Дітей з інвалідністю в Україні стає більше

Дітей з інвалідністю в Україні стає більше

В Україні за останні роки на 20% збільшилась кількість дітей з інвалідністю та ДЦП. Зараз у державі налічується близько 160 тисяч дітей з особливими потребами. Про це повідомив директор реабілітаційного центру "Промінь" Віталій Донець, посилаючись на дані Держкомстату.

- Дитячий церебральний параліч пов'язаний найчастіше з травмуванням дитини під час пологів. На мою думку, краще робити кесарів розтин і не наражати себе і своїх дітей на небезпеку, - переконаний Віталій Донець. - Інші хвороби, які спричиняють інвалідність - це і наслідки вибуху на ЧАЕС. Ну і, звісно, хвороби, які передаються генетично. 

Діти з інвалідністю потребують соціалізації, підтримки фізичного розвитку і реабілітації. Усе це - кошти. За словами Віталія Донця, на двотижневу реабілітацію дитини в середньому витрачається близько 25 тис. грн.
Водночас спеціалісти відмітили тенденцію: найчастіше родини, в яких є діти з особливими потребами - неповні, матері самотужки займаються вихованням таких діток. 
Безплатну допомогу та реабілітацію діти з інвалідністю можуть отримати тільки у трьох центрах в Україні. Це Миколаївський, Луцький і Вінницький, які підпорядковані Міністерству соціальної політики. Вінницький центр "Промінь" надає 26 послуг. 
Збільшення кількості дітей з інвалідністю і ДЦП у "Промені" відчули на собі. Заклад розрахований на 500 дітей. Але за минулий рік сюди звернулися 1393 дитини. На деякі апарати потрібно навіть ставати у чергу за два-три місяці. 

- Це роботизовані ортези, які допомагають розробляти опорно-рухові навички дітей. "Локомат" призначений для дітей до 10 років, які не ходять. Фіксуються тазові, гомілково-ступневі та колінні суглоби, аби дитина правильно ставила ніжку. Такий апарат розрахований на 8-10 дітей на день. У нас проходять 16-18, - розказує директор центру "Промінь". 

Пані Іванна з донькою Анелією до вінницького центру приїхали з Рогатина Івано-Франківської області. Під час уроку трудового мистецтва Анелія сиділа поруч з мамою і з серйозним виглядом спостерігала за іншими дітьми.

- Моїй доньці 13 років, у неї ДЦП, півроку тому робили операцію, а зараз приїхали на реабілітацію, розробляємо суглоби. Це дуже важкі процедури, болючі. Тому Анелія виглядає такою серйозною та втомленою, - розповідає пані Іванна. - Доньці дуже сподобалася арттерапія, де дітки ліпили вироби із солоного тіста. Ми ще відвідували психолога, ходили на музичні заняття. Я дуже задоволена, шкодую, що ми раніше не приїздили сюди.

Загалом того дня на трудовому мистецтві діти займалися бісероплетінням, воно розвиває дрібну моторику. Дівчинка Настя на уроці змайструвала з бісеру рожеве порося. 

- Знаєте, чому я зробила свинку? Бо зараз рік свинки. А ще я пробувала робити браслетики, але вони не дуже в мене виходять, - поділилася вона оцінкою. Ще один хлопчик вчився самостійно перекладати предмети з одного кошика в інший - за допомогою спеціальних щипців. 

Заступниця директора з медичної та фізичної реабілітації центру Людмила Назарчук каже, що в "Промені" отримують психологічну допомогу й батьки особливих дітей. Батькам пояснюють, як себе поводити, на що звертати увагу. І серед таких речей - елементарні, як можуть комусь здатися, але дуже важливі для сімей з дітьми з інвалідністю - навчитися самостійно їсти, пересуватися, вдягатися, аби хоч трішки, але мінімізувати залежність від дорослих.

- Рідко хтось з батьків відкривається і розповідає про свої проблеми. Я вважаю, потрібно працювати з ними й доводити, що вони не повинні соромитися. Раніше таких дітей не показували, вони постійно сиділи вдома. Зараз тенденція трішки змінилася, і батьки розуміють важливість реабілітації і свою відповідальність, - аналізує Людмила Назарчук.


Діана КОЛНОГУЗОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

731

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

538

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

328

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

309

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

301

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...