У Літині хочуть встановити стелу пам'яті "трьох Яковів"


Наміри встановити у Літині пам'ятну стелу із зображенням та короткими історичними довідками про героїв українських визвольних змагань Якова Гальчевського, Якова Гандзюка і Якова Шепеля озвучили у Вінниці активісти і дослідники долі цих героїчних подолян. Є ідея також облаштувати символічну "криївку" в урочищі "Кипорів Яр" на місцях постоїв "сотень" Якова Гальчевського та Якова Шепеля.

- Літинщина - це фактично наш Холодний Яр, земля, де народились легендарні три Якови - генерал Гандзюк, полковник Гальчевський і полковник Шепель, - каже голова Вінницької громадської організації "Берегиня" Валентина Іванишина. - У двадцятому столітті їхні імена були облиті брудом радянською владою. Але зараз ми докладаємо усіх зусиль, щоб відродити пам'ять про цих мужніх чоловіків. Адже вони варті поваги та мають знайти своє місце як приклади для виховання нової української патріотично налаштованої молоді.

Письменник, автор творів на історичну тематику Олександр Дмитрук надав короткі історичні довідки про уславлених подолян. Зокрема, згадувалось, що Яків Гандзюк, який народився 21.03.1873р. у селянській родині в с.Багринівцях теперішнього Літинського pайону, зумів гідно пройти шлях військовослужбовця від рядового царської армії до генерал-майора військ Тимчасового уряду Росії. Взяв найактивнішу участь в українізації окремих частин російської армії. Командував військовими з'єднаннями Центральної Ради. У січні 1918 року забезпечив захист Києва на південно-західному напрямку від більшовицьких частин, але через трагічну помилку потрапив у полон до муравйовців. Героїчно загинув 9.02.1918 р., не зрадивши Україну.
Яків Гальчевський народився 3.11.1894 р. у с.Гута-Літинська, нині с.Малинівка Літинського pайону в селянській сім'ї. Здобув фах учителя народної школи. Був учасником Першої світової війни. Дослужився до звання штабс-капітана царської армії. Після демобілізації повернувся в Україну і завідував школою в с.Бруслинів. Восени взяв найактивнішу участь в повстанні проти гетьмана Павла Скоропадського, створив Літинський козацький курінь, який влився до Армії УНР. У травні 1919 року за дорученням Симона Петлюри став одним із організаторів повстанського руху на Поділлі, відомим як отаман Орел, а згодом - командувач усіх повстанських сил Правобережної України. Героїчно загинув у бою з ворогами України 22.03.1943 р.
Яків Шепель народився 23.11.1894 р. в селянській родині у с.Вонячин, нині с.Городище Літинського pайону. Був студентом юридичного факультету Одеського університету. Під час Першої світової війні отримав чин прапорщика, удостоєний звання георгієвського кавалера. Повернувшись до Літина, вчителював. Став ад'ютантом Якова Гальчевського восени 1918 року, а потім - самостійним командиром повстанських та військових частин Армії УНР. Відомий тим, що тричі визволяв Вінницю від ворогів. Трагічно загинув у 1921 році при переході річки Збруч.

- Дякуючи активній вінницькій громаді всі три Якови вже вшановані у назвах вінницьких вулиць, - каже Олександр Дмитрук і додає, що не меншого пошанування герої заслуговують і на своїй батьківщині - на Літинщині.

Про це говорив і юрист, керівник Подільського центру прав людини, секретар громадської організації "Кипорів Яр" Михайло Бардин.

- Ми вже маємо на 80% споруджену криївку на місці постоїв Якова Шепеля та Якова Гальчевського, долучались до історичного фестивалю у Хмельницькому, де популяризували постаті уродженців Літинщини, - говорить він. - Упевнений, що вшанування трьох Яковів - як достойних громадських діячів та героїв свого часу, - значна справа для формування свідомості сучасного покоління: де ми є, які люди є нашими попередниками, кого ми зрадимо, якщо занедбаємо справу, за яку вони поклали своє життя.
 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

329

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

302

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

269

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

261

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

261

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...