14-річна Марійка просить, щоб її забрали від мами

Рейдом по неблагополучних сім’ях у п’ятницю 13-го пройшли співробітники кримінальної міліції у справах дітей разом із працівниками служби захисту дітей. Домівки «кризових» сімей побачили й кореспонденти «Міста».

Проблемні... батьки

Головними проблемами дітей у неблагополучних сім’ях є алкоголізм і наркоманія батьків, каже начальник відділу захисту прав дітей міської ради Людмила Марценюк. Яким чином можна допомогти таким дітям?

— Є сім’ї, у яких дуже маленький дохід. Таким призначаємо соціальну допомогу, шукаємо гроші на ремонт їх помешкань, — відповідає Людмила Євгенівна. — Трапляється, що родина фінансово не бідує, проте батьки — наркомани, зловживають алкоголем. Стосовно них ставимо питання про позбавлення батьківських прав. Хоча це — крайній захід. Усе ж намагаємося „виправити” батьків. Це дуже складно, проте є випадки, коли ситуація у родинах стабілізується. Так, торік з обліку зняли 30 дітей, чиї батьки повернулися до нормального життя.

Мати живе за гроші дітей, яких відправила в інтернат

Ця квартира на Вишеньці помітна ще з вулиці. Роками нефарбовані й немиті, завалені мотлохом зсередини вікна на першому поверсі «хрущовки» — в цій оселі давно забули про людські умови життя. Причому, добровільно.
У господарки квартири — 44-річної Валентини — троє дітей. Старша повнолітня донька живе із нею. Ще двох дівчаток — 14-ти і 10-и років жінка віддала до Прибузької школи-інтернату. Ймовірно, для них це кращий варіант, бо серед того безладу, який нам довелось побачити, дітям жити не можна.
Мати трьох дітей частенько заглядає до чарки. Сусіди кажуть, що до неї постійно навідуються підозрілі компанії, тож п’яні сварки там стали вже звичними.
Переступивши поріг, перше що кидається увічі, навіть не обідрані стіни (така картина була цілком очікуваною) — коридор до кухні... у воді. Господарка каже, що труби у туалеті течуть, хоча, як здалося, її це не сильно турбує. Щастя сусідів, що злополучна квартира — на першому поверсі.
Жінка одразу запевняє, що саме сьогодні збиралась привести усе в порядок. Мовляв, знала б, що будуть гості, то заздалегідь би підготувалась. В одну з кімнат так і не вдалось потрапити. Купа різноманітного ганчір’я, які господиня назвала «секонд-хендом», розкидана по усій підлозі, тож двері просто не відкриваються. „Інтер’єр” вдалось побачити здаля, відгорнувши ряднину, що у дверях слугувала замість скла.
Ніхто у родині не працює. Живуть на пенсію діда і на грошову допомогу на дітей — разом менше півтори тисячі гривень.
На прощання Валентина пообіцяла... взяти пляшку горілки і напитися. Каже, так боротиметься із стресом, пережитим після візиту міліції.

Чому діти хочуть у прийомні сім’ї?

Якщо дітям пані Валентини певно мірою „пощастило”, бо не живуть зараз зі своєю горе-матір’ю, то семикласниці Марії доводиться щодня терпіти материнські гулянки. Батько дівчинки помер дев’ять років тому. Мама Оксана впродовж трьох років живе зі співмешканцем. За словами міліціонерів, будинок на вул. 1905-го року, де живее ця родина, «славиться» тим, що сюди вечорами сходяться випивохи з околиць Старого міста.
Господарка зустрічає нас на порозі перекошених дверей. У кімнаті — бедлам. На дивані лежить співмешканець, він не реагує на наш візит. У другій кімнаті шморгає носом 14-річна Марійка. Дитина розповідає, що застуджена, і вже кілька днів з високою температурою, тому до школи не ходить.
Лише з нашою появою в хаті починається прибирання. Кімната дівчинки у жахливому стані — обдерті стіни, брудна підлога та фіранки, один куток закиданий купою речей висотою у людський зріст. У хаті жодного стільця!
Мати дівчинки каже, що не вистачає часу на прибирання. Офіційно вона ніде не працює вже давно, має третю групу інвалідності. Перебивається халтурами на будівництві мікрорайону «Полілля», куди ходить разом із співмешканцем. Проте, зараз роботи немає, тому живуть за рахунок її пенсії по інвалідності і пенсії дочки, яку та отримує по втраті батька. А Марійка давно хоче, щоб її забрали від матері.
— Під час перших наших розмов із дівчинкою вона казала, що не хоче жити тут, — розповідає начальник міськуправління кримінальної міліції у справах дітей Микола Богуцький. — Дитина хороша, заняття не прогулює, вчиться добре. Просить, щоб її забрали від матері-алкоголічки. Хоче до прийомної сім’ї. Зараз служба у справах дітей міської ради займається її справою і буде подавати до суду, аби позбавити матір батьківських прав.


Віталій МЕЛЬНИККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

605

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

460

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

241

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

235

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

224

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...