Один проти корупції

Один проти корупції

В Україні хочуть перезапустити НАЗК. Верховна Рада проголосувала за законопроект, який змінює структуру управління агентством. За запобігання корупції відповідатиме одна людина. Але чи це допоможе?
За чотири роки діяльності Національного агентства з питання запобігання корупції (НАЗК) його роботу не критикував хіба що лінивий. Навколо НАЗК спалахнула ціла низка скандалів, на адресу її працівників звучали звинувачення у заангажованості, у лояльності до окремих політиків та чиновників. Критики закидали агентству навіть саботаж боротьби з корупцією. Перезавантаження НАЗК було серед обіцянок нового Президента України Володимира Зеленського та одним із пріоритетних для нової Верховної Ради. 

- Це абсурдний, просто бездіяльний орган, і ми нарешті маємо поставити цьому крапку, - зауважила з парламентської трибуни голова Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики, депутат від фракції "Слуга народу" Анастасія Красносільська.

Діяльність НАЗК має превентивну функцію. Агентство має перевіряти правдивість даних у деклараціях всіх державних службовців та співставляти заявлені дані, зокрема про доходи, з їхнім стилем життя та даними, що містяться в публічних реєстрах. Крім того, НАЗК перевіряє фінансування політичних партій. Якщо НАЗК виявляє порушення, всі матеріали передаються до Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Створення агентства було однією з умов отримання Україною безвізового режиму з ЄС.
У перший же день роботи нового українського парламенту Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт, який передбачає перезапуск НАЗК. А вже на початку жовтня законопроект затвердили в другому читанні. За нього проголосувало 237 депутатів. Тепер президенту залишилось лише поставити свій підпис під документом.
Ключове нововведення - замість п'яти членів НАЗК, які працюють в режимі колективної відповідальності, за роботу агентства, в майбутньому одноосібно відповідатиме його голова. Голова НАЗК призначатиметься й звільнятиметься Кабміном. Керівник органу призначатиметься на чотири роки й не зможе обіймати цю посаду два терміни поспіль. Однією з підстав для звільнення посадовця може слугувати висновок комісії, яка проводитиме незалежну оцінку діяльності НАЗК.
Кандидатуру на посаду голови НАЗК має визначити міжнародна конкурсна комісія. Законопроєктом передбачено, що до неї увійдуть по три представники від уряду та міжнародних організації, котрі надають Україні фінансову допомогу в проведенні антикорупційної реформи.
Задля підвищення ефективності роботи НАЗК планується створити автоматизовану системи перевірки декларацій посадовців, яка буде синхронізована з усіма реєстрами, які є в Україні. Досі працівникам НАЗК доводиться чи не вручну порівнювати дані в деклараціях та реєстрах.
Передбачено, що перезавантаження НАЗК має відбутися впродовж двох місяців з моменту вступу документа в силу.

Коментарі експертів:

Експерт із антикорупційної реформи Реанімаційного пакету реформ Гліб Каневський:

- Зараз влада показує, що політична воля забезпечити технічну можливість швидкої та ефективної роботи НАЗК є. Це справа кількох днів.

Перший заступник голови парламентського комітету з питань антикорупційної політики, депутат від партії "Голос" Ярослав Юрчишин:

- Добре, якщо буде відібраний хороший голова НАЗК, але якщо не вдасться відразу знайти ефективного керівника? Звільнити його буде достатньо складно, а повноваження надаються набагато ширші, аніж були до цього.

Членкиня Громадської ради НАЗК Олександра Дрік:

- Спецперевірка нового керівництва відбуватиметься вже після його призначення, що дає формальні можливості потім впливати на керівника НАЗК або й навіть звільнити його. Тобто фактично цей закон, який приймався для того, щоб позбутися корупційних та політичних впливів на керівництво НАЗК, створює нові ризики політичного і корупційного впливу.

"Місто" запитало у читачів: "Що потрібно, щоб НАЗК працювала ефективніше?"

Аліна, студентка:

- Частіше робити перевірки позапланові й без попередження, передавати до суду матеріали, аби корупціонери одразу ж відповідали за свої дії.

Євген, працює із залізом:

- Чиновникам потрібно заборонити створювати бізнес. Хай вони всі працюють виключно у своїй сфері і займаються своїми обов'язками.

Аліна, лікарка-інтерн:

- Думаю, що всі, хто бере хабарі, мають сидіти у в'язниці. Або ж розстрілювати їх, бо інші заходи не допомагають, як показує практика.

Світлана, домогосподарка:

- З корупцією буде війна постійно, бо це людська сутність - гарбати. Може допомогти тільки Царство Боже, коли Бог буде керувати людьми, а не люди. 

Андрій, хореограф:

- Ми самі винні у тому, що біля влади стоять корупціонери. Мені здається, що тут нічого не вдієш.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

522

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

459

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

416

Вінницьку школу №10 утеплять, тут також замінять вікна і двері на енергозберігаючі. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбук міський ...

396

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

383

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...