Як цар Микола ІІ у Вінниці змусив прикажчика віддати гроші за корову, пам”ятає вінничанка Віра Анікіна

Пережила голодомор і дві вітчизняні війни. Віра Іванівна добре пам”ятає Вінницю на початку ХХ століття, тепер спостерігає, як змінюється її рідне місто у ХХІ столітті.
– Пам’ятаю ще польських панів Грохольських, - розповідає Віра Іванівна. – Я для них малою хмиз збирала. Пам”ятаю панів Сосновських, які на околиці Вінниці, де зараз Тяжилів, малину мали. То ми її збирали. Нас, дівчат, вони змушували співати, щоб, коли збирали, не їли ягоди. Потім цю малину бричкою возила продавати на базар – зараз на тому місці автосалон, це напроти кінотеатру „Росія”. Але той базар після дощу постійно заливало, всі нечистоти туди стікали. То його зробили вище – там де зараз пам”ятник Бевзу стоїть. У Сосновських донька була – інвалід. Вона тільки мене до себе підпускала. Взагалі, пани мене любили, бо я нічого чужого не брала, все робила так, як мені скажуть, слухняна була й вправна.
Під час Першої Світової війни у вінницьких мурах розмістили лазарет. Мама Віри Іванівни доглядала за пораненими, а мала Віра підносила їм воду. Саме там, у вінницькому лазареті, Віра Акініна і побачила Імператора Миколу ІІ.
– Це зараз я розумію, що то був цар. А тоді... Він у шинелі був, невисокий, з вусами риженькими, щось говорив з нами, як ото зараз ми розмовляємо, – пригадує Віра Іванівна. – До нього підбігла одна з дівчат, обняла... Ми ще тоді перешіптувались, що, можливо, вони одного роду.
(В архівних документах значиться, що останній Російський імператор Микола ІІ був у Вінниці у 1916 році, 8 травня він відвідав Преображенський собор – ред.).
Після того як цар поїхав, ця дівчинка роздала усім знайомим фото царської родини. Та фотографія і досі зберігається у сімейному архіві Віри Іванівни. А ще з приїздом царя у Вінницю пов”язана одна цікава історія.
- Жила на Старому місті така тітка, яку всі називали Банкретиха, - долучається до розмови онучка Оксана, переповідаючи бабусині розповіді. – Її корову прикажчик зігнав зі скелі, і тварина розбилась. То Банкретиха, коли дізналась, що їде цар, побігла його зустрічали на залізничний вокзал. І поскаржилась Миколі ІІ на прикажчика. Наступного дня прикажчик віддав жінці гроші за ту корову.
Вірі Іванівні довелось працювати у швейній майстерні, що була по вулиці Соборній (колись Поштова), і у приватній друкарні, і у кондитерському цеху, і доглядати за квітами... інженера-німця Бодунінга, який під час окупації проживав на Старому місті.
– Він привозив нові сорти квітів з Європи, ось я собі й дома розвела красу, - розповідає бабуся. - Буяло й цвіло все і влітку, й взимку. – А вже після війни, пам”ятаю, як вчителька нас водила до одного з входів до Мурів. Він був далеко на Старому місті біля лісу, якщо йти вздовж Бугу до Сабурова. Тягнувся той хід попід Буг. Зараз його закидали, а у війну там навіть партизани ховались. Я онукам своїм те місце показувала.
Ті бабусині історії і екскурсії онуки добре пам”ятають, вже б і самі провели гарну екскурсію по Вінниці. Та найбільше згадує вінничанка зміни у друкарській справі. Вітчим Віри Іванівни був цинкографістом - робив кліше у друкарні для вінницької газети. Щоб надрукувати сторінку кліше слід було прикріпити на величезний барабан. А потім, щоб вийшов свіжий номер – потрібно було цілу ніч працювати. Ось він і вчив друкарській справі Віру, яка у післявоєнні часи працювала на Вінницькій обласній типографії. Там її досі згадують як майстриню, яка знає весь технологічний процес створення книги. 


Алла ШТЕЛЬМАХКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

93

Мінекоенерго інформує щодо рівня забруднення атмосферного повітря оксидом вуглецю в містах над усією територією України: від Києва до ...

81

Cьогодні, 23 жовтня, "Вінницяобленерго" обіцяло відключити водоканал від електроенергії. Якщо у кранах вінничан вода є - значить два ...

78

Чиновник звернувся з листом до міністра внутрішніх справ, аби той дав оцінку діям своїх підлеглих Вінницький апеляційний суд рішенням ...

76

Тест-драйв показав, що у Замостя є свій публічний простір для яскравих подій   У суботу, 19 жовтня, у Вінниці відбувся незвичний захід - ...

75

Минулого тижня до стресу від погроз енергетиків залишити місто без води вінничанам додався ще один - погрози відключення помешкань від ...