжуваності. Але народжують ті, хто і так мав плани на дитину. І тільки 12-14% опитаних ризикнуть відійти від планів і народити – якщо грошей даватимуть більше.
– Та нічого стимулювати українських жінок, кожна народжувала б як мінімум по дві дитини, – пояснює вінничанка Наталя, мати 4-річної Насті. – Дайте мені нормальну зарплату, за яку я зможу заплатити за комунальні послуги, прогодувати дітей, одягти, відкласти на їхнє навчання, купити житло, навіть у кредит, то й ці виплати не потрібні. А так вони хоч трохи підтримують.

Мама, хочу братика
Експерти підмічають, що найкращою стимуляцією до збільшення народжуваності – є стабільність у державі.
– Я трохи зачекаю, а потім будемо думати про дитину, – пояснює одружена, проте поки-що бездітна вінничанка Світлана. – Нехай хоч ціни стабілізуються.
Так думають багато вінничан, які ще обзавелись і першою дитиною. У 2008 році Україну накрила криза - і у 2009-му у вінницьких сім’ях взагалі народилось на 241 дитину (первістка) менше.
Ось де стабільність, то це з народженням другої і третьої дитини. Цю тенденцію підмічають і в управлінні праці та соціального захисту міста Вінниці, оскільки саме вони нараховують виплати. Навіть незважаючи на кризові 2008 і 2009 роки, від народження другої і третьої дитини вінничани не відмовляються. Але і тут свої нюанси.
– Жартуєте, я б хоч зараз народила ще одну дитину, – каже вінничанка Людмила, мати двох дівчаток. – Ось тільки з квадратними метрами проблема. Наша молода сім’я вже не вміщається у квартирі з дідусем, бабусею, та моїм братом та невісткою. А якщо підрахувати скільки на дитину треба, то ця сума, яка виплачується, допомагає, але великої ролі не грає.


Дитина до жовтня
За словами першого заступника начальника головного управління праці й соціального захисту населення Вінницької міськради Ольги Мансурової, через те, що цьогоріч виплати на народження дитини будуть збільшуватись в чотири етапи, матусі отримувати і „різні” гроші. 
– Збільшення виплат зовсім не стосуються тих, хто народив дитину до 1 січня, нехай навіть це 31 грудня 2010 року, – пояснює Ольга Мансурова. – Це трохи обурює, розумію. Їм як нараховували за попередніми даними, так і будуть нараховувати.

Як заохочують народжувати в інших країнах?

ФРАНЦІЯ

Крім великих грошових виплат, зробили ставку на дитсадки та ясла. По-перше, місць у них вистачає на всіх, по-друге, вони в більшості своїй безкоштовні, а по-третє, якість послуг у них досить висока. Як підсумок - це чи не єдина країна в Євросоюзі, де народжуваність в останні роки стабільно зростає.

ШВЕЦІЯ

Розмір допомоги по догляду за дитиною збільшується, якщо хоч один місяць з ним сидить батько. А якщо батько сидить з малюком пів-відпустки, сім\'ї знижують податки. 90% витрат сім\'ї на послуги дошкільних установ компенсуються державою. А сім\'ї, які не користуються дитсадками, отримують від держави додаткові 300 євро в місяць.

НІМЕЧЧИНА
Протягом 3 років жінки отримують декретні у розмірі своєї останньої зарплати. Плюс допомогу від держави та благодійних організацій перед пологами - по 400 євро. До півроку дитині платять ще й допоміжні - до 300 євро на місяць. Якщо в сім\'ї народжується шоста дитина, то його хрещеним стає канцлер Німеччини.

РОСІЯ
Ліки для дітей до 3 років безплатні. Сім’ї, де дитині до 1,5 року, звільняються від плати за вивезення сміття (тобто памперси утилізуються безкоштовно). У Красноярському краї сім\'ям з трьома дітьми надають безкоштовно земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва.

 


Анна МЕЛЬНИККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

93

Мінекоенерго інформує щодо рівня забруднення атмосферного повітря оксидом вуглецю в містах над усією територією України: від Києва до ...

81

Cьогодні, 23 жовтня, "Вінницяобленерго" обіцяло відключити водоканал від електроенергії. Якщо у кранах вінничан вода є - значить два ...

78

Чиновник звернувся з листом до міністра внутрішніх справ, аби той дав оцінку діям своїх підлеглих Вінницький апеляційний суд рішенням ...

76

Тест-драйв показав, що у Замостя є свій публічний простір для яскравих подій   У суботу, 19 жовтня, у Вінниці відбувся незвичний захід - ...

75

Минулого тижня до стресу від погроз енергетиків залишити місто без води вінничанам додався ще один - погрози відключення помешкань від ...