"У нас немає питань, у нас є чіткий ультиматум: ніякого розведення військ"

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних настроїв. На зустріч у "Плеяду" прийшли волонтери, АТОвці, активісти, переселенці - аби не тільки заявити про свою позицію щодо розведення військ, виборів на Донбасі і т.з. "Формулу Штайнмаєра", а й почути від міністра відповіді на запитання. Утім, нічого нового, чого б уже не було написано або сказано у новинах, - вщент заповнений зал не почув. 
Але почнемо, все ж, із приємного. Це добре, що сам міністр оборони їздить Україною і з перших вуст чує, що кажуть люди про ініціативу нової влади застосувати т.з. "формулу "Штайнмаєра". Добре, що у залі були присутні нардепи від "Слуги народу" Ірина Борзова і Анатолій Драбовський - вони теж мають розуміти суспільні настрої, бо їм зрештою голосувати за майбутній закон. Зустріч модерував голова облдержадміністрації Владислав Скальський, тож він теж особисто почув думки присутніх. У кінці зустрічі міністр запевнив, що людей почуто. 
Із неприємного. Нової інформації не було. У своєму вступному виступі міністр оборони зазначив, що ситуація і настрої у планованій зоні розведення військ "дуже сильно відрізняються від того, як воно є в площині новин і особливо соціальних мереж". А це значить, що нова влада не довіряє чи не хоче довіряти ЗМІ і журналістам, а відтак втрачає інформаційно. Утім, почуте міністром у Вінниці навряд чи показало цю різницю, про яку він сказав. Що міністр буде робити з "почутим", чи буде це враховано, а якщо враховано, то де і у яких документах - він теж чітко не відповів. "Почули" - і все.

Міністр: ніякої зради і ніякої амністії бойовикам 

Одразу Андрій Загороднюк наголосив на тому, що вони не здаватимуть інтересів України. Що вони чітко розуміють, з ким мають справу. Він також зазначив, що будь-які дії зараз сплановані таким чином, що коли щось не вийде - "ми б мали змогу стримати ту лінію, яка є зараз". 
За словами міністра оборони, розведення військ планується на трьох ділянках: Станиця Луганська, Петрівське, Золоте - по кілометру в обидва боки. 
- Саме Золоте, це декілька масивів навколо шахт. У зоні розведення - один із них. В цьому пункті - 122 будинки. Ми знаємо усіх жителів. Я з ними спілкувався. Вони не проти цього, вони навіть за. Вони сподіваються, що запрацює перехід, думають, що буде якесь економічне життя. Тому що зараз там безробіття і абсолютна безнадія. А головне те, що ми маємо забезпечити їхню безпеку, - розповів Андрій Загороднюк. - Там працює СБУ 24 години на добу, там працює поліція, там працює поліцейська посилена група. Далі стоять Нацгвардія і ЗСУ. Зараз прораховуються варіанти щодо повернення у разі порушення домовленостей. Вони повернуться туди протягом однієї години. Тому ситуація там абсолютна контрольована.

"Скільки життів ми покладемо, коли будемо повертати ці території?!"

Міністр буквально однією фразою нагадав, що таке розведення уже було, у 2016-му. 

- Чому тоді ніхто не говорив про зраду? - запитав він. 
- Говорили! - загудів зал. - То що знову на ті ж граблі?!

Ігор Княжанський (позивний Душман), голова обласного осередку партії "Національний корпус", у минулому командир батальйону "Азов", запитав міністра: якщо вони передбачили повернення наших військ у разі того, якщо з боку Росії домовленості не будуть дотримуватися, то навіщо взагалі це розведення:

- Тільки там, де я воював, у Широкиному, ми поклали більше сотні людей, щоб повернутися після відведення. А Широкино опинилося у сірій зоні, було зайнято, саме звідти був обстріл Маріуполя. І у мене просте питання: якщо ви це все знаєте, хто буде відповідати за жертви, які будуть під час нашого повернення?

Леонід Гуменний, голова Асоціації ветеранів, учасник АТО:

- Тут голови ветеранських організацій. У різних питаннях ми різні. Але в тому, що стоїть зараз - ми єдині, як ніколи. У нас немає зараз питань. У нас є чіткий ультиматум. Ніякого розведення військ. Покидати свої території, не маючи для цього військових причин - це ганебно! 

"Ми будемо воювати, заберіть наших дітей"

Одне з основних питань - це захист і безпека людей у пунктах, де мають бути відведені українські війська. Люди аргументовано бояться, що бойовики і сепаратисти займуть звільнені українські позиції і будуть мститися місцевим проукраїнськи налаштованим жителям. Міністр оборони запевнив, що людей захистить поліція.

- Поліція вночі з кийком і балончиком вийде на допомогу? Ні! Бо вони самі кажуть: ми не підемо, - казала волонтерка Юлія Вотчер. 
- Вони не кажуть, - відповів міністр.
- Вони кажуть! Міністру не кажуть, а волонтеру кажуть. 

Неля Куцак, психологиня у складі християнської місії Служби порятунку, що працює по усій лінії розмежування, розповіла, що нині багато отримує дзвінків із "червоної зони".

- І деякі прямо просять: якщо відійдуть війська, заберіть моїх дітей і виховайте їх, бо нас живими не залишать, - зазначила вона. 

Просто під час зустрічі міністр і усі присутні почули точку зору щодо відведення українських військ від людей, чиї долі залежать від цього відведення.

- Вот сейчас нам задают вопрос люди, которые поддерживают ту сторону, "ДНР": а что вы будете делать, когда придут наши? Если выйдут войска, я буду брать оружие и становиться на защиту своего дома. Как вы думаете: что нам делать? Воевать. Ни шагу назад, - звернулася до міністра оборони жінка з Авдіївки.

А волонтерка Людмила Бобровська сказала, що у неї уже є звернення 25-ти сімей, які просили забрати дітей із тієї зони. 

- Всі ці люди зверталися: ми будемо воювати, врятуйте наших дітей! Вивезіть! Я ще прийду до вас з цими списками, чи приймете ви цих дітей з цих розведених зон, які будуть сірими зонами, - звернулася вона до голови облдержадміністрації. 

План А, план Б

Загалом присутні у залі були одностайні - відводити українські війська із лінії розмежування не можна. 
- А можна питання, - звернувся міністр. - Ті, хто не згоден, яку ви бачите альтернативу?
- Залишити все, як є, - відповіли із залу.
- Залишити все, як є - це наш план в тому випадку, якщо не спрацьовує план А, - відповів міністр.

 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

329

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

302

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

270

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

262

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

261

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...