Вінничан вчили перезапускати серця

Вінничан вчили перезапускати серця

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати домедичну допомогу і реанімувати серце людині без свідомості до приїзду «швидкої», вінничанам показували медики на Європейській площі. Навчання приурочили до Всесвітнього дня перезапуску серця, який відзначають сьогодні, 16 жовтня.

Організатори-медики моделювали ситуації, пропонуючи перехожим навчитися простих речей, які допоможуть врятувати людину. Тренування відбувалися на манекенах.

Для прикладу, присутніх  просили уявити, що вони на залізничному вокзалі, і чоловік поруч втрачає свідомість. Бажаючих попрактикуватися виявилося чимало:
- Я думала, що це буде простіше і що я завжди готова до цього, але ні, - підводячись з колін і перевівши подих, каже Наталія Белюх. – Коли читаєш чи чуєш про це, то одне, інша справа, коли робиш. В мене спершу ніяк не виходило зробити саме штучне дихання, щоб в манекена піднялася грудна клітина – поки інструктор не роз’яснив. Це потрібно вміти усім, у школах показувати, це дуже велика справа.

Дехто з присутніх ділився власними історіями. А інструкторка Яна розповіла, що здобуті знання уже встигла застосувати на практиці:

- Це було на ринку «Урожай», чоловік просто впав. Я робила усе необхідне до приїзду медиків, - розповіла інструкторка Європейської ради реанімації Яна Скоробагач. - Насправді кожна людина може врятувати чиєсь життя. Сьогодні ми розповідаємо як оглядати пацієнта без свідомості, визначати наявність дихання, як правильно викликати бригаду медичної допомоги, як правильно робити серцево-легеневу реанімацію. Ми живемо в такий час, коли такі знання є необхідними.

- Якщо людина впала і в неї зупинилося серце, то реанімація, з якою приїде «швидка» через 10 хвилин, уже не принесе повноцінного життя. Серце запустять, але оскільки мозок вже відключений, на людину чекає кома. Аби виграти час і не допустити цього, треба негайно розпочати компресії (непрямий масаж серця) шляхом натискання на грудину з’єднаних у ланцюжку рук – це забезпечить 30% кровотоку, якого мозку буде достатньо. Ідеально паралельно робити штучну вентиляцію легень, але якщо ви до цього не готові, робіть просто компресію, - говорить кардіолог Віктор Ролік. – Коли поблизу якимось дивом знайдеться дефібрилятор, приєднайте його, він вилікує порушення ритму. Але, на жаль, у Вінниці зараз їх нема ніде, і ми ось навіть петицію підписали про необхідність закупівлі таких пристроїв. Дефібрилятор повинен бути у кожному торговому центрі, в установах, які відвідує велика кількість людей, на зразок «прозорих офісів», на вокзалах тощо. У США, наприклад, дефібрилятор є скрізь, де скупчення людей більше 300. 
За словами кардіолога, вартість дефібрилятора сьогодні – близько 50 тисяч гривень. І для однієї установи це невеликі кошти, особливо у порівнянні з цінністю людського життя.
 
Кожного року близько у 400 000 європейців наступає раптова серцева смерть (РСС), з яких близько 350 000 випадків виникають поза межами лікарні (на вулиці, на роботі, в місцях відпочинку, торгових центрах тощо). На сьогоднішній день, менше ніж одна особа з десяти переживає раптову зупинку серця. Тільки в 1 з 5 випадків позалікарняної РСС проводиться серцево-легенева реанімація (СЛР) свідками події. Збільшення частоти спроб СЛР особами, що опинилися поруч з жертвою, з своєчасно проведеною дефібриляцією може щороку тільки в Європі врятувати близько 100 000 людей. 

Найперші дії для реанімації серця у «польових» умовах:
1) Оцініть ситуацію, переконавшись у власній безпеці. Перевірте свідомість людини. Відхиліть їй назад голову, підніміть підборіддя і перевірте дихання.  Якщо ж воно відсутнє або порушене (менше трьох разів на 10 секунд), потрібно почати серцево-легеневу реанімацію.
2) Викличте «швидку» допомогу. Головне для виживання людини – компресії грудної клітки (непрямий масаж серця). Їх слід почати негайно і не зупинятися. 
3) Виконуйте компресії грудної клітки. 
- Складіть руки в замок і покладіть їх на центр грудної клітки. Тисніть на неї на глибину 5-6 см. ритмічними рухами (100-120 за хвилину). 
- Якщо ви навчені, робіть 2 штучних вдихи через рот (затиснувши при цьому людині ніс) після кожних 30 компресій. Якщо ні – виконуйте безперервно лише компресії.
- Натискайте швидко і сильно. Не турбуйтеся – ви не завдаєте шкоди.
- Якщо вам принесуть автоматичний зовнішній дефібрилятор, негайно увімкніть його і дотримуйтесь голосових вказівок. 
- Продовжуйте серцево-легеневу реанімацію до прибуття бригади екстреної медичної допомоги.
- Ви – молодець! Ваші дії допомогли врятувати життя людині. 

 

Більше фото на нашій сторінці в Фейсбук https://www.facebook.com/pg/%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%9C%D0%86%D0%A1%D0%A2%D0%9E-Misto-250790338444/photos/?tab=album&album_id=10157423242048445


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

329

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

302

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

270

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

262

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

261

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...