Дітей з інвалідністю в Україні стає більше

Дітей з інвалідністю в Україні стає більше

В Україні за останні роки на 20% збільшилась кількість дітей з інвалідністю та ДЦП. Зараз у державі налічується близько 160 тисяч дітей з особливими потребами. Про це повідомив директор реабілітаційного центру "Промінь" Віталій Донець, посилаючись на дані Держкомстату.

- Дитячий церебральний параліч пов'язаний найчастіше з травмуванням дитини під час пологів. На мою думку, краще робити кесарів розтин і не наражати себе і своїх дітей на небезпеку, - переконаний Віталій Донець. - Інші хвороби, які спричиняють інвалідність - це і наслідки вибуху на ЧАЕС. Ну і, звісно, хвороби, які передаються генетично. 

Діти з інвалідністю потребують соціалізації, підтримки фізичного розвитку і реабілітації. Усе це - кошти. За словами Віталія Донця, на двотижневу реабілітацію дитини в середньому витрачається близько 25 тис. грн.
Водночас спеціалісти відмітили тенденцію: найчастіше родини, в яких є діти з особливими потребами - неповні, матері самотужки займаються вихованням таких діток. 
Безплатну допомогу та реабілітацію діти з інвалідністю можуть отримати тільки у трьох центрах в Україні. Це Миколаївський, Луцький і Вінницький, які підпорядковані Міністерству соціальної політики. Вінницький центр "Промінь" надає 26 послуг. 
Збільшення кількості дітей з інвалідністю і ДЦП у "Промені" відчули на собі. Заклад розрахований на 500 дітей. Але за минулий рік сюди звернулися 1393 дитини. На деякі апарати потрібно навіть ставати у чергу за два-три місяці. 

- Це роботизовані ортези, які допомагають розробляти опорно-рухові навички дітей. "Локомат" призначений для дітей до 10 років, які не ходять. Фіксуються тазові, гомілково-ступневі та колінні суглоби, аби дитина правильно ставила ніжку. Такий апарат розрахований на 8-10 дітей на день. У нас проходять 16-18, - розказує директор центру "Промінь". 

Пані Іванна з донькою Анелією до вінницького центру приїхали з Рогатина Івано-Франківської області. Під час уроку трудового мистецтва Анелія сиділа поруч з мамою і з серйозним виглядом спостерігала за іншими дітьми.

- Моїй доньці 13 років, у неї ДЦП, півроку тому робили операцію, а зараз приїхали на реабілітацію, розробляємо суглоби. Це дуже важкі процедури, болючі. Тому Анелія виглядає такою серйозною та втомленою, - розповідає пані Іванна. - Доньці дуже сподобалася арттерапія, де дітки ліпили вироби із солоного тіста. Ми ще відвідували психолога, ходили на музичні заняття. Я дуже задоволена, шкодую, що ми раніше не приїздили сюди.

Загалом того дня на трудовому мистецтві діти займалися бісероплетінням, воно розвиває дрібну моторику. Дівчинка Настя на уроці змайструвала з бісеру рожеве порося. 

- Знаєте, чому я зробила свинку? Бо зараз рік свинки. А ще я пробувала робити браслетики, але вони не дуже в мене виходять, - поділилася вона оцінкою. Ще один хлопчик вчився самостійно перекладати предмети з одного кошика в інший - за допомогою спеціальних щипців. 

Заступниця директора з медичної та фізичної реабілітації центру Людмила Назарчук каже, що в "Промені" отримують психологічну допомогу й батьки особливих дітей. Батькам пояснюють, як себе поводити, на що звертати увагу. І серед таких речей - елементарні, як можуть комусь здатися, але дуже важливі для сімей з дітьми з інвалідністю - навчитися самостійно їсти, пересуватися, вдягатися, аби хоч трішки, але мінімізувати залежність від дорослих.

- Рідко хтось з батьків відкривається і розповідає про свої проблеми. Я вважаю, потрібно працювати з ними й доводити, що вони не повинні соромитися. Раніше таких дітей не показували, вони постійно сиділи вдома. Зараз тенденція трішки змінилася, і батьки розуміють важливість реабілітації і свою відповідальність, - аналізує Людмила Назарчук.


Діана КОЛНОГУЗОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

46

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

44

Подати документи для призначення пенсії тепр можна не виходячи Із серпня вінничани можуть подавати заяву на пенсійні нарахування не ...

43

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

42

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...

40

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...