"Дім мама"

Відтоді, як власниця кризового центру "Дім мама" Ольга Череватова оголосила про його закриття через неспроможність платити за газ і світло, а згодом змінила рішення, минуло два місяці. За цей час відбулися зустрічі із представниками Луко-Мелешківської ОТГ, архітектури, соціальної служби - Ольга уже готова була все документально переоформлювати для отримання державних пільг. Утім процес зупинився. Чому - дізнавалося "Місто".

- Коли справа дійшла до перегляду статусу приватного будинку, з'ясувалося, що необхідно дуже багато змінювати, а це немалі гроші. Йдеться і про архітектурний план, і перебудови всередині, зміну входів-виходів тощо. Усе це виллється мало не у вартість самого будинку (кілька років тому Ольга придбала цей будинок у 600 кв.м. за $60 тисяч. - Авт.). Я спілкувалася з багатьма благодійними фондами, які займаються такою ж справою, як і ми. Оскільки оформлення нереально дороге, такі заклади здебільшого фінансуються за рахунок пожертв від простих людей. Тому далі ми працюватимемо, як раніше. Я ще планую написати звернення у сільську раду з проханням звільнити нас від щорічного податку "на розкіш", який становить 25 тис.грн. Якщо на сесії депутати підтримають нас, стане значно легше фінансово, - розповідає Ольга Череватова. 

За словами першого заступника голови Луко-Мелешківської ОТГ Федора Бачека, документальне переоформлення приватного кризового центру насправді не настільки дороге, щоб відмовлятися від перспективних змін і отримати шанс на державну допомогу. 

- Нам нічого невідомо про вартість, про яку говорить Ольга. Але знаю, що, наприклад, зміна призначення земельної ділянки у відповідній установі їй може обійтись приблизно в 10 тис.грн. Крім того, головний архітектор району пообіцяв усе оформити за мінімальними розцінками. Про "космічні" суми не йдеться. Ми ж мали зустрічі з Ольгою, запросили фахівців, разом переглядали документи і дійшли порозуміння, але зараз з її боку затишшя. Головне питання наразі у зміні статусу будинку в юридичній площині. Зокрема, це стосується як призначення земельної ділянки, так і внесення змін до класифікації виду економічної діяльності (КВЕД - Авт.) - щоб заклад діяв у законодавчому форматі. Оформлення змін до статуту коштує лише 500 грн. Відтак заклад у держреєстрі отримає відповідний статус - саме з цього варто починати. Зрозуміло, що все потребує часу, але по іншому - ніяк, - говорить Федір Бачек.

Він пояснює, що стосовно відміни податку "на розкіш" для "Дому мама", сільська рада готова на такий крок. Але і побоюється, що у такому разі інші власники великих будинків теж почнуть цього вимагати. 

- Зрозумійте, завтра вся Лука прийде з аналогічним проханням. Але, звісно, що для "Дому мама" підемо назустріч, - пояснює Федір Бачек. - Водночас хочеться, щоб і нас почули, почавши хоча б із КВЕДів - тоді матимемо всі законні підстави. Бо сьогодні цей будинок - це просто приватне домогосподарство. Все, що від нас вимагається, зробимо. І ми, і решта мешканців Луки з повагою ставимося до справи, яку робить Ольга Череватова. Але благодійність не тільки на емоціях має бути, а й у межах закону. Із нас зараз вимагають списки мешканок "Дому мама", приходять запити з інших районів, областей - там не знають, куди ці люди поділися. Все насправді серйозно. 

Тим часом мешканців у "Домі мама" більшає. Зараз тут проживають 15 матусь і 21-на дитина, одна жінка вагітна. 

- А тепер іще п'ятеро родин потребують нашої допомоги, але ми не в змозі їх усіх розселити. А тому в наших планах - будівництво додаткового будинку - територія у 22 сотки дозволяє. Хотілося б звести дім на 150 квадратів, там зможуть оселитися сім родин, - говорить Ольга. 

За її словами, чимало з мешканок кризового центру уже влаштувалися на роботу, щоб швидше назбирати грошей на власне житло. Кошти, які отримують на дітей, проживаючи тут, вони не витрачають.

- Одна матуся вивчилася на майстра манікюру - працює в перукарні біля Центрального ринку, заробляє до 400 гривень за день. За її синочком у цей час дивляться волонтери, інші матусі. Ще одна працює прибиральницею. Троє з наших дітей ходять у школу. У садочок - ні, тому що немає місць, - розповідає Ольга Череватова. - На щастя, люди продовжують нам активно допомагати.

 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

736

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

544

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

332

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

316

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

307

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...