Формула Штайнмаєра. Капітуляція чи мир?

Формула Штайнмаєра. Капітуляція чи мир?

Термін, який нині в Україні обговорюють найбільше, - "Формула Штайнмаєра". Причина - заява президента Володимира Зеленського, який розглядає можливість підтримати цю формулу як можливий шлях до поновлення переговорів із Росією щодо війни, яка з 2014 року забрала на Сході України життя понад 13 тисяч людей. Увечері 1 жовтня він скликав термінову пресконференцію, щоб сказати, що він таки пішов на цей суперечливий крок: Україна офіційно підписалася під "формулою Штайнмаєра".
Що це, власне, таке - "формула Штайнмаєра"? Україна і Росія, за посередництва Франції, Німеччини й Організації з безпеки і співпраці в Європі, підписали в білоруській столиці Мінську три домовленості - дві у вересні 2014-го і третю в лютому 2015 року. Метою було досягти припинення вогню і визначити заходи для переходу до тривкого миру на Сході України, де проти українських військ воювали підтримувані Росією сепаратисти, а потім і регулярні російські війська.
Разом ці документи відомі як мінські домовленості, і вони передбачають такі кроки, як відведення всіх важких озброєнь обома сторонами, помилування і амністію бойовиків, що не вчинили важких злочинів, проведення місцевих виборів на підставі закону України чи надання "особливого статусу" захоплених сепаратистами і російськими гібридними силами територіям.
Хоча ці домовленості допомогли в деескалації бойових дій, вони не зупинили їх. Однією з причин було те, що домовленості укладалися поспіхом у часи загострення боїв і були нечітко сформульовані, і це давало можливість сторонам по-своєму тлумачити деталі - такі, як, наприклад, послідовність виконання передбачених кроків до миру.
Свій погляд на вирішення проблеми запропонував Франк-Вальтер Штанймаєр. У мінських документах проведення місцевих виборів на території ОРДО є передостаннім, 12-тим пунктом плану з врегулювання кризи після низки інших кроків, серед яких - "негайне і всеосяжне припинення вогню", відведення військ від лінії розмежування, виведення іноземних військових формувань, встановлення контролю ОБСЄ над кордоном.
Запропонована "формула" передбачає принципово інший механізм. Спочатку - місцеві вибори відповідно до Конституції України, тимчасове, а після підтвердження ОБСЄ демократичності виборів - постійне набуття чинності закону про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей. І одночасно із імплементацією цього закону - виведення військ і встановлення контролю України над східним кордоном.
Визнавши, що "формула Штайнмаєра" стала для української громадськості джерелом напруженості, Зеленський заявив, що хоче пояснити її суть.
Так, сказав він, цим підписанням Україна погодилася провести місцеві вибори на Донбасі - але тільки за українським законодавством і лише після відведення військ і за умови відновлення Україною контролю над державним кордоном. Такі слова, щоправда, теж залишають широке поле для тлумачень і незгод навколо послідовності кроків, на які має піти кожна сторона.
Частина громадянського суспільства виступила проти "формули Штайнмаєра" і загалом проти будь-якої мирної домовленості, що буде на користь Росії.
Вони зібралися на головній площі Києва, майдані Незалежності, щоб засудити цей крок.

Коментарі експертів:

Президент України Володимир Зеленський:

- Якщо ми хочемо, щоб вибори пройшли згідно із законодавством України, то ми розуміємо, що не може бути кулеметів, кордон повинен бути наш... У цьому новому законі (закон про особливий статус Донбасу діє до 31 грудня, а натомість буде новий закон. - Авт.) не буде перейдено жодної червоної лінії. Саме тому не буде ніякої капітуляції.

Радник Петра Порошенка Костянтин Єлісєєв:

- Форсуючи фіксацію формули Штайнмаєра, Москва продовжує розставляти пастки, оскільки не полишає плани федералізувати Україну. Так, у Кремлі вже натякають про "сядемо, напишемо та зійдемося посередині", але посередині буде максимально широка автономія для Донбасу, що далі нав'язуватиметься всій Україні.

Учасниця мінських переговорів Ольга Айвазовська:

- Немає відповідей на те, чи можна вибори організувати за міжнародними стандартами. І головне, де у "формулі Штайнмаєра" Росія? Всі зобов'язання покладаються лише на Україну. 

 

"Місто" запитало у читачів: "Чи можливо провести демократичні місцеві вибори на Донбасі?"

Артем, медик:

- Думаю, ні. Зараз Донбас - це непідвладна Україні територія. Можливо, через кілька років ситуація зміниться на краще.

Юрій Пилипович, пенсіонер:

- Росія "поклала лапу" на ту територію і на людей, які там живуть. Вони зацікавлені в тому, щоб забрати собі цю територію.

Ігор, обслуговує мобільні телефони:

- Ні. Все через фальсифікацію та пропаганду, яку взяли за основу російські політики. 

Анастасія, касирка:

- Коли там не буде війни, років через 5, тоді можливо все. А зараз у людей з Донбасу вистачає інших проблем.

Алла, домогосподарка:

- Вибори пройдуть демократично. Люди будуть голосувати за тих, кого захочуть бачити при владі. 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

529

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

397

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

202

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

202

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

191

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...