Повернення інвесторів

Повернення інвесторів

Чому зміцнюється курс гривні

Востаннє настільки міцною українська валюта була три роки тому - у серпні 2016 року. А на міжбанківському ринку вранці середи, 31 липня, курс гривні взагалі на якийсь час упав нижче психологічної позначки у 25 гривень за долар.
Спеціаліст відділу продажу цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса пояснює зміцнення української національної валюти експансією іноземців на ринок державних облігацій України. У вівторок, 30 липня, Міністерство фінансів залучило близько 17 мільярдів гривень, при цьому левова частка грошей надійшла за рахунок так званих "довгих" облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП) із терміном погашення за два і п'ять років. За словами Сергія Фурси, іноземці купили українських цінних паперів на суму, що перевищує 500 мільйонів доларів, - саме через це й виник дисбаланс на валютному ринку.
Така зацікавленість іноземних покупців, за словами виконавчого директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, пов'язана із високою обліковою ставкою Національного банку України (НБУ), яка у порівнянні із відносно низькою інфляцією робить гривневі папери досить вигідним інструментом для інвестування.
Втім, можливим такий стрибок зацікавленості нерезидентів, за словами Вишлінського, став на тлі інших позитивних сигналів. До них, каже експерт, належать очікування рекордного урожаю зернових цього року, високі ціни на світових ринках на ключові для України експортні товари - зерно та залізну руду - та найнижчі за три роки ціни на природний газ, який, навпаки, є однією з найбільших статей українського імпорту.
Окремо Вишлінський виділяє і той факт, що для іноземних інвесторів прихід до влади Володимира Зеленського та партії "Слуга народу" є у більшій мірі позитивним сигналом - президент знову зміг привернути увагу світу до України. Водночас, вважає експерт, найгірші побоювання щодо швидкого повернення "Приватбанку" у власність Ігоря Коломойського поки не підтвердилися.
Погоджується із цим і Сергій Фурса. За його словами, для багатьох українців добре відомі й слабкі сторони нового глави держави, у той час як у спілкуванні з іноземцями Зеленського супроводжують такі персони як Олександр Данилюк чи Айварас Абромавичус. 
"У іноземних ЗМІ можна прочитати заяви команди українського президента про бажання швидко провести реформи, зокрема відкрити ринок землі", - каже Фурса, пояснюючи цим позитивні перші реакції іноземців та їхню готовність купувати українські облігації.
Але при цьому Сергій Фурса зазначає - таке зміцнення національної валюти, хоч і свідчить про відновлення довіри інвесторів до України, само по собі не є позитивом. За його словами, йдеться про спекулятивний тиск на гривню, який припиниться, коли попит західних інвесторів задовольниться. 
Саме тому експерт закликає НБУ активніше скуповувати надлишок валюти на ринку. 

Коментарі експертів:

Виконавчий директор Центру економічної стратегії  Гліб Вишлінський:

- Оскільки і президентські, і парламентські вибори пройшли без заворушень, а перспективи співробітництва із МВФ залишаються позитивними, іноземні вкладники побігли до нас.

Спеціаліст відділу продажу цінних паперів компанії Dragon Capital Сергій Фурса:

- Оскільки зростання курсу національної валюти не відображає структурних змін в економіці, це призведе до стрімкого повернення курсу до старих показників. А це може викликати паніку та нову хвилю спекуляцій.

Заступник голови Національного банку України Дмитро Сологуб:

- Раніше, коли гривня починала зростати, всі починали купувати валюту, бо думали, що буде гірше. Тепер ми вже неодноразово були свідками ситуації, коли девальвація гривні призводить до виходу на ринок продавців і курс робить коливання назад. У кінцевому підсумку відбудеться те, що вже відбулося у країнах Східної Європи - люди звертатимуть на це менше уваги.

"Місто" запитало у читачів: "Чи радує вас зміцнення курсу української гривні?"

Віта, продавчиня:

- Помітила, що долар падає. Думаю, що це дуже добре для української економіки і сподіваюся, що й далі справи підуть на краще.

Ніна, пенсіонерка:

- Ну зміцнення української гривні - це може й добре, однак на собі я позитивних наслідків не бачу. Подивіться тільки, які ціни в магазинах!

Владислав, студент:

- Дуже радує цей аспект, адже валюта міцнішає на міжнародному ринку, і тепер найголовніше - тримати такий баланс надалі.

Микола, фрілансер:

- Мене тішить, що долар падає. А от зміцнення української гривні я не помітив. Сподіваюся, що пізніше зарплати в усіх виростуть, а ціни впадуть.

Катерина, страхувальниця :

- Економіка змінюється, а тому й валюта стає міцнішою. Помітила, що восени долар "підстрибує". 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

766

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

569

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

352

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

327

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

327

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...