Соціальні мережі: плюс і мінус

Про інтернет як механізм у політичних іграх

На сьогодні Україна залишається територією світового протистояння, на якій реалізуються інтереси інших держав. У цій ситуації однією з ключових позицій захисту й контролю своєї території мав би стати власний потужний інформаційно-комунікаційний простір. Але його досі не сформовано, ба більше небезпека застосування нових технологій робить нашу країну слабкою і дозволяє маніпулювати населенням, яке вірить чи не всій інформації, яка з’являється у соціальних мережах.
Американський дослідник медіа Ніл Ферґюсон у своїй праці «Площі та вежі. Соціальні зв’язки від масонів до фейсбуку» говорить про те, що соціальні мережі повинні були стати платформою для вільного висловлення думок, а стали потужним механізмом у політичних іграх. 

- Ми були наївними і повірили, що інтернет-світ буде чудовим, що всі там будуть пов’язані і рівні. Я повірив. Цукерберг також на цьому наполягав. Однак виявилося, що знаряддя, якими володіють соцмережі, можна використати для зовсім інших цілей. Наприклад, для втручання у референдум Brexit чи американські вибори. Цього не мало статися, – зазначив науковець.

Аспірант Гданського університету Андрій Куцик, який не так давно відвідав Вінницю задля участі у конференції політоголів, що відбулася на базі ДонНУ ім.Стуса, додає, що в Україні ми маємо два приклади використання соцмереж: позитивного і не зовсім. 

- Головна перевага соцмереж – швидка передача інформації, що у свою чергу, призводить до об’єднання та групування людей над проблемою. Не можна не навести приклад Революції Гідності в Україні, зокрема, її початку. Бо саме події тієї революції наглядно показали, як одна публікація у соціальній мережі може об’єднати мільйони людей у боротьбі за ідею, – коментує Андрій Куцик. – Фактично, із вищезгаданого посту і розпочалася революція, яка протягом декількох місяців відбувалась на очах мільйонів користувачів Інтернету, показала вплив соціальних медіа на суспільство і навпаки, адже тоді кожна людина стала творцем продукту-контенту для згаданих медіа. Також ці події показали значення соціальної мережі як інструменту для згуртування, а подекуди і навіть формування громадянського суспільства.

Але зворотною стороною цього процесу є пропаганда, яка подається з публічних сторінок політиків у мережі, а також використання соціальних мереж спецслужбами однієї країни в інформаційній війні з іншою. Зокрема на прикладі російської соціальної мережі Вконтакті, через що її, власне, і заборонили в Україні.

- Якщо ж повернутись із подій 2013 року до сьогодення, то ми мали можливість спостерігати зовсім новий бік використання соціальних мереж задля досягнення політичних цілей, – продовжує науковець. – Адже більшість кандидатів у Президенти України активно висвітлюють свою діяльність у соціальних мережах, а один із кандидатів, нинішній Президент України Володимир Зеленський і взагалі повністю проводив свою виборчу кампанію в мережі instagram. Офіційні заяви, написання політичної програми, виступи після публічних подій, усе це записується на офіційному instagram каналі та поширюється мільйонам підписників.

Нині соціальні мережі, які виникли як підґрунтя свободи комунікації, швидкості передавання інформації, стають інструментом для ведення комерційної діяльності, а також стали потужним рушієм у політичному та громадянському житті суспільства. Ці процеси ми могли спостерігати при так званих «фейсбукових» революціях в арабських країнах та Революції Гідності в Україні. Але зараз соціальні мережі стали невід’ємною складовою виборчих компаніях, що перепрофільовує їхні значення, а подекуди нівелює головну ідею.
 


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

510

Прокуратура Вінницької області до Тиврівського районного суду для розгляду скерувала обвинувальний акт відносно місцевого жителя за ...

346

З 19 по 23 червня в Україні, у т.ч. й на Вінниччині, переважатиме надзвичайна пожежна небезпека (5 класу). Про це повідомляє ГУ ДСНС України у ...

338

Міністерка освіти та науки Лілія Гриневич у Вінниці розповіла, що до 2023 року Уряд планує підвищити мінімальну зарплату педагогам до ...

335

       У Вінниці вперше представили раритети з музею Івана Франка, що в Львові      У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї ...

323

Портал "transfermarkt" оновив оціночні трансферні вартості футболістів після закінчення сезону 2018/2019 років. Ця зміна торкнулася й українських ...