"Дім мама"

Відтоді, як власниця кризового центру "Дім мама" Ольга Череватова оголосила про його закриття через неспроможність платити за газ і світло, а згодом змінила рішення, минуло два місяці. За цей час відбулися зустрічі із представниками Луко-Мелешківської ОТГ, архітектури, соціальної служби - Ольга уже готова була все документально переоформлювати для отримання державних пільг. Утім процес зупинився. Чому - дізнавалося "Місто".

- Коли справа дійшла до перегляду статусу приватного будинку, з'ясувалося, що необхідно дуже багато змінювати, а це немалі гроші. Йдеться і про архітектурний план, і перебудови всередині, зміну входів-виходів тощо. Усе це виллється мало не у вартість самого будинку (кілька років тому Ольга придбала цей будинок у 600 кв.м. за $60 тисяч. - Авт.). Я спілкувалася з багатьма благодійними фондами, які займаються такою ж справою, як і ми. Оскільки оформлення нереально дороге, такі заклади здебільшого фінансуються за рахунок пожертв від простих людей. Тому далі ми працюватимемо, як раніше. Я ще планую написати звернення у сільську раду з проханням звільнити нас від щорічного податку "на розкіш", який становить 25 тис.грн. Якщо на сесії депутати підтримають нас, стане значно легше фінансово, - розповідає Ольга Череватова. 

За словами першого заступника голови Луко-Мелешківської ОТГ Федора Бачека, документальне переоформлення приватного кризового центру насправді не настільки дороге, щоб відмовлятися від перспективних змін і отримати шанс на державну допомогу. 

- Нам нічого невідомо про вартість, про яку говорить Ольга. Але знаю, що, наприклад, зміна призначення земельної ділянки у відповідній установі їй може обійтись приблизно в 10 тис.грн. Крім того, головний архітектор району пообіцяв усе оформити за мінімальними розцінками. Про "космічні" суми не йдеться. Ми ж мали зустрічі з Ольгою, запросили фахівців, разом переглядали документи і дійшли порозуміння, але зараз з її боку затишшя. Головне питання наразі у зміні статусу будинку в юридичній площині. Зокрема, це стосується як призначення земельної ділянки, так і внесення змін до класифікації виду економічної діяльності (КВЕД - Авт.) - щоб заклад діяв у законодавчому форматі. Оформлення змін до статуту коштує лише 500 грн. Відтак заклад у держреєстрі отримає відповідний статус - саме з цього варто починати. Зрозуміло, що все потребує часу, але по іншому - ніяк, - говорить Федір Бачек.

Він пояснює, що стосовно відміни податку "на розкіш" для "Дому мама", сільська рада готова на такий крок. Але і побоюється, що у такому разі інші власники великих будинків теж почнуть цього вимагати. 

- Зрозумійте, завтра вся Лука прийде з аналогічним проханням. Але, звісно, що для "Дому мама" підемо назустріч, - пояснює Федір Бачек. - Водночас хочеться, щоб і нас почули, почавши хоча б із КВЕДів - тоді матимемо всі законні підстави. Бо сьогодні цей будинок - це просто приватне домогосподарство. Все, що від нас вимагається, зробимо. І ми, і решта мешканців Луки з повагою ставимося до справи, яку робить Ольга Череватова. Але благодійність не тільки на емоціях має бути, а й у межах закону. Із нас зараз вимагають списки мешканок "Дому мама", приходять запити з інших районів, областей - там не знають, куди ці люди поділися. Все насправді серйозно. 

Тим часом мешканців у "Домі мама" більшає. Зараз тут проживають 15 матусь і 21-на дитина, одна жінка вагітна. 

- А тепер іще п'ятеро родин потребують нашої допомоги, але ми не в змозі їх усіх розселити. А тому в наших планах - будівництво додаткового будинку - територія у 22 сотки дозволяє. Хотілося б звести дім на 150 квадратів, там зможуть оселитися сім родин, - говорить Ольга. 

За її словами, чимало з мешканок кризового центру уже влаштувалися на роботу, щоб швидше назбирати грошей на власне житло. Кошти, які отримують на дітей, проживаючи тут, вони не витрачають.

- Одна матуся вивчилася на майстра манікюру - працює в перукарні біля Центрального ринку, заробляє до 400 гривень за день. За її синочком у цей час дивляться волонтери, інші матусі. Ще одна працює прибиральницею. Троє з наших дітей ходять у школу. У садочок - ні, тому що немає місць, - розповідає Ольга Череватова. - На щастя, люди продовжують нам активно допомагати.

 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

199

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

50

Подати документи для призначення пенсії тепр можна не виходячи Із серпня вінничани можуть подавати заяву на пенсійні нарахування не ...

49

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

49

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

47

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...