Бар не піде «Яблуневим шляхом»

Мер Бару оголосив голодування через те, що сесія міськради провалила голосування, не підтримавши грантовий проєкт 
 

Чотири питання стосовно реалізації проєкту «Яблуневий шлях», який передбачає створення виробничо-туристичного кластера та розробку тематичного екскурсійного маршруту за підтримки коштів Євросоюзу, були винесені на почергову сесію Барської міської ради. Її скликали 2 вересня, але депутати рішення не ухвалили. На засідання із 26 обранці з’явилися 17, решта своєї відсутності не пояснили і проігнорували сесію без поважних причин. Для ухвалення рішення необхідно було 14 голосів, але за продовження реалізації проєкту виступили лише 11 депутатів, 6 — проголосували проти. Голосування провалили.
Міський голова Бара Артур Цицюрський назвав такий хід справ у сесійній залі саботажем. Адже рішення щодо проєкту виносяться на розгляд сесії не перший рік. І раніше депутати їх ухвалювали без питань, а тепер почали блокувати. На знак протесту він оголосив голодування. Розташував намет на головній площі Бара і почав збирати підписи місцевих жителів на підтримку проєкту «Яблуневий шлях». Офіційно мер пішов у відпуску за власний рахунок, без збереження заробітної плати.

- Через те, що депутати саботують ухвалення рішення, яке важливе для громади, я вирішив влаштувати одноосібну акцію на підтримку проєкту «Яблуневий шлях» та оголосив голодування як протест проти свавілля депутатського корпусу. Вважаю таку позицію обранців не припустимою, — прокоментував Артур Цицюрський. — На розгляд сесії були винесені практичні цілі: затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, облаштування передбачених проєктом об’єктів, зокрема розсадника плодових дерев місцевих традиційних сортів яблунь і кластерного офісу з дегустаційним центром у межах проєкту та про внесення змін до рішення однієї із попередніх сесій ради про бюджет міста на поточний рік. Усі знали про питання. Знали про їхню важливість для життя громади, але вчинили по-своєму, заблокувавши розвиток проєкту. 

У п’ятницю, 6 вересня, зібравши більше сотні голосів від барчан на підтримку проєкту «Яблуневий шлях» та заручившись підтримкою 11-ти депутатів, міський голова Бара скликав позачергову сесію міської ради. Тема та сама – голосування за проект «Яблуневий шлях». Але частина депутатів демонстративно покинули залу, не дочекавшись початку засідання. Сесія не відбулася із-за відсутності кворуму. Із потрібних 14 обранців для ухвалення правочинного рішення, були присутні 13. Опозиційна до міського голови група депутатів чекала на вулиці неподалік, на голосування до зали засідань вони не зайшли.
Свою позицію вони пояснили тим, що не бачать доцільності проєкту для громади. Мовляв, спершу голосували «за» реалізацію «Яблуневого шляху», бо не знали що саме він передбачає. Їх, нібито, ввели в оману, «намалювавши» гарні перспективи. Зараз депутати впевнені, що проєкт не дасть нічого позитивного для міста, адже, на їх думку, не зможе себе окупити. 
Не стримуючи емоцій, міський голова Бара Артур Цицюрський розкритикував роботу депутатів і повернувся до намету голодувати. Увечері 6 вересня на своїй сторінці у Фейсбук він закликав барчан зібратися 8 вересня на недільне віче, щоб вирішити, як діяти далі 

- Звертаюся до місцевих обранців із інформацією, що на вимогу головного партнера проекту Северинівської ОТГ, грантові кошти мають бути повернені на їх рахунок, – написав Артур Цицюрський. – Позитивним залишається те, що нам дозволили реалізувати частину коштів на ІІІ Міжнародний фестиваль-ярмарок «AppleBar» 28–29 вересня. Внесок громади в сумі 50 тис. грн вже був запланований у бюджеті міста, а решта суми – 7 тисяч євро, гроші з європейського гранту, за які знову ж таки потрібно голосувати депутатам. Запрошую кожного барчанина та депутатів приєднатися до народного віче біля намету на підтримку проєкту «Яблуневий Шлях», щоб спільно вирішити як нам далі поступати. 

Проєкт «Яблуневий кластер» реалізується на території Северинівської та Барської ОТГ Вінниччини. Вартість проєкту – 560 тис. євро, більшість із яких спрямовано на відновлення історичних об’єктів, будівництво нових рекреаційних ідей, а також координацію об’єднання сільгоспвиробників плодово-ягідного напрямку. 
Радник з регіонального розвитку Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Юрій Войціцький каже, що відмова від проєкту матиме негативний вплив на імідж Барської ОТГ, з якою більше не захочуть співпрацювати. Більше цього, через відмову Бара постраждають інші партнери: Северинівська громада, Центр розвитку місцевого самоврядування та село Олександрівка Жмеринського району. Вони не отримають другого траншу від ЄС.

- Іміджово для Бару це досить негативний досвід. Більше того, це поразка для цілої області, бо кілька депутатів зривають проєкт, відмовляються від європейських грошей, аргументуючи тим, «а що нам з цього буде». Вам особисто з цього нічого не буде, але громада отримає «вудочку», яку можна буде використати для заробляння коштів. На проєкт треба дивитися не як на швидкий дохід, а як на механізм, який дозволить працювати на перспективу, розкриваючи садівничий і туристичний потенціал краю, щоб його посилити і створити унікальний продукт, за яким поїдуть люди… Але, враховуючи політику місцевих депутатів, можна сказати, що так не буде, бо вже зараз з Бару втікають хороші фахівці, які б могли піднімати місто, та їм не дають нормально працювати, розвивати себе і Бар, то про що можна говорити. Така депутатська діяльність це удар по іміджу Бара, нашій інституції і Вінниччині загалом, – відзначив Войціцький.

До слова, блокування реалізації проєкту з боку Барської ОТГ розпочалося ще з травня 2019 року. Серед депутатського складу не набирається більшості голосів для ухвалення рішень щодо проєкту. 
Зрештою, навіть після народного віче, 8 вересня, депутатів, які блокували ухвалення рішення, не переконали, а більшість з них навіть не з’явилися на громадське зібрання. Тому наймовірніше Бар не піде «Яблуневим шляхом» і змушений буде залишити проєкт, повернувши отримані кошти. У понеділок голова Барської ОТГ Артур Цицюрський припинив голодування і повернувся на своє робоче місце.
Така ситуація станом на 10 вересня. Як відреагують міжнародні партнери – поки невідомо. «Місто» стежитиме за розвитком подій навколо реалізації проєкту «Яблуневий шлях».  
     


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1011

«Надійшла інформація від мешканців Калинівки, що горить склад з порохом!!! За словами очевидців, почали евакуйовувати найближчі села», ...

439

Могилів-Подільська місцева прокуратура Вінницької області встановила факт наявності заборгованості зі сплати орендної плати, який має...

376

9 вересня під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Ігоря Івасюка відбулась оперативна нарада щодо резонансної ...

338

Мер Бару оголосив голодування, бо сесія міськради провалила голосування, не підтримавши грантовий проєкт Чотири питання щодо ...

296

З 30 серпня по 9 вересня було викрадено три велосипеди Nextbike (пошкоджені велосипеди - то окрема тема), по всім випадкам відкриті кримінальні...