Чеські трамваї колись убезпечили Вінницю від шуму

Вже невдовзі вінничани будуть їздити тільки у цюріхських трамваї, котрі, як планується, мають повністю замінити чеські. Лише два «чехи», які пройшли „процедуру омолодження” – тобто повну реконструкцію із модернізацією - конкуруватимуть із швейцарськими “Міражами” і “Карпфенами”.
Перші ж чеські вагони Т-4 прибули на обкатку до Вінниці влітку 1971 року. Старожили трамвайного депо не пригадують, щоб пасажири особливо дивувалися новинці. «Чехи» увійшли у наше місто вже при розвинутій трамвайній мережі, коли прогулянка містом у трамваї коштувала всього п’ять копійок, тоді як до війни проїхатися у трамваї було задоволенням не з дешевих. Тож «чехи» вже не були атракціоном, але все ж стали фаворитами по рівню комфорту:
- Люди на зупинках подовгу чекали, щоб проїхатися із комфортом на нових чеських трамваях, - згадує начальник рухомого складу трамвайного депо Микола Гончаренко.
Він тоді був начальником виробничо-технічного відділу, то ж особисто зустрічав два перших чеські вагони, які проходили у нас випробування. Досвід вінничан був успішним – і празький завод приготувався для серійного виробництва і реалізації на тодішньому радянському просторі. Починаючи з 1971 роки почалися великі поставки вагонів.
Прототипом чеських трамваїв була штатівська модель, випущена на цілих півсторіччя раніше. Чехословаччина викупила патент і з незначними змінами виготовляла трамваї до 1989 року.
- Трамваї були із напівавтоматичним пуском – що було майже революційним нововведенням…. Цими вагонами замінялися НДРівські вагони, в яких був значно більший рівень шуму, а у чеських трамваїв були підгумовані колеса, - згадує Микола Гончаренко. - Рівень комфорту був значно кращий через плавність ходу, було цікаве естетичне оформлення салону, значні зручності у керуванні.
Після 1983 року до Вінниці надійшли вагони із шарнірним з»єднанням. Спеціальна бригада з Праги на самому початку експлуатації своїх трамваїв провела навчання ремонтного персоналу і водіїв. Поставники непогано знали російську мову і розуміли вінничан без перекладача. Складнощів із навчанням водіїв не було, але над роз’ясненням щодо ремонту більш складного електрообладнання трамваю довелось попрацювати. Але вінничани упоралися - і відтоді усі поточні ремонти проводили власноруч. На відміну від інших міст країни, де пошкоджені вагону легко списують, вінничани навчилися «латати» майже усі деталі, підтримуючи вагони у русі.
У грудні 2010 року п”ять вінницьких „чехів” прийняв Житомир. Наразі у Трамвайно-тролейбусному управлінні шукають нових покупців – такі ж трамвайні „вузькоколійки” є у ще й Львові та Євпаторії.

Довідка „МІСТА”
Упродовж 2007-2010 років Вінниця безоплатно отримала більше сотні швейцарських трамваїв «Міраж» і  «Карпфен» та запчастини до них.


 

Ольга БАКАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

110

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

107

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

104

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

103

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

99

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...