Коли власник – громада

Коли власник – громада

Поки українська медицина тільки переходить на засади прибуткового підприємництва, у Вінниці вже сім років діє лікувально-діагностичний центр, який надає платні послуги і має гарантований соціальний пакет для пільгових категорій вінничан. Наразі центр надає широкий спектр медичних послуг, які нічим не гірші за отримані в провідних приватних клініках, але вартість їх на відсотків 20 дешевша, а для пільгових категорій городян процедури взагалі можуть бути безкоштовними або вартувати півціни. У такий спосіб Вінницька міська рада, яка є засновником і власником центру, вирішила проблему із забезпеченням якісними лікувально-діагностичними послугами малозабезпечені малозабезпечених верств верстви населення.

- Особливість нашого комунального підприємства в тому, що, працюючи за госпрозрахунковим принципом, вдається утримувати привабливу цінову політику на діагностичні послуги. А для тих вінничан, які отримують субсидію, консультації та обстеження в центрі коштують 50% вартості. До цієї категорії також належать внутрішньо переміщені особи, які внесені до соціального реєстру. А от учасники бойових дій, інваліди війни та особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та ургентні хворі за направленням з лікарні швидкої медичної допомоги, отримують послуги взагалі безкоштовно. Це дозволило наблизити коштовну високоспеціалізовану діагностичну допомогу до малозабезпечених категорій населення. Такою була першочергова ідея. Якщо подивитися на той час, коли створювався центр, то документальної бази для таких підприємств не було, тому ми керувалися Господарським кодексом та законом про органи місцевого самоврядування. А оскільки власником є громада і ми не маємо ніякого відношення до державного бюджету, то це дало можливість для швидкого розвитку, чим і скористалися, – розповідає головний лікар міського лікувально-діагностичного центру Дмитро Фостаковський. 

Власне, в основі створення лікувально-діагностичного закладу була ідея «не везти людей на лікування за кордон, а привезти якісні закордону медицину до Вінниці – з її рівнем якості, сервісу, надійності і точності діагностики заради правильного лікування», – сказав під час відкриття тодішній міський голова Вінниці Володимир Гройсман. Саме він для реалізації цього проєкту знайшов однодумців в Ізраїлі. У грудні 2010 року розпочалися перемовини про конкретні плани, а навесні 2011-го до обласного центру завітали експерти міністерства закордонних справ Ізраїлю в галузі медичної співпраці з іноземними державами для вивчення документації, вибору найзручнішого місця для створення центру та огляду наявного медичного обладнання. Згодом місто отримало підтвердження того, що держава Ізраїль не лише допоможе у технічних питаннях створення центру, але й закупить сучасне обладнання та проведе навчання вінницьких фахівців, які працюватимуть на новій апаратурі. 
У 2012 році на створення центру ізраїльська сторона виділила понад два мільйони доларів США, Вінницька міська рада – 2,6 мільйона гривень, приблизно таку ж суму зібрали меценати. У 2014 році заклад успішно пройшов незалежне зовнішнє оцінювання Британського інституту стандартів (BSI) та отримав сертифікат на відповідність вимогам міжнародного стандарту якості ISO 9001:2008, сформувавши власну команду внутрішніх аудиторів.
За останні роки центр «розрісся» з одного поверху у чотириповерхову будівлю та отримав окреме лабораторне відділення. Для пацієнтів функціонує попередній запис за телефоном та в онлайн режимі. У центрі діє система електронного управління чергою, лікарі працюють з електронними картками клієнтів, які допомагають краще організувати роботу медустанови, і відповідно здійснювати обмін інформацією та одразу отримувати інформацію про пацієнта сімейним лікарям, зокрема кратність обстежень, динаміку захворювання, історію хвороби тощо.

- Ми не направляємо наших пацієнта «блукати» медичними установами, а пропонуємо отримати всі види медичних послуг у нас, – в одному місці. Наприклад, якщо до центру звертається хворий із травмою чи ураженням суглобів, ми можемо зробити рентген дослідження суглоба, УЗД, провести комп’ютерну томографію, визначити біохімічні показники крові, які покажуть, наскільки серйозне запалення в суглобі. А вже потім призначити лікування. І все це в межах одного закладу, – продовжує Дмитро Фостаковський. – Девіз нашого центру «EXPERTO CREDE», що в перекладі з латинської означає: «Вір – досвідченому». Зусилля колективу направлено на те, щоб кожен пацієнт, який звернувся до Центру отримав максимальну увагу та швидку і ефективну медичну допомогу. Можливо через це кількість пацієнтів, яких ми обслуговуємо збільшується. За півроку 2019 року ми надали 236 838 послуг (у порівнянні з попереднім періодом це на 53 000 послуг більше), 17% з них це пільговики.

На сьогодні центр надає понад 300 різних видів послуг. Заклад складається з лікувально-діагностичних відділень для дорослих і дітей, діє блок функціонального діагностики, де встановлені цифровий рентген-апарат Дженерал електрик, що дозволяє робити високоякісні знімки у цифровому форматі та одразу роздруковувати їх на рентгенплівку, спіральний комп’ютерний томограф, мамограф, п’ять апаратів для ультразвукової діагностики, електрокардіографи, ендоскопічні апарати. На сучасному обладнані проводять обстеження органів черевної порожнини, статевих органів, молочної та щитоподібної залоз, серцево-судинної та кістково-м’язової систем тощо. У штаті працює 83 лікарі-спеціалісти за 28-ма різними спеціальностями. Це дозволяє закладу здійснювати профілактичні медичні огляди відповідно до всіх чинних наказів (для водіїв, залізничників, власників вогнепальної зброї, для роботи в шкідливих умовах тощо).

- Якщо подивитися на структуру звернень, то найбільше ми обслуговуємо пацієнтів, які звертаються за профоглядами. Найчастіше пацієнти самостійно звертаються за лабораторною діагностикою. Вона представлена двома відділеннями: бактеріологічним центром, який розташований окремо від закладу, і відділенням лабораторних досліджень, яке надає повний спектр послуг – від алергопроб до імуноферментних та цитологічних досліджень, – ділиться секретами менеджменту головний лікар. – Для цього не так давно встановили найсучасніше обладнання з того, що виробляє світова промисловість. Це два апарати – біохімічний і імуноферентний аналізатори виробництва швейцарської компанії Хофман ля рош. У Вінниці подібне обладнання є тільки в одній лабораторії, яка працює в загальноукраїнській мережі, але наші послуги дешевші і якісніші, бо ми самі проводимо дослідження, а не транспортуємо аналізи до Києва з ризиком порушити режим транспортування та зберігання зразків.

Аби заохочувати своїх фахівців працювати на результат, заклад розробив власну сітку нарахування заробітної плати, щоб вона була конкурентною. Усі спеціалісти працюють відповідно до укладеної колективної угоди. Раніше вони отримували зарплату згідно із загальнодержавною тарифною сіткою для бюджетних закладів. Але коли розпочалася медична реформа і сімейні лікарі почали отримувати більші зарплати, ніж фахівці центру, керівництво, щоб втримати лікарів, розробило власну шкалу нарахування зарплати. Тепер вона формується на основі мінімальної заробітної плати та коефіцієнта, який розробили для різних фахів (санітарок, медсестер, лікарів). Окрім цього, в закладі діє прогресивна система преміювання – по 10% за виконання того чи іншого нормативу. Більше того, кожен лікар постійно поінформований щодо обсягу виконання ним плану та можливої премії за результатами роботи. Це стимулює фахівців працювати на результат. 

- На заробітну плату у нас йде від 70% до 80% доходу, але економити на спеціалістах ми не можемо, бо кожна робота має бути оплачена, тільки так можна вимагати в працівників гарного результату, – резюмує Дмитро Фостаковський. – Другий момент – ми маємо нижчі за середні по місту тарифи на послуги (наприклад, консультація невропатолога коштує 120 грн – це найдешевша у Вінниці пропозиція). Підвищуємо їх раз на рік в обов’язковому порядку, оскільки вони залежать від розміру мінімальної заробітної плати, який визначений державою. Цього року маємо ще літнє підвищення тарифів, яке пов’язане із закупівельною вартістю препаратів та витратних матеріалів. Але в приватному секторі медицини тарифи ростуть ще швидше. Як виживаємо? Виграємо за рахунок правильного менеджменту: плануємо витрати, шукаємо вигідні партнерські умови для оновлення обладнання, забезпечуємо виконання плану надходжень, контролюємо та регулюємо навантаження на кожного лікаря чи кабінет. Сучасна медицина – це вже не просто якісно надані медичні послуги, але й розумне господарювання. Головний лікар повинен не тільки розумітися на медицині, а бути гарним управлінцем, знатися на бухгалтерії та законодавстві, в ідеалі – мати економічну освіту.


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

46

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

44

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

44

Подати документи для призначення пенсії тепр можна не виходячи Із серпня вінничани можуть подавати заяву на пенсійні нарахування не ...

42

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...

41

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...