Зняття недоторканності чи будуть переслідувати депутатів?

Зняття недоторканності чи будуть переслідувати депутатів?

У вівторок, 3 вересня, Верховна Рада України ІХ скликання ухвалила в цілому закон про зняття депутатської недоторканності, 373 депутати проголосували за зміни до Конституції, щоб більше не мати імунітету.
"Це могло відбутися ще 15 років тому. Але депутати різних каденцій так і не наважилися на цей крок. Чому? Недоторканність для них була таким собі прикриттям. Захисною рукавицею, якою можна хапати гарячі державні гроші, не ризикуючи отримати опіки", - заявила перед голосуванням депутатка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук.
Президент Володимир Зеленський запевнив, що скасування недоторканності не призведе до політичних переслідувань, але експерти допускають тиск на народних обранців.
Недоторканність депутатів мають і крихітні держави, і потужні економіки світу, монархії і республіки, багато європейських країн, у Білорусі, Казахстані і Росії це є, говорить колишній заступник голови ЦВК Андрій Магера.
кі ж переваги і недоліки є у рішенні, яке вже назвали історичним. "ВВС News Україна" запитала у політологів.
Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативі":

- І з боку Конституційного суду, і від Венеціанської комісії були певні застереження, що в умовах політизації правоохоронних органів в Україні можливий тиск на депутатів. І це якимось чином можна було б врахувати при прийнятті цього рішення.

Стаття 80 Конституції говорить, що депутати не несуть юридичної відповідальності за голосування і висловлювання у парламенті. А що буде, якщо ці висловлювання будуть поза парламентом, якщо депутати братимуть участь у громадських акціях?
Ми розуміємо, що насправді можуть бути якісь кримінальні переслідування, і це може бути пов'язано з політикою. Можемо згадати часи Кучми і Януковича, коли людям підкидали наркотики, а потім їх затримували.
Ігор Когут, керує програмою допомоги парламенту "USAID РАДА":

- Які переваги цього? Є певний консенсус у парламенті, і він чітко продемонстрований голосуванням. У такий спосіб виконуються обіцянки перед виборцями.

Які застереження? З'являється можливість певного тиску на депутатів. Адже більшість парламентів світу мають обмежений і функціональний імунітет.
Михайло Погребинський, політолог:

- Очевидний плюс зняття недоторканності полягає у тому, що депутати позбавляються особливих прав, які не мають пересічні громадяни.

Але є і мінус, і він теж очевидний. Він залежить від того, чи буде нинішня влада поважати закон, а в мене є сумніви, що буде.
Є такі думки, що вони зможуть використати скасування, коли почнеться падіння рейтингу Володимира Зеленського. Коли буде бардак у такій великій фракції, відсутність недоторканності можуть використати задля того, щоб її дисциплінувати.
Завжди можна знайти в історії людини якісь проблеми, до яких можна причепитися. Коли ви отримуєте 100% владу, з'являється спокуса використати цю владу для власних інтересів. 

 

Коментарі експертів:

Президент України Володимир Зеленський:

- Я хочу вкотре розвіяти усі міфи та усі політичні маніпуляції: у депутатів зберігається індемнітет (депутат не несе ніякої відповідальності за свої рішення і висловлення у парламенті. - Авт.), вони не будуть нести відповідальність за політичні рішення, за голосування чи будь-які політичні і публічні виступи. Мова про дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності.

Спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков:

- Розумію, що на-родні депутати можуть звертатись до Конституційного суду. Але не розумію, як після цього можна знову йти на вибори і розповідати, як ви переймаєтесь про долю простих україн

Директор Центру демократії та верховенства права Тарас Шевченко:

- Змін до Конституції недостатньо. Потрібно також вилучити недоторканність із Закону "Про статус народного депутата України" та Кримінального процесуального кодексу. Допоки цього не буде зроблено, недоторканність буде діяти. 

"Місто" запитало у читачів: "Що змінить зняття депутатської недоторканності?"Олександра, студентка:

- Те, що знімають недоторканність - це справедливо. Думаю, що поведінка політиків зміниться суттєво через обмеження.

Михайло, музикант:

- З нетерпінням чекаю, коли вже депутатську недоторканність знімуть. Це несе за собою позитивні зміни.

Юлія, у декретній відпустці:

- Депутати стануть серйознішими, будуть старатися показати себе з кращої сторони.

Наталя, студентка:

- Я не цікавлюся політикою, тому не можу відповісти. Час покаже, що зміниться.

Максим, студент:

- Може, їх почнуть контролювати правоохоронні органи. А за кожне порушення вони будуть відповідати, як звичайні смертні.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1014

«Надійшла інформація від мешканців Калинівки, що горить склад з порохом!!! За словами очевидців, почали евакуйовувати найближчі села», ...

441

Могилів-Подільська місцева прокуратура Вінницької області встановила факт наявності заборгованості зі сплати орендної плати, який має...

378

9 вересня під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Ігоря Івасюка відбулась оперативна нарада щодо резонансної ...

340

Мер Бару оголосив голодування, бо сесія міськради провалила голосування, не підтримавши грантовий проєкт Чотири питання щодо ...

298

З 30 серпня по 9 вересня було викрадено три велосипеди Nextbike (пошкоджені велосипеди - то окрема тема), по всім випадкам відкриті кримінальні...