Передвиборчі парадокси і настрої

Передвиборчі парадокси і настрої

Як змінилося бачення виборців і хто на Вінниччині у лідерах парламентських перегонів

У виборців Вінниччини кардинально змінився настрій і бачення, як розвивається країна. Про це говорить політолог Руслан Штогрин, посилаючись на результати соцопитування, яке проводила ГО "Центр регіональної ініціативи та розвитку". Дослідження проводилось з 12 по 22 червня 2019 року у Вінниці і Вінницькій області, опитано 8400 осіб. Статистична похибка не більше 3,1%.

- Не стільки рейтинги цікаві, скільки цікавий суспільний розлам. Ті парадокси, які зараз є у голові людей, - говорить Руслан Штогрин. - А сталося ось що. За останній місяць після президентських виборів у головах людей кардинально помінялася думка - тепер наша країна рухається у правильному напрямку. Якщо ще 2,5 місяця тому близько 70% людей стверджували, що Україна рухається не туди і не в той бік, то зараз 64% людей кажуть, що ми йдемо у правильному напрямку, усе гаразд. 

Попри зміну політичних настроїв, як відзначає політолог, не змінилися базові проблеми, що турбують суспільство. Це підвищення тарифів, війна на Сході, хабарництво і корупція, ціни на основні товари. 

- Тобто проблеми залишилися ті ж самі, але думка людей про країну помінялася просто колосально. І це все сталося за суперкороткий час, - говорить Руслан Штогрин. - Як вам парадокси? 

І у своєму оптимізмі підтримують нову владу 73,7% опитаних. 
Загалом, ця ситуація нагадує анекдот про чоловіка з енурезом, який зі своєю проблемою пішов до психолога: - Ви перестали пісяти у ліжко? - Ні, але тепер я цим пишаюся.
Ще один парадокс - до підкупу виборців практично половина опитаних ставиться або позитивно або нейтрально. 

Партійні симпатії

За даними соцопитування, у самій Вінниці 5-відсотковий бар'єр у парламент долають шість партій. "Слуга народу" - 36%, "Українська стратегія Гройсмана" - 15,1%. Далі з відривом ідуть "Європейська солідарність" - 8,2%, "Голос" (Вакарчук) - 6,6%, "Батьківщина" - 6,3%, "Сила і честь" (Смешко) - 5,8%.
Схожа рейтингова картина і по області, хіба що партія Смешка там має 4,8%, тобто на межі прохідності. Найближчий конкурент для усіх партій - графа "Важко відповісти": 5,2% у Вінниці і 4,3% по області.
Рейтинг самого Зеленського по області, за словами політолога, - майже 72%. Особистий рейтинг чинного прем'єра і екс-мера Вінниці Володимира Гройсмана - 70%. 

- У місті Вінниці дуже цікава ситуація. Люди, які підтримуються міською радою, Володимиром Гройсманом і "Українською стратегією", мають перші місця, - розповідає Руслан Штогрин. - В 11-му окрузі - Володимир Кістіон. По 12-му округу підтриманий Гройсманом Леонід Марцинковський Леонід так само має перше місце. Обидва самовисуванці.

Де очікувати баталій

11-му округу у Вінниці журналісти уже дали назву - "11 друзів Оушена". А все тому, що вчорашні попутники, але уже від різних політсил, тут зорють спільне електоральне поле. А ще від однієї і тієї ж партії маємо кандидатку-співачку і її конкурентку міську депутатку, але як самовисуванку.

- Дуже цікаві ситуації можемо отримати по 16-му і 17-му виборчих округах. По 14-му округу протистояння Лутковська-Борзова може допомогти вистрелити третьому кандидату, - змальовує можливі потенційні виборчі баталії політолог. - По 18-му округу я б розглядав ще б іншу пару, ніж Калетнік-Демчак.

Утім по усіх округах учасники перегонів уже набирають швидкість, тож при нинішніх настроях сюрпризів можна очікувати на будь-якій дільниці.

Скільки триватиме ейфорія?

Повернімося до високого рейтингу Зеленського і понад 60% людей, які тепер вважають, що країна рухається у правильному напрямку. 
Такий рівень довіри політолог Руслан Штогрин називає "медовим місяцем" для нового президента. І прогнозує, що він у нього триватиме довше, ніж у президента Петра Порошенка. 

- У того був півроку, тут може бути і 9, і 10 місяців. Він буде довший, тому що є певне розмежування президента і політичної сили, - пояснює Руслан Штогрин. - Щодо зміни настрою, того, що думка людей змінилася на 180%, то це загальноукраїнська тенденція. 

Політолог Сергій Бондаренко каже, що такі високі відсотки підтримки - це кредит довіри новому керівнику держави і швидше надія на зміни, ніж реальне ставлення та розуміння ситуації. 

- Важко повірити у те, що на початку 2019 року оцінка влади була на рівні 75-80% недовіри (лютий 2019 року, Центр Разумкова), а після президентських виборів - все кардинально помінялось. Якщо ставлення і змінилось, то це результат інформаційного впливу, - коментує Сергій Бондаренко. - І така зміна настрою ще раз показує, що народ у своїй більшості очікує доброго царя, який прийде і вирішить усі проблеми. 

На останніх президентських виборах виборці голосували не так "за", як "проти", нагадує політолог Олександр Логінов. Тому за інерцією можуть знову голосувати за т.з.несистемну партію "Слуга Народу". 

- Але я думаю, ключових проблем вона не вирішить, економічна ситуація може погіршуватися, а довіра - падати. Навіть якщо у парламенті вони сформують конституційну більшість, але не зможуть щось змінити, то роздратування може перекинутися на вулиці, - каже Олександр Логінов. - На мою думку, наступна Верховна Рада довго не протримається.

Купуйте мене
Один із парадоксів - до підкупу виборців практично половина опитаних жителів Вінниччини ставиться або позитивно або нейтрально. 
- Фактично половина жителів Вінницької області - готова. Раніше ситуація була така сама. Але зараз ми ж наче змінилися, нова система, нова країна, правильний напрямок. Але мислення і стереотипи людей не помінялися, - каже політолог.

 

 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

659

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

396

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

243

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

242

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

237

Гучну заяву сьогодні у Києві зробили представники Вінницької обласної громадської організації "Батьківщина молода". Вони закликали ...